УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК”

Урок 63. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК”

Мета: перевірити вміння учнів визначати рід і число прикметників, узгоджувати прикметники з іменниками, визначати відмінок прикметників; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 212 (2), с. 107)

2. Робота над прислів’ями

– Властивість прикметників

здавна підмітив народ і, зазвичай, використовує їх у загадках, прислів’ях, приказках. Згадайте прислів’я, у яких є прикметники.

Від теплого слова і лід розмерзає.

Гостре словечко коле сердечко.

Від солодких слів буває гірко.

Вода все сполоще, а злого слова – ні.

3. Каліграфічна хвилинка

Вк ол до ом ез вг зг

Навколо згодом незадовго

4. Словникова робота

Гра “Така цікава буква”

Школярі пригадують і записують якомога більше слів, до складу яких входять дві однакові букви.

Зразок:

Щогодини, щотижня.

Шеренга, посередині.

Держава, фанера тощо.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ

ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про прикметник.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота за підручником [с. 108-109)

Вправи 213-214

ЗАСІВАНКИ

Сійся, родися,

Жито, пшениця,

Горох, чечевиця,

І всяка пашниця,

Внизу корениста,

Зверху колосиста,

Щоб на майбутній рік

Було більше, ніж торік.

Щоб всього було доволі

І в коморі, і на полі.

Сію, сію, посіваю,

З Новим роком

Поздоровляю!

Сію, сію, засіваю,

З Новим роком вас вітаю!

На той новий рік,

Щоб ліпше вродило,

Ніж торік!

Сію, сію, засіваю,

Вашу хату не минаю,

З Новим роком йду до хати,

Щось вам маю віншувати:

Щоби діти всі здорові,

Їсти кашу всі готові,

Щоб вам була з них потіха,

А нам грошей хоч півміха!

2. Робота в парах

1) До словосполучень доберіть синоніми з префіксом без-, з одним із словосполучень складіть і запишіть речення.

Ясне небо – (безхмарне небо).

Вічна пам’ять – жорстокий учинок – правильна відповідь –

2) Поясніть значення фразеологізмів.

Пійматися на гачок – (занадто довірливо до чогось поставитись).

Сім п’ятниць на тиждень – (про тих, хто легко змінює своє рішення).

3. Робота в групах

– Удоскональте текст, щоб було зрозуміло, про яку пору року йдеться. Визначте рід, число, відмінок прикметників.

Одного__________ ранку Івась пішов на прогулянку. Світило________ сонце. Стиха шуміли________ дерева. Верба схилила свої_________ коси до води.

4. Фізкультхвилинка

Зупинемо навчання час.

Фізкультпауза у нас.

Руки, наче крила в птаха,

Що летить, не знає страху.

Вгору-вниз їх підіймаю

І доверху підлітаю.

А тепер – метелик я,

Рух дає мені життя.

До плечей згорну я руки,

Колові зроблю я рухи.

А голівкою покрутим –

Небезпек не має бути.

Якщо поруч небезпека,-

Геть втікаємо далеко.

5. Тестування

1 варіант

1. Позначте правильне твердження.

У називному відмінку однини прикметники жіночого роду мають закінчення:

А) – а, – я;

Б) – ий, – ій;

В) – е, – є.

2. Як утворився прикметник прохолодний?

А) За допомогою суфікса;

Б) префікса;

В) префікса та суфікса.

3. Запишіть прикметник літній у давальному відмінку.

4. Визначте відмінок прикметника у поданому реченні.

Навесні вбирається калина у смарагдове намисто.

5. Яким членом речення зазвичай виступає прикметник?

6. Запишіть три словосполучення, у яких прикметники вжито у переносному значенні.

7. Складіть і запишіть речення, у якому прикметник осінній стоїть у Р. в. однини.

8. Доберіть прикметники до іменника кошеня.

9. Подані словосполучення замініть за зразком і запишіть.

Зразок. Галявина в лісі – лісова галявина.

Пісня солов’я –

Хліб із жита –

Кора дуба –

Плаття із шовку –

10. Запишіть словосполучення, поставивши прикметники у відповідних відмінках. Визначте число, рід і відмінок прикметників.

У (синє) небі.

(Осінній) ранку.

У (порожній) коридорі.

(Художній) фільму.

11. Від іменників утворіть прикметники із суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-. Складіть словосполучення.

Зразок. Україна – українське село.

Київ, Тернопіль, козак.

12. Спишіть, розкриваючи дужки. Визначте відмінки прикметника. До виділених прикметників доберіть і запишіть слова-антоніми.

На (вечірній) небі з’явилися перші зірочки.

Серед (пшеничний) колосків червоніли маки.

2 варіант

1. Як утворився прикметник журливий?

А) За допомогою префікса;

Б) суфікса;

В) префікса та суфікса.

2. Підкресліть зайве слово. Запишіть з ним словосполучення.

Прегарний, прекрасний, чудовий, красивий, делікатний.

3. Позначте суфікс, за допомогою якого можна утворити прикметники від поданих іменників: село, Суми, гора, Буковина.

А) – ськ-;

Б) – зьк-;

В) – цьк-.

4. Позначте прикметник, у якому перед закінченням у Р. в. пишеться знак м’якшення.

А) Чесний;

Б) міцна;

В) синє.

5. Складіть і запишіть речення, у якому прикметник молодша стоїть у давальному відмінку однини.

6. Позначте правильне твердження.

Кольоровий сон, залізна воля, золоте серце, солодкі мрії, холодний погляд.

А) Подані прикметники вжиті у прямому значенні;

Б) перші три прикметники вжиті у переносному значенні;

В) усі прикметники вжиті у переносному значенні.

7. Визначте відмінок прикметника у поданому реченні.

У синій глибині віддзеркалює віття сокорини.

8. Доберіть прикметники до іменника яблуко.

9. Подані словосполучення замініть за зразком і запишіть.

Зразок. Галявина в лісі – лісова галявина.

Зарості очерету –

Шафа для книг –

Поля пшениці –

Книга із бібліотеки –

10. Запишіть словосполучення, поставивши прикметники у відповідних відмінках. Визначте число, рід і відмінок прикметників.

У (домашнє) завданні.

(Літній) вечора.

В (останній) ряді.

(Рання) осені.

11. Від іменників утворіть прикметники з суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-. Складіть словосполучення.

Зразок. Україна – українське село.

Львів, чумак, Полісся.

12. Спишіть, розкриваючи дужки. Визначте відмінки прикметника. До виділених прикметників доберіть і запишіть слова-антоніми.

(Рання) росою вмиваються птахи.

Діти раділи (тепла) (літня) сонечку.

Оцінювання

Максимальна кількість – 12 балів.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

– Що сьогодні на уроці для вас здалося складним?

– Як ви будете використовувати те, що вивчили?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Запитання і завдання для повторення (вправа 215, с. 109).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК”