ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ВІД СУМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ

УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД

Урок 40. ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ВІД СУМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ

Мета: пояснити учням прийоми віднімання числа від суми; вчити розв’язувати задачі різними способами; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати почуття відповідальності.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 53, завдання 320; 321)

Завдання 320

– Прочитайте вирази та їх значення.

Завдання 321

– Скільки

осіб обідало в обох залах разом?

2. Гра “Угадай число”

ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ВІД СУМИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ

3. Складання задачі за коротким записом, розв’язування різними способами

Було – 44 і 9

Продали – 13

Залишилося – ?

4. Хвилинка каліграфії

– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.

4; 4; 44; 44; 4; …

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як віднімати число від суми.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 53-54)

Завдання 322

Учні складають коротку умову і записують розв’язання задачі трьома способами.

Було

– 5 ч. і 6 ж.

Приготували салат – 4 п.

Залишилося -?

1-й спосіб. (5 + 6) – 4 = 7

2-й спосіб. (5 – 4) + 6 = 7

3-й спосіб. (6 – 4) + 5 = 7

Завдання 323. Колективне опрацювання матеріалу

– Розгляньте малюнки й поясніть, як від суми чисел 4 і 3 можна відняти число 2. Зробіть висновок.

1-й спосіб: (4 + 3) – 2 = 7 – 2 = 5

2-й спосіб: (4 + 3) – 2 = (4 – 2) + 3 = 5

3-й спосіб: (4 + 3) – 2 = 4 + (3 – 2) = 5

Висновок. Щоб відняти число від суми, можна, якщо можливо, відняти число від одного доданка і різницю додати до іншого доданка.

Завдання 324

Учні “ланцюжком” обчислюють значення виразів різними способами.

Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.

Завдання 325. Колективне опрацювання матеріалу

– Розгляньте способи додавання і віднімання чисел і визначте, які властивості дій використано.

ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ВІД СУМИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ

Завдання 326

Учні “ланцюжком” обчислюють значення виразів різними способами.

Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.

Завдання 327*

Учні будують квадрат зі стороною 4 см та інший прямокутник з таким самим периметром.

Р = 4 + 4 + 4 + 4 = 16 (см); 16 : 2 = 8 (см) – півпериметра.

Отже, сторони прямокутника: 1 і 7; 2 і 6; 3 і 5 см.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота над задачею

Тато зловив 14 рибин, а син – 5. Мама зварила юшку з 4 рибин. Яка кількість рибин залишилася?

Задачу можна розв’язати виразом: (14 + 5) – 4.

– Обчислимо зручним способом: (14 + 5) – 4 = (14 – 4) + 5 = 10 + 5 = … (р.)

2. Обчислення значень виразів

(8 + 7) – 8

(12 + 3) – 5

(6 + 22) – 6

(44 + 15) – 5

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв’язування логічної задачі

– Три хлопчики – Кирило, Мишко і Дмитрик – з’їли апельсин, грушу і мандарин. Коли їх запитали: “Хто що їв”?, вони пожартували і відповіли загадково.

Кирило: “Мишко з’їв апельсин, а Дмитрик грушу”.

Мишко: “Кирило з’їв апельсин, і Дмитрик апельсин”.

Потім Дмитрик додав, що в першій і другій відповідях одна частина правильна, а друга – ні. Що з’їв кожен з хлопчиків?

Кирило

Мишко

Дмитрик

Апельсин

+

Груша

+

Мандарин

+

Відповідь. Кирило з’їв апельсин, Мишко – мандарин, а Дмитрик – грушу.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– З якими прийомами обчислень ознайомилися на уроці?

– Оцініть свою роботу.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 54, завдання 328; 329.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ВІД СУМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ