Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що не перевіряються наголосом

Тема: Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що не перевіряються наголосом

Мета: вчити учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях, що не перевіряються наголосом; збагачувати словниковий запас, розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати культуру мовлення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал подав –

До

роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 62, впр. 137)

2. Каліграфічна хвилинка

Н н Нн Не на дн тн ан

Неділя новий олень

Напившись води, не забувайте про джерело.

– Назвіть орфограму в слові джерело.

3. Диктант

Спить озеро, спить ліс і очерет.

Хвилюється широкий лан зелений.

Вже сонечко в море сідає, у тихому морі темніє.

Земля наче вбралась у білу сорочку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми будемо вивчати вимову і правопис слів із ненаголошеними [е], [и]

в коренях, що не перевіряються наголосом, працюватимемо з орфографічним словником.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над прислів’ями та прикметою (с. 63, впр. 139)

– Прочитайте прислів’я та народну прикмету, уставляючи букви є чи и. Поясніть їх зміст. Що об’єднує ці речення?

– Спишіть прислів’я, уставляючи пропущені букви. Доберіть перевірні слова, щоб визначити правильне написання ненаголошених [е], [и].

– Підкресліть слово, до якого не можна підібрати перевірне.

Запам’ятайте! Правопис багатьох слів із ненаголошеними [е], [и] у корені не можна перевірити наголосом. Такі слова називають словниковими. Їх правильне написання перевіряють за орфографічним словником.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота з орфографічним словником

Але є слова, що в них

Написання голосних

Через наголос бува

Перевірить неможливо,

А тому такі слова

Пам’ятати нам важливо.

Я включаю їх у вірш:

Це, наприклад, керувати,

Це – легенда і чекати,

Це – левада і леміш.

Д. Білоус

Ну ж бо спробуйте, малята,

В словнику слова шукати!

Ап..льсин, к..шеня, абр..кос, пш..ниця, оч..рет, хв..лина, д..ректор.

2. Гра “За алфавітом” (с. 63, впр. 140)

– Прочитайте виразно слова.

– Спишіть слова за алфавітом. Поставте наголоси. Підкресліть букви, якими позначені ненаголошені [е], [и]. Поуправляйтесь у вимові цих слів.

Словникова робота

Бетон – будівельний матеріал, виготовлений із суміші твердих матеріалів (піску, щебеню, глини та ін.) і цементу.

Президент:

1) вибраний голова, керівник установи, організації, товариства.

2) у багатьох країнах – обраний на певний строк голова держави.

Фермер – орендар або власник ферми.

Арифметика, бетон, велосипед, верблюд, горизонт, дециметр, дисципліна, кипіти, кишеня, криниця, медаль, метал, пиріг, президент, пшениця, секунда, тривога.

3. Робота над текстом (с. 64. впр. 141)

– Прочитайте текст, уставляючи словникові слова з довідки. Доберіть до нього заголовок.

Словникова робота

Коридор – вузький (переважно довгий) прохід у середині будинку, який з’єднує окремі кімнати, квартири, тощо.

Апетит – бажання їсти, охота до їди.

– Коли так кажуть: “Вовчий апетит?” (Дуже гарний апетит)

– Запишіть речення та поясніть їх.

Апетит приходить під час їжі.

Мама приготувала апетитний бутерброд.

Депутат:

1) член органу державної влади, обраний виборцями.

2) обрана або визначена особа, уповноважена для виконання певного доручення.

– Спишіть текст, підкресліть уставлені слова. Запам’ятайте їх написання.

– Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що вивчали на уроці?

– Що для вас було новим?

– Який вид роботи ви навчилися сьогодні виконувати?

– Які слова називають словниковими?

– Які слова ви сьогодні запам’ятали?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 64, впр.142. Складіть 3 речення зі словниковими словами вправи 140 (на вибір).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що не перевіряються наголосом