Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення”

Урок 25

Тема. Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення”

Мета: розширити уявлення про речення, познайомити із складними реченнями, показати їх відмінність від речень з однорідними членами, розповісти про розділові знаки у складних реченнях, вчити утворювати складне речення; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, порівнювати й робити висновки на основі спостережень; виховувати уважність і наполегливість.

Обладнання: картки “Прості речення”, “Речення

з однорідними членами”, “Складне речення”.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

Вчитель вивішує на дошці картки “Просте речення”, “Речення з однорідними членами”, “Складне речення”.

– Про які речення ви можете розповісти?

– А з якими з них ви не знайомі?

– А чи хотіли б познайомитись?

III. Оголошення теми і мети уроку

– Сьогодні ми познайомимось із складним реченням. Які питання виникають у вас?

(Вчитель записує на дошці.)

Наприклад:

1. Яке речення називається складним?

2. Чим

воно відрізняється від простого речення й речення з однорідними членами?

3. Чи є в ньому розділові знаки?

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Самостійна робота із вправою 91

I варіант – 1 речення; II варіант – 2 речення; III варіант – 3 речення.

Визначити граматичну основу та скласти схему речення.

2. Пошукова робота

Результати роботи із вправою 91 обговорити у групах і представити на дошці у вигляді схеми речення.

I варіант

Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу Речення

II варіант

Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу Речення

III варіант

Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу Речення

– Візьміть з дошки картку, на якій, на ваш погляд, записаний вид вашого речення.

– Яку картку отримали учні третього варіанта?

– Чим це речення відрізняється від попередніх?

– Спробуйте зробити висновок. Яке речення називається складним? (Вчитель допомагає й уточнює.)

– Порівняйте свій висновок з правилом на с. 45.

– Що ви можете сказати про розділові знаки у складному реченні?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Колективне виконання вправи 93

2. Робота в парах (вправа 94)

3. Пояснювальний диктант

Записавши речення, поясніть розділові знаки.

Восени у їжаків мало їжі. Поховалися в землю черв’яки, зникли ящірки. Важко знайти гадюк і жаб.

Цілий день працює їжачок. Вдень і вночі тягне у нору сухе листя, мох. Настане зима, і їжачок солодко засне у гніздечку.

VI. Підсумок уроку

1. Записати на аркушах, чого сьогодні навчилися, і здати рахунковій комісії.

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

3. Оголошення результатів роботи рахункової комісії

VII. Домашнє завдання

С. 45, правило; вправа 95; підготуватися до контрольної роботи.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення”