Варіант 1. Гідросфера (підсумковий урок)

ІІ СЕМЕСТР

РОЗДІЛ І ІІ

Географічна оболонка та її складові

Тема 3. Гідросфера

Урок 54. Варіант 1. Гідросфера (підсумковий урок)

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про гідросферу Землі; в процесі гри пригадати основні терміни, що стосуються теми, та типові плани характеристик об’єктів; нагадати учням історію здійснення першої навколоосвітньої подорожі; виховувати почуття колективізму, взаємоповаги, справедливості.

Тип уроку: узагальнення знань, умінь, навичок.

Обладнання: фізична карта світу, атласи,

карточки із завданнями.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Клас поділено на п’ять команд. Перед кожною стоїть табличка з назвою корабля, на якому експедиція Ф. Магеллана здійснювала подорож. У ході виконання завдань команди визначатимуть учасника, який найменше допоміг команді і змушений буде їх залишити. Три учні є експертами, які ведуть підсумкові записи на дошці, перевіряють письмові завдання.

ІІ. Проведення подорожі

Учитель. У подорож ми вирушаємо на п’яти кораблях: “Сан-Антоніо”, “Вікторія”, “Сантьяго”, “Консепсьон”, “Трінідад”.

Але перш ніж вирушити в мандри,

перевіримо, що ви знаєте про першу навколосвітню подорож.

– Чому вам запропоновано назвати свої команди саме так?

– Коли і ким було здійснено першу подорож навколо світу?

– Звідки розпочалось і де завершилось це плавання?

– Хто розпочав і хто завершив подорож? (Команди відповідають по черзі, усно.)

Учитель. Про першу навколосвітню подорож ви знаєте, а зараз перевіримо свої знання з теми “Гідросфера” і дізнаємось про готовність команд здійснити подорож.

– Що таке внутрішні води?

– Які води називають термальними?

– Що таке басейн річки?

– Які води називаються артезіанськими?

– Що таке заплава річки?

– Які води називають мінеральними?

– Що таке система річки?

– Які води називаються грунтовими?

– Що таке режим річки?

– Які води називають міжпластовими?

(Команди відповідають по черзі, усно.)

Учитель. Ви відповіли на запитання і можете скористатися морським судном, щоб пройти морями Атлантичного океану.

Завдання 1. Знайти і виправити помилки.

– Аравійський острів, Чорне море, півострів Сардінія, гора Етна.

– Апеннінський острів, Балканський архіпелаг, Середземне озеро, Кримський острів.

– Півострів Кріт, Мармурове озеро, Мексиканське море, острів Куросіо.

– Острів Гольфстрім, Скандинавський острів, Бенгальська протока, Гібралтарська затока.

– Індійське море, Північний океан, острів Сомалі, архіпелаг Гренландія.

(Команди відповідають усно.)

Учитель. Зараз командам, на жаль, потрібно відправити додому того, хто найменше допоміг команді.

Всі інші від берегів Іспанії вирушають до островів Зеленого Мису. Так розпочалась подорож Ф. Магеллана до Молуккських островів. Але скоро ескадра потрапила в пояс штормів і зустрічних вітрів.

Шістдесят днів ішов дощ. Рух кораблів уповільнився, а наші команди чекає нове завдання.

Завдання 2. Скласти схему “Води гідросфери” (числа замінити словами)

Варіант 1. Гідросфера (підсумковий урок)

(Команди відповідають письмово, відповідь подають експертові.)

Учитель. 23 листопада 1519 р. іспанці підійшли до мису Святого Августина в Бразілії, де їх добре зустріли туземці, а 13 грудня вони увійшли в бухту Санта-Лучіа, де зараз стоїть Ріо-де-Жанейро. У березні 1520 р. флот Магеллана досяг 45° пд. ш. В ніч на 1 квітня на одному з кораблів виник бунт, моряки захопили “Вікторію”, “Консепсьоон”, “Сан-Антоніо”. Порядок на кораблях установився після того як 40 чоловік було заковано в кандали, а окремих висаджено на пустельний берег.

Завдання 3. Згрупувати моря: Чорне, Лаптєвих, Охотське, Саргассове, Середземне, Карібське, Мармурове, Каспійське, Аравійське, Північне.

(Команди відповідають письмово, свою відповідь подають експертові для перевірки; команду залишає ще один учасник команди.)

Учитель. Наприкінці квітня “Сантьяго” досліджував дорогу на південь і зіткнувся з рифами. Інші кораблі вирішили перезимувати в цих місцях.

Завдання 4. Назвати:

– найдовшу річку світу;

– найглибше озеро;

– найменше море;

– найбільший півострів;

– найсолоніше море;

– наймілкіше море.

Учитель. 18 жовтня флотилія Ф. Магеллана відправилась на пошуки протоки Атлантичного океану. Під час розвідки морського шляху корабель “Сан-Антоніо” втік назад до Іспанії. 18 листопада 1520 р. Магеллан вийшов у відкритий океан і протягом чотирьох місяців не зустрічав суші.

Завдання 5. Кількома реченнями пояснити значення географічних назв чи термінів

– Гренландія, Гольфстрім, Мадагаскар;

– Канал, льодовик, Байкал;

– Антарктида, Дніпро, озеро;

– Танганьїка, морена, кругообіг;

– річка, ерозія, Азовське море.

(Команди відповідають усно, наприклад: Гренландія – найбільший острів, розміщений на півночі Атлантичного океану, територія вкрита покривним льодовиком.)

Учитель. Ще один учасник залишає команду. Інші об’єднуються у дві команди і продовжують мандрівку.

16 березня 1521 р. моряки підійшли до острова Самар (у групі Філіппінських островів). Тут вони знайшли прісну воду і продукти харчування. На острові Мактан Ф. Магеллан вступив у сутичку з місцевими аборигенами, а 17 квітня 1521 р. загинув разом із 40 членами своєї команди.

Завдання 6

– Чому Африканські озера східної частини витягнуті в меридіональному напрямку?

– Чому, маючи майже однакову температуру вод (близько 24 °С), течія Бразільська – тепла, а Канарська – холодна?

(Команди відповідають усно.)

Завдання для тих, хто “зійшов з корабля”:

– назвати частини річки;

– назвати штучні водойми;

– назвати групи біологічних ресурсів Світового океану.

Учитель. Командування над 115 членами екіпажу прийняв капітан Хуан Себастьян де Ель-Кано. Такій кількості моряків управляти трьома кораблями було неможливо, і вони вирішили залишити “Консепсьйон”. Два інших кораблі продовжили плавання, і в листопаді 1521 р. досягли Молуккських островів, де команда змогла купити прянощі.

Завдання 7

– За яким планом описують річку?

– За яким планом описують острови?

Завдання для тих, хто на березі. Визначити координати гирла Амазонки, озера Вікторія, водоспаду Анхель, Маріанської западини.

Учитель. Корабель “Трінідад” повинен був повернутися назад через Тихий океан до берегів Іспанії. Але після довгої дороги Тихим океаном моряки повернулись до Молуккських островів і потрапили в полон до португальців. Лише троє з них через 5 років повернулись до Іспанії. Моряки “Вікторії” під командування Хуана Себастьяна де Ель-Кано вирушають Індійським океаном і 20 травня 1522 р. потрапляють у бурю біля мису Доброї Надії.

Завдання 8

– Як змінюється температура вод у Світовому океані?

– Яку роботу виконують води річок?

– Як змінюється солоність води в океані?

– Яку роботу виконує льодовик?

Завдання для тих, хто на березі. За типовим планом описати Чорне море, річку Тіар.

Учитель. 6 березня 1522 р. корабель “Вікторія” кинув якір у Севілії, на берег вийшло 18 моряків. Справжнім героєм став Ель-Кано. Король подарував йому велику щорічну пенсію, а також герб, на якому було зображено замок – символ Кастілії; під ним – кориця, гвоздика, мускатний горіх. На гербові була маленька земна куля з девізом “Ти першим мене обігнув”.

Завдання 9

Показати на фізичній карті географічні об’єкти:

1. Ніл, Амазонка, Гольфстрім, Гібралтарська протока, Азовське море.

2. Байкал, Каспійське море, Куросіо, Дніпро, Берінгова протока.

Завдання 10. “Зрозумій мене” (кожен член команди одержує

Слово, яке потрібно зобразити за допомогою міміки і пластики так, щоб його відгадали)

Світовий океан, межень, хвиля, атол, пороги, озеро, архіпелаг, айсберг, планктон, течія.

Експерти перевіряють виконання письмових характеристик. Підводять підсумок.

ІІІ. Підсумок уроку


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Варіант 1. Гідросфера (підсумковий урок)