ВИШНЯ – КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ

ВИШНЯ

Садові сорти вишні бувають кущоподібними та деревоподібними. Висота деревоподібних сортів від 2,5 до 6 м, вік плодоносіння – 5-6 років. З одного дерева в період повного плодоносіння знімають від 50 до 90 кг плодів. Деревоподібні сорти живуть до 30 років, але продуктивно використовуються 14-15 років, в окремих випадках – до 20 років. В основному деревоподібні сорти мають гібридне походження.

Кущоподібні сорти вишні, на відміну від деревоподібних, часто бувають багатостовбурними.

Виростають вони максимум до 2 м, вік плодоносіння – 3-4 роки. Період продуктивного використання становить 10-15 років.

Майже всі сорти вишні перехреснозапильні, тобто є самобезплідними. Тому в саду слід висаджувати одночасно кілька сортів вишні, які будуть запильниками один для одного. Існують самоплідні й частково самоплідні сорти, але й вони потребують запильників для високої врожайності.

З усіх кісточкових порід вишня належить до найбільш зимостійких. Вона цвіте пізно, тому більш стійка до весняних заморозків. Вишня світлолюбна, більш засухостійка, ніж інші кісточкові.

Розмножують вишню щепленнями,

кореневою порослю, сіянцями.

Вишня не зносить застою грунтових вод, тривалого перезволоження грунту, потребує захищеної ділянки для вирощування. Тому висаджувати її краще в місці, яке оточене з підвітряного боку будівлями, парканами або іншими рослинами.

Хоча вишня є відносно зимостійкою рослиною, у випадку весняних заморозків квіти та зав’язь гинуть.

Критична температура для пуп’янків мінус 4 °С, для квіток – мінус 2 °С, для зав’язей – мінус 1 °С.

Не рекомендується вирощувати вишню на кислих, сирих, важких глинистих грунтах, погано росте вона на піщаниках. Найкраще вибирати легкий суглинний грунт, дерново-під30листий, сірий лісовий, чорноземний. Реакція грунтового розчину має бути максимально близькою до нейтральної.

Усі сорти вишні розрізняються за типом плодоносіння – на букетних гілочках і на змішаних та плодових гілочках; за строками дозрівання плодів – червень — серпень; за забарвленням – аморелі (світлозабарвлені), морелі або гріоти (темнозабарвлені).

Белдвін. Сорт виведений у Англії. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 5 років. Сорт належить до зимостійких, добре переносить посуху й спеку. За забарвленням плодів – гріот, плоди темно-червоні, м’якоть і сік забарвлені. Середня вага плодів – 5- 7 г. У період плодоносіння з одного дерева одержують 50-60 кг плодів. Сорт стійкий до хвороб.

Гріот остгеймський. Сорт виведений у Іспанії. Дерева належать до малорослих, зимостійких, вік плодоносіння – 4-5 років. Середня вага плодів – 3,5-4 г, за забарвленням – темні, соковиті, м’якоть і сік забарвлені. Сорт самобезплідний, вимагає вирощування ра30м з ним сортів-запильників.

Гріот український. Сорт народної селекції, розмножується щепленнями, порослю та насінням. Серед клонів є чудові зимостійкі, що дозволяють збирати до 80 кг плодів з дерева. Середня вага плодів – 3,5-4 г, забарвлення темне, смак кисло-солодкий. Сорт належить до частково самобезплідних. Вирощується ра30м із Гріотом остгеймським або Шпанкою ранньою.

Дюшес Паллюо. Сорт виведений у Франції, відомий також під назвою Рання Лемерсьє. Деревоподібний, дерева сильнорослі, плодоносить на букетних гілочках. Вік плодоносіння – 4-5 років. Сорт належить до зимостійких, стійкий до шкідників і хвороб, не переносить тривалої посухи. 8 одного дерева в період повного плодоносіння одержують 35-40 кг плодів. Середня вага плодів – 6-7 г, за забарвленням – гріот, м’якоть червона, солодко-кисла, використовується як десертний сорт і для переробки. Сорт належить до самобезплідних, вирощують ра30м із сортами-запильниками.

Красуня Рибокура. Західноєвропейський сорт, деревоподібний, дерева сильнорослі. Вік плодоносіння – 4-6 років. Сорт досить моро30стійкий, стійкість до грибкових захворювань середня. Урожайність у період повного плодоносіння до 45 кг з одного дерева. За забарвленням плодів – гріот, м’якоть темно-червона, чудового смаку. Сорт належить до самобезплідних, вимагає вирощування ра30м із сортами-запильниками.

Чекання. Сорт отриманий в Україні. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 5-6 років. Сорт середньої зимостійкості та посухостійкості. За забарвленням плодів – гріот, м’якоть соковита, тверда. Урожайність у період повного плодоносіння до 70 кг із дерева.

Панді Крісана. Сорт виведений в Угорщині. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. Сорт відзначається високою зимостійкістю, але слабкою посухостійкістю. Досить стійкий до хвороб і шкідників. У період повного плодоносіння з одного дерева одержують від 45 до 70 кг плодів. Середня вага плодів – 5 г. Забарвлення темно-червоне (гріот), м’якоть і сік забарвлені, чудового смаку.

Сорт належить до самобезплідних, вимагає вирощування ра30м із сортами-запильниками.

Підбільська. Сорт вітчизняного походження. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 5-6 років. Сорт належить до зимостійких, стійкість до грибкових захворювань середня. Середня вага плодів – 3,5-4 г, забарвлення темно-червоне, смак кисло-солодкий. До переваг сорту належить висока врожайність, у період повного плодоносіння з дерева одержують до 60 кг плодів. Сорт частково самоплідний, але краще вирощувати ра30м з іншими сортами вишні або черешнею.

Шпанка рання. Дуже розповсюджений сорт народної селекції, зимостійкий, стійкість до грибкових захворювань – середня, плоди слабозабарвлені, соковиті, смак кисло-солодкий. Сорт належить до самобезплідних, вирощується ра30м із сортами-запильниками.

Ерді бетерме. Сорт виведений в Угорщині. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4 роки. Урожайність у період повного плодоносіння становить до 70 кг плодів з одного дерева. Середня вага плодів – 6-7 г, темно-червоних кольорів, із забарвленою м’якоттю та соком. Смак солодко-кислий, м’якоть ніжна, соковита. До переваг сорту належить стійкість до захворювання на монолію, до недоліків – невисока зимостійкість.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВИШНЯ – КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ