Вебер Альфред

Політологічний словник

Вебер Альфред (1868 – 1958) – німецький філософ, соціолог, економіст (брат Макса Вебера). В концепції універсальної історії А. Вебера всесвітньо-історичний процес розчленовується на культури первинні, вторинні першого та другого ступеня і доходить до історії західноєвропейської експансії починаючи з 1500 р. Наприклад, А. Вебер зараховує великі давні культури – єгипетську та вавилонську – разом із сучасними культурами Китаю та Індії до одного типу первинних, які залишаються неісторичними і протистоять вторинним

культурам, які існують тільки на Заході. При цьому А. Вебер розглядав культуру і цивілізацію не як дві фази розвитку культурно-історичної цілісності, а як два відносно самостійних аспекти кожної з них – власне духовний (релігія, філософія, мистецтво) та науково-технічний. Крім того, він виокремлював ще третій аспект – специфічно соціальний. Процес розвитку кожної культурно-історичної цілісності А. Вебер уявляв як результат взаємодії її соціального, цивілізаційного та культурного аспектів – факторів. Такі культурно-історичні цілісності відображаються в понятті “народу у широкому розумінні слова”:
саме вони, за А. Вебером, і є реальними носіями всесвітньо-історичного процесу, який переходить від однієї такої цілісності до другої, від другої – до третьої і так далі. Однією з основних тенденцій, яка споріднює всі цілісності, А. Вебер вважав закономірність руху до дедалі більших, міцніших та зріліших соціальних устроїв, кінцевою стадією яких є “оціпеніння”, віковий розпад цілісностей або їх “світова експансія”, в якій зникає власна відмінність. Метою своєї соціології історії А. Вебер розглядав соціологічний аналіз всесвітньо-історичного процесу, який пропонував соціальну структуру всесвітньо-історичних народів як базову схему, де певне місце відводилося “генералізуючій” тенденції цивілізації, з одного боку, та “індивідуалізуючій” тенденції культури – з іншого.

Современная западная социология: Словарь. – М., 1990; Щекин Г. Социальная тєория и кадровая политика. – К., 2000.

Г. Щокін


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вебер Альфред