Військова присяга та військова символіка України

ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ НА ЗАХИСТІ ВІТЧИЗНИ

ТЕМА: ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ – ВІЙСЬКОВЕ ФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВИ

§ 3. Військова присяга та військова символіка України

Що для вас означає таке поняття, як присяга на вірність Україні?

Походження Військової присяги, Бойового прапора, військових відзнак та символіки України. З давніх-давен виконується ритуал прийняття військової присяги як клятви воїна на вірність своєму народові та Вітчизні. На території нашої держави цей ритуал започатковано ще в IX ст. з приходом на наші землі варягів, від

яких і походить цей військовий обряд. Вступаючи до княжої дружини, воїни клялися князеві у своїй вірності. Після цього дружинники вважалися побратимами.

Уперше ритуал прийняття військової присяги на вірність Україні був проведений Легіоном січових стрільців 3 вересня 1915 р.

Під час княжої доби кожний полк і його підрозділ мав прапор, труби, бубон – обов’язкові військові атрибути. Прапор (стяг, хоругва) був символом і знаком, що об’єднував воїнів навколо князя.

Усі прапори були однакової форми – видовжене трикутне полотно на держаку. Відрізнялися вони забарвленням, зображеннями на них (зорі, місяць

тощо), а також тим, що саме прикріплялося на вершині держака (півмісяць, спис, волосся тощо). За прапорами впізнавали, чиє то військо.

Коли прапор піднімали над військом – це був урочистий знак до початку бою. Навколо прапора в бою йшла завзята боротьба, усі воїни були зобов’язані боронити свій прапор. Вважалося за доблесть здобути в бою ворожий прапор – це була перемога, тріумф. Піднятий догори прапор означав, що військо успішно б’ється, що його не перемогли. Трубами та бубнами подавали сигнал до бою, до походу.

Відзнаки козацького війська називали клейнодами. За клейноди цілого війська вважали гетьманську булаву й бунчук, печать, хоругви, бубни і труби, деколи також і козацьку гармату.

Ці ознаки своєї влади запорозьке військо надзвичайно цінило і ставилось до них з великою пошаною. В історичних джерелах назва “військові клейноди” трапляється від 1630 р. аж до кінця козаччини. Коли мали відбутися вибори гетьмана, старшина несла врочисто “клейноди гетьманські” – булаву, бунчук, хоругву, значок і печать, – несли з великою пошаною “на подушках, тафтою червоною укритих”. Так само й нижча старшина мала свої відзнаки: полковник – пірнач, хоругву і значок, сотник – хоругву.

У козацькому війську були три роди хоругв:

– хоругви всього війська, або гетьманська;

– хоругви полкові;

– хоругви сотенні.

Окрім цього, були ще значки, менші короговки, які використовували щодня. Проте в козацькому вій

КЛЕЙНОДИ (від нім. Kleinod, польськ. klejnot – коштовність) тільки мн., іст. – регалії в Запорозькому козацькому війську (прапори, бунчуки, труби, литаври, барабани) і символи влади (булава та її різновиди) в польських та українських гетьманів.

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3.1. Козацькі січові хоругви (за Д. Яворницьким і М. Грушевським).

У центрі – Велика хоругва Запорозької Січі

Окремі печаті мали деякі військові уряди, наприклад військова канцелярія та суд. Свою печать із написом “Печать Славного Войска Запорозкого Низового” мав кожний полк, а деколи й сотня. Різні запорозькі паланки мали свої печаті, з різними знаками (олені, леви, птахи, шаблі, списи, стріли).

Мали свої військові символи й Січові стрільці: прапори, відзнаки роду військ, номери частин, військових посад тощо.

У березні 1918 р. Мала Рада УНР затвердила герб Української Народної Республіки – знак Київської держави часів Володимира (тризуб, оточений вінком із листя), великий та малий герби, відповідні печатки; було затверджено також військово-морський прапор УНР із зображенням тризуба.

Зміст Військової присяги. Порядок її складання. Військову присягу на вірність народу України складають громадяни України, які призвані або добровільно вступили на військову службу. Відбувається ця подія в надзвичайно урочистій обстановці. Молодий воїн зі зброєю в руках біля Бойового прапора військової частини перед строєм командирів дає персональну клятву народові України.

Текст Військової присяги

Я, (прізвище, ім ‘я, по батькові), вступаю на військову службу і урочисто присягаю Українському народові завжди бути йому вірним і відданим, обороняти Україну, захищати її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність, сумлінно і чесно виконувати військовий обов’язок, накази командирів, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, зберігати державну таємницю.

Присягаю виконувати свої обов ‘язки в інтересах співвітчизників. Присягаю ніколи не зрадити Українському народові!

ВІЙСЬКОВА ПРИСЯГА – урочиста клятва, що її дає кожний громадянин, вступаючи до лав збройних сил держави.

Військова присяга – документ юридичної сили, що має велике державне значення. У ній сформульовано найважливіші вимоги, які ставляться до воїна і які він має неухицьно виконувати в інтересах національної безпеки України. Складаючи присягу, воїн Збройних сил України клянеться перед народом, державою бути вірним і відданим їм, як були вірними й відданими рідній землі запорозькі козаки, Січові стрільці, борці з фашизмом у роки Другої світової війни. Відданість народу, державі означає сумлінне виконання воїном своїх обов’язків щодо захисту свободи та незалежності держави. Вірність народу, державі означає чесне служіння інтересам усього народу, держави в цілому, а не інтересам окремих людей чи груп.

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3.2. Прапор Збройних сил України

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3.3. Емблема Збройних сил України

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3.4. Прапор Сухопутних

Бойовий прапор військової частини Збройних сил України. Кожна військова частина під час формування отримує Бойовий прапор.

Бойовий прапор військової частини Збройних сил України є символом військової честі, доблесті і слави й нагадує кожному воїнові про героїчне минуле нашого народу, його мужність та героїзм у боротьбі за національну незалежність, про священний обов’язок бути вірним своєму народові, Батьківщині.

Бойовий прапор вручається військовій частині на весь час її існування. Він зберігається й охороняється у військовій частині, а під час бойових дій – у районі їх розгортання. Утрата Бойового прапора за будь-яких обставин є національною ганьбою, вона спричинює розформування військової частини. Справи командирів тих військовослужбовців, які безпосередньо винні у втраті прапора, розглядає військовий трибунал.

Прапор ЗСУ – це прямокутне полотнище малинового кольору зі співвідношенням сторін 2:3 (іл. 3.2). У центрі полотнища розміщено зображення емблеми ЗСУ. Висота емблеми становить 4/5 висоти полотнища. Обидві сторони полотнища ідентичні.

Емблема Збройних сил України (іл. 3.3) – це прямий рівносторонній хрест із розбіжними сторонами малинового кольору, у центрі якого в круглому медальйоні синього кольору вміщено зображення Знака Княжої держави Володимира Великого. Висота медальйона становить 2/5 висоти хреста. Пружки хреста і медальйона – золоті.

Прапор Сухопутних військ Збройних сил України (іл. 3.4) – прямокутне полотнище малинового кольору зі співвідношенням сторін 2:3. У центрі полотнища розміщено зображення емблеми Сухопутних військ Збройних сил України. Висота емблеми – 4/5 висоти полотнища.

Емблема Сухопутних військ Збройних сил України (іл. 3.5) – це прямий рівносторонній хрест із розбіжними сторонами малинового кольору, у центрі якого у синьому круглому медальйоні вміщено зображення знака Княжої держави Володимира Великого. Медальйон накладено на зображення двох схрещених мечів вістрям угору. Висота медальйона становить 2/5 висоти хреста. Пружки хреста та медальйона, зображення мечів – золоті.

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3.5. Емблема Сухопутних – військ Збройних сил України

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3. б. Прапор Повітряних сил Збройних сил України

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3.7. Емблема Повітряних сил Збройних сил України

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3.8. Військово-Морський прапор Збройних сил України

Військова присяга та військова символіка України

Іл. 3.9. Емблема Військово-Морських сил ЗСУ

Прапор Повітряних сил Збройних сил України (іл. 3.6) – прямокутне полотнище блакитного кольору зі співвідношенням сторін 2:3. У центрі полотнища розміщено зображення емблеми Повітряних сил Збройних сил України. Висота емблеми – 4/5 висоти полотнища.

Емблема Повітряних сил Збройних сил України (іл. 3.7) – це прямий рівносторонній хрест із розбіжними сторонами малинового кольору, у центрі якого у синьому круглому медальйоні вміщено зображення знака Княжої держави Володимира Великого. Медальйон накладено на стилізовані зображення меча вістрям угору на вертикальних сторонах хреста, двох крил на горизонтальних сторонах хреста. Висота медальйона становить 2/5 висоти хреста. Пружки хреста та медальйона, зображення меча і крил – золоті.

У Військово-Морських силах України Бойовим прапором є Військово-Морський прапор корабля, який символізує державну належність і недоторканність кораблів, що ходять під ним, а також готовність українських військових самовіддано захищати Україну на морських рубежах.

На кораблях, що перебувають у морі, у поході, Військово-Морський прапор піднятий удень і вночі. Під час бойових дій чи при появі ворога разом з Військово-Морським піднімається Державний прапор України.

Військово-Морський прапор Збройних сил України (іл. 3.8) – це прямокутне полотнище білого кольору зі співвідношенням сторін 2:3, у центрі якого розміщено прямий синій хрест, а у верхньому лівому куті полотнища (крижі) – Державний прапор України. З трьох сторін (окрім крижа) хрест має синю облямівку, розміщену на відстані в 1/4 ширини сторін хреста. Ширина сторін хреста становить 1/15 від довжини полотнища, а ширина облямівки – 1/4 ширини сторін хреста. Обидві сторони полотнища прапора дзеркально ідентичні.

Емблема Військово-Морських сил Збройних сил України (іл. 3.9) – це прямий рівносторонній хрест із розбіжними сторонами малинового кольору, у центрі якого в круглому синьому медальйоні вміщено зображення знака Княжої держави Володимира Великого. Медальйон накладено на стилізовані зображення двох схрещених якорів. Висота медальйона становить 2/5 висоти хреста. Пружки хреста і медальйона, зображення якорів – золоті.

У мирний час Бойовий прапор надійно охороняють воїни Збройних сил України, які примножують його славу сумлінною службою, успіхами у військовій підготовці.

Для охорони Бойового прапора у військовій частині виставляється пост № 1 – найвідповідальніший і найважливіший, який довіряється найкращим воїнам. Під Бойовим прапором військовослужбовці приймають присягу, беруть участь у парадах, походах, маневрах. До Бойового прапора прикріплюються відзнаки, якими нагороджується військова частина за видатні бойові заслуги, за успіхи в підготовці воїнів. Для воїна найпочеснішою відзнакою за службу є фотографування під розгорнутим Бойовим прапором частини.

Військова присяга. Бойовий прапор. Військові відзнаки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Військова присяга та військова символіка України