Віднімання раціональних чисел

Урок № 7 3

Тема. Віднімання раціональних чисел

Мета: сформувати уявлення учнів про зміст дії віднімання раціональних чисел; а також виробити вміння застосовувати це правило для розв’язування вправ, що передбачають виконання раціональних чисел.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

@ Збираємо зошити на перевірку, виконавши попередньо невелику самостійну роботу на використання властивостей додавання і правил додавання раціональних чисел.

width="100%">

Варіант 1

Варіант 2

1. Виконайте додавання:

А) -379 + 948; б) -12 + (-8);

В) -0,81 + 0,66; г) -5 + Віднімання раціональних чисел.

А) -35 + (-24); б) -543 + 458;

В) 0,54 + (-0,83); г) Віднімання раціональних чисел.

2. Знайдіть значення виразу найзручнішим способом:

А) +3,2+(+8,42)+(-3,2)+(-6,4)+(-8,42);

Б) Віднімання раціональних чисел

А) -2,8+(+3,75)+(+2,8)+(-16,24)+(-3,75);

Б) Віднімання раціональних чисел

II. Актуалізація опорних знань

Запитання до класу

1. Як називають числа а, b і с у запису а – b = с?

2. Що означає від числа а відняти число b? (а – b означає знайти таке с,

що с + а = b.)

3. Чому дорівнює різниця 11 – 8? Як перевірити результат? (11 – 8 = 3, бо 3 + 8 = 11.)

4. Назвіть число, протилежне від’ємнику в різницях: 3 – 4; 5 – 6; 7 – (-8); -7 – (-8); а – b; а – (-b).

III. Формування знань

@ Основна думка, яку треба донести до свідомості учнів, що віднімання раціональних чисел ми можемо замінювати додаванням, а тому єдине, що треба з’ясувати – це спосіб, за допомогою якого ми зможемо замінити віднімання додаванням (маємо на увазі, що додавання раціональних чисел ми вже вміємо виконувати). Як і на попередніх уроках (тема “Додавання раціональних чисел”), під час, “виведення” правила віднімання ми спочатку розглядаємо приклад, що передбачає виконання віднімання раціональних чисел, а потім вже, знаючи властивості додавання, з’ясовуємо правило, за яким віднімання можна замінити додаванням.

Задача. Знайдіть х =-7 – (-4).

Розв’язання. Як відомо з попередніх класів, а – b = с, якщо b + с = а. Треба знайти х = -7 – (-4), тому -7 = -4 + х, але ж неважко здогадатись, що х = -3 (-4 + (-3) = -7). Спробуємо обчислити це, використовуючи інший спосіб: -7 – (-4) = -3 або ж -7 + 4 = -3.

Висновок 1. Щоб відняти число, треба до зменшуваного додати число, що протилежне від’ємнику, тобто a – b = a +(-b).

Наприклад

1) -10 + (+9) = -10 + (-9) = – (10 + 9) = -19;

2) 8 – (-5) = 8 + 5 але 3) 10,5 – 9 = 1,5.

(Правило заміни віднімання додаванням застосовувати не треба!)

Висновок 2. Правило a – b = a + (-b) використовуємо лише тоді, коли віднімання безпосередньо, як це робили в попередніх класах, не виконується.

IV. Закріплення знань. Засвоєння вмінь

Усні вправи

1. Прочитайте рівності і поясніть зміст перетворень:

-2 – 3 = -2 + (-3) = -5;

2 – 3 = 2 + (-3) = – (3 – 2) = – 1;

– 2 – (-3) = – 2 + 3 = 3 – 2 = 1.

Чи правильні рівності?

2. Замініть віднімання додаванням (до зменшуваного протилежного від’ємнику числа).

А – 3, b – (-3); с – 5; d – (-5); b – (-3); 8 – (-16): -6 – (-3); – b – (-10); -6 – 3; -8- 10.

Письмові вправи

1. Знайдіть різницю:

А) 278 – 78;

Б) 278 – (-78);

В) -278 – 78;

Г) -278 – 278;

Д) 7,2 – (7,2);

Є) 7,2 – 7,2;

Ж) -7,2 – (7,2);

З) -7,2 – 2,7;

К) 0 – (-7,2);

Л) 0 – 7,2;

М) -7,2 – 0;

Н) -7,2 – 7,2.

2. Розв’яжіть рівняння і виконайте перевірку:

А) -2 + х = 4,3; б) 8,1 + y = -6; в) 5 – х =1,7; г) 4 – y = -2Віднімання раціональних чисел; д) z + Віднімання раціональних чисел = – Віднімання раціональних чисел; e) z + 0,4 = -1Віднімання раціональних чисел.

3. *. Яке число більше і на скільки?

Перше число

0

-8,7

4Віднімання раціональних чисел

1

3,03

0

Друге число

-10

13

-8Віднімання раціональних чисел

2

3Віднімання раціональних чисел

705,9

4. Заповніть порожні клітинки таблиці:

Сума

-0,85

21Віднімання раціональних чисел

87

32,5

1 – й доданок

-17Віднімання раціональних чисел

34Віднімання раціональних чисел

2-й доданок

9,2

301

Додаткові вправи

5. Знайдіть пропущений рисунок:

Віднімання раціональних чисел

А – b

Віднімання раціональних чисел

Віднімання раціональних чисел

Віднімання раціональних чисел

2а – b

V. Підсумки уроку

Тестове запитання

Яке з поданих чисел дорівнює різниці р – k (див. рис):

1) -8; 2) 8; 3) -2; 4) 2.

Віднімання раціональних чисел

VI. Домашнє завдання

1. Виконайте дії, замінивши, де потрібно, віднімання додаванням:

А) 26 – (-5);

Б) -4 + (-18);

В) 14 – (-18);

Г) 10 – 7;

Д) 4,7 – 8,1;

Є) -3,3 + 9,6;

Ж) 7 – (-4,9);

З) -5 – (-2,9);

К) Віднімання раціональних чисел;

Л) Віднімання раціональних чисел;

М) Віднімання раціональних чисел;

Н)Віднімання раціональних чисел

О) Віднімання раціональних чисел – 0,7;

П) –Віднімання раціональних чисел– (-0,4).

Задача. Для учнів було куплено 70 квитків у ляльковий театр. У партер куплено квитків у 1,5 раза більше, ніж на балкон і бельетаж разом. Число квитків на балкон становило 0,4 від числа квитків на бельетаж. Скільки квитків кожного виду було куплено? Складіть рівняння.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Віднімання раціональних чисел