ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

Розділ 1 Основи матеріалознавства

ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

§ 2. ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

1. Властивості текстильних матеріалів: геометричні, оптичні, механічні, технологічні та гігієнічні.

2. Властивості текстильних матеріалів рослинного походження.

Властивості текстильних матеріалів: геометричні, оптичні, механічні, технологічні та гігієнічні

При проектуванні швейних виробів, у процесі їх виробництва, а також під час експлуатації необхідно знати властивості, за якими необхідно добирати тканину для виготовлення

конкретних швейних виробів (дитячий одяг, оздоблення інтер’єру тощо). Також важливо знати: які властивості будуть впливати на конструкцію виробів; як поведуть себе матеріали у процесі експлуатації, під час чищення і прання.

На всі ці питання можна знайти відповіді, якщо знати властивості тканин.

Усі властивості тканин поділяють на геометричні, оптичні, механічні, технологічні, гігієнічні.

До геометричних властивостей відносять довжину та ширину тканини, її товщину.

Оптичні властивості – це здатність тканини викликати у людини зорові відчуття кольору, блиску, білизни та прозорості. Ці

властивості впливають на визначення фасону моделі, оздоблення виробу.

У процесі експлуатації одягу, а також під час обробки тканини піддаються різноманітним механічним впливам. Під дією цих впливів тканини розтягуються, згинаються, деформуються.

До механічних властивостей тканин відносять: міцність, зносостійкість, зминальність, драпірувальність.

Міцність тканини залежить від міцності волокон, скручування пряжі і виду переплетення ниток у тканині, від її оздоблення.

На вибір фасону і моделі виробу впливає зминальність. Зминальність – це здатність тканини утворювати складки і зморшки в результаті згинання і стискання тканини, які можна виправити волого-тепловою обробкою.

М’які тканини мають властивість утворювати симетрично спадаючі округлі складки. Ця властивість називається драпірувальністю.

Зносостійкість – це здатність тканини витримувати механічний вплив під час її використання, чистки, прання, а також під впливом світла, вологи, температури повітря.

Технологічними властивостями тканин називають такі властивості, які можуть виявлятися на різних етапах швейного виробництва – у процесі розкроювання, зшивання і волого-теплової обробки виробів.

До технологічних властивостей тканин відносять: здатність протистояти різанню, ковзанню, обсипанню, прорубуванню, зсіданню, розсуненню ниток у швах, а також здатність до формування в процесі волого-теплової обробки.

Гігієнічні властивості визначають ступінь нешкідливості тканин для організму людини і ступінь комфортності, яку відчуває людина при контакті з ними. Гігієнічність тканин залежить від їх повітропроникності, пилоємності, теплозахисних властивостей, гігроскопічності тощо.

Повітропроникність – здатність тканин пропускати повітря.

Пилоємність – здатність тканини затримувати пил та інші забруднення. Тканини з ворсом, шорсткою поверхнею мають найбільшу пилоємність.

Теплозахисні властивості характеризуються здатністю тканини зберігати тепло, яке виділяється тілом людини. Теплозахисні властивості тканини залежать від її товщини та визначаються видом волокна, пряжі, щільністю та обробкою тканини.

Гігроскопічність – здатність тканини поглинати з навколишнього середовища вологу і випаровувати її. Цей показник залежить від виду волокна, структури тканини, характеру її обробки, від температури і вологості навколишнього середовища.

У таблиці 1 наведено основні характеристики властивостей тканин.

Таблиця 1

Властивості тканин

Назва групи

Властивість

Тканини

Характеристика

Оптичні

Блиск

Здатність тканини відбивати світло

Колорит

Співвідношення кольорів

Механічні

Міцність

Здатність тканини витримувати певне зовнішнє навантаження

Зносостійкість

Властивість тканини протистояти впливу сонячного проміння, вологи, тертю, розтягненню та ін.

Зминальність

Здатність тканини утворювати зморшки та заломи, які зникають в результаті волого-теплової обробки

Драпірувальність

Властивість тканини утворювати м’які округлі складки

Гігієнічні

Гігроскопічність

Здатність тканини вбирати вологу з навколишнього середовища (з повітря)

Теплозахисні

Властивості

Властивість тканини зберігати тепло

Повітропроникність

Здатність тканини пропускати повітря

Пилоємність

Здатність тканини вбирати пил, забруднюватися

Технологічні

Зсідальність

Зменшення розмірів тканини при замочуванні, пранні, волого-тепловій обробці в процесі прасування та пресування

Обсипапьність

(сипкість)

Випадання ниток з тканини по обрізаних краях

Розсунення ниток у швах

Зсування ниток у результаті розтягування або згинання тканини по довжині шва

Прорубування

Пошкодження тканини голкою під час прокладання машинної строчки

Це цікаво

Драпірувальність тканини визначають різними способами. В умовах лабораторії матеріалознавства на підприємствах найбільш поширеним є дисковий метод (див. мал. 21). При цьому способі визначення з досліджуваної тканини вирізують зразок у формі кола і застеляють його на диск меншого діаметра. Драпірувальність вираховують за формулою у відсотках (див. малюнок):

Kд=(Sо – Sn ) – 100 : So,

Де So – площа зразка, мм2; Sn – площа проекції зразка, мм2.

Драпірувальність для бавовняних та льняних тканин вважається гарною, якщо цей коефіцієнт > 65%.

ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

Мал. 21. Визначення драпірувальності тканини за дисковим методом:

1 – тканина; 2 – проекція тканини

Властивості текстильних матеріалів рослинного походження

Бавовняні волокна – порівняно дешева сировина для отримання міцної, тонкої, рівної пряжі. Тканини, які виробляють з бавовняного волокна, легко фарбуються та піддаються різним видам оздоблення (мал. 22).

ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

Мал. 22. Асортимент бавовняних тканин

Бавовняна тканина швидко вбирає вологу і так само швидко висихає. Саме тому її використовують для виготовлення дитячих пелюшок, рушників, столових серветок та інших виробів. Поглинаючи до 20 % вологи від власної маси, тканина залишається сухою на дотик, що свідчить про її високу гігроскопічність. Завдяки цій властивості вироби з бавовни виявляють охолоджуючий ефект. Ось чому влітку краще носити одяг з бавовни. Також бавовняні тканини незамінні для виготовлення літнього спортивного одягу. Бавовна має гарну повітропроникність – дає можливість шкірі дихати й забезпечує циркуляцію повітря на поверхні тіла.

Бавовняні тканини легкі, красиві, м’які та приємні на дотик, достатньо міцні. Через те, що в мокрому стані бавовна набагато міцніша, ніж у сухому, вироби з неї легко прати, не вдаючись до спеціальних засобів, необхідних, наприклад, під час догляду за волокнами тваринного походження. Усі види бавовняних тканин мають антиалергенні властивості, тому її рекомендують при виготовленні одягу для немовлят і людей, чутливих і схильних до алергії.

Однак бавовняна тканина малоеластична і здатна витягуватись у процесі носіння. Одяг, виготовлений з бавовняних тканин, легко мнеться. Під впливом сонячного світла бавовняна тканина поступово втрачає міцність. Під час прасування за температури 150 С сухі волокна бавовни не змінюються, але при підвищенні температури тканина злегка жовтіє, потім стає бурою, а за температури 250 °С обвуглюється. Перевагою бавовняної тканини в щоденному використанні залишається безпроблемне прання в пральній машині за температури 60 °С. Бавовняна тканина характеризується низькою стійкістю до стирання.

Склад бавовняних тканин можна перевірити в лабораторних умовах горінням. Вони горять жовтим полум’ям і згоряють повністю. Після горіння залишається сірий попіл та відчувається запах спаленого паперу.

Для покращення властивостей бавовняної пряжі її змішують з невеликою кількістю синтетичних волокон, що збільшує еластичність і зменшує товщину нитки. Також бавовну часто поєднують з вовною для отримання більш м’якої і теплої тканини.

Льняні тканини (мал. 23) ніколи не бувають яскравих кольорів; найпоширеніший колір для них – різні відтінки натурального природного кольору, тому що льон погано фарбується. Природний колір волокон льону світло-жовтий зі сталевим відтінком, тому після висушування їх, за потребою, вибілюють. Льон має характерний блиск завдяки гладкій поверхні волокна.

ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

Мал. 23. Асортимент льняних тканин

Льняні тканини дуже стійкі до прання, міцніші в 3-5 разів та важчі від бавовняних. Вони мають незначну розтяжність, гарну повітропроникність. Завдяки значній теплопровідності льняні тканини прохолодніші на дотик, ніж бавовняні. Льняний одяг зручно носити у спеку, тому що він швидко поглинає вологу яку випаровує тіло, адже гігроскопічність льняного волокна в 1,5 разів вища, ніж у бавовни. Льняні тканини легко настилаються, не перекошуються, але сильно протидіють різанню. Традиційно тканини з льону використовують для виготовлення постільної і столової білизни та літнього одягу. Крім того, їх застосовують для пошиття виробів, які потребують особливої міцності (спеціальний одяг, мішки, намети тощо).

Час і лікарі підтверджують лікувальні властивості льняного полотна, яке сприяє покращенню кровообігу в тканинах шкіри людини. Льняні волокна не електризуються. Присутність навіть невеликої кількості льняного волокна (до 10 %) повністю виключає електризацію тканини. Завдяки своїм унікальним якостям льняне волокно є чудовим фільтром від хімічно агресивних середовищ і шуму. Вважають, наприклад, що в приміщеннях із льняними шпалерами утворюється особливий мікроклімат.

Це цікаво

ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

Електризація тканини – це фізичне явище, у процесі якого відбувається накопичення електричного заряду на поверхні тіл внаслідок тертя. Результатом електризації тканини може бути іскровий розряд на її поверхні.

Настовбурчене волосся – можливий наслідок накопичення електричного заряду.

Льняні тканини потребують вищу, ніж для бавовни температуру прасування. Для покращення прасування рекомендується льняні тканини зволожувати.

Недоліком льняних тканин є протистояння різанню, недостатня пружність і висока зминальність, але не дивлячись на це, льон користується попитом в Україні та різних країнах світу. Саме тому його називають “золотом текстилю” і “українським шовком”.

У таблиці 2 наведена порівняльна характеристика властивостей бавовняних та льняних тканин.

Таблиця 2

Властивості бавовняних і льняних тканин

Властивість

Тканини

Ознаки тканини

Бавовняної

Льняної

Блиск

Матова

Блискуча

Гладкість

Волокна пухнасті

Волокна гладкі

М’якість

М’яка

Жорстка

Рівномірність ниток за товщиною

Рівномірні

Нерівномірні

Міцність

Середня

Висока

Обрив ниток

Має вигляд ватки

Має вигляд щіточки з прямими волокнами

Зминальність

Середня, заломи прасуються

Значна, заломи не піддаються розгладжуванню рукою, а зникають внаслідок прасування зі зволоженням

Гігроскопічність

Добре вбирає вологу

Добре вбирає вологу, краще ніж бавовна

Повітро

Проникність

Середня

Висока

Зсідальність

Велика зсідальність по нитці основи

Сильна зсідальність

Обсипальність ниток

Слабко обсипаються

Сильно обсипаються

ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНА РОБОТА

Розпізнавання матеріалів рослинного походження

Інструменти і матеріали: зразки тканин рослинного походження, лупа, ножиці, клей, пінцет.

Послідовність виконання роботи

1. Розглянути зразки тканин рослинного походження.

2. Порівняти їх за блиском, гладкістю поверхні та м’якістю.

3. Витягнути нитки зі зразків тканин та порівняти їх рівномірність.

4. Розірвати нитки й порівняти їх міцність та вигляд обриву.

5. Спробувати зім’яти зразки тканин, а потім їх розправити.

6. Намочити зразки тканин і порівняти час вбирання тканинами вологи.

7. Користуючись властивостями, наведеними у таблиці 2, зробити висновок про волокна, з яких виготовлені тканини, властивості яких досліджувались.

8. Накреслити у зошиті таблицю за поданим нижче зразком та вклеїти зразки тканин у відповідні колонки.

Зразка

Зразки бавовняних тканин

Зразка

Зразки льняних тканин

1

2

3.

9. Роботу виконувати із дотриманням правил безпечної праці в шкільних майстернях.

Геометричні, оптичні, механічні, технологічні та гігієнічні властивості, зминальність, драпірувальність, зносостійкість, міцність, розтяжність, сипкість, здатність протистояти різанню, ковзанню, обсипанню, прорубуванню, зсіданню, розсуванню ниток у швах, здатність до формування, повітропроникність, пилоємність, теплозахисні властивості, теплопровідність, гігроскопічність, електризація тканини.

1. Які властивості тканини належать до геометричних?

2. Чим відрізняється блиск від колориту?

3. Яка властивість волокон впливає на теплозахисні властивості тканини?

4. Назви спільні властивості в тканинах рослинного походження?

Користуючись результатами лабораторно-практичної роботи, розміщеними в таблиці на с.26, визначте та запишіть у зошит номери зразків, які можуть підійти для виготовлення швейних виробів. Один учень добирає зразки для виготовлення скатертини, рушника, наволочки, другий – для серветки, вишитої доріжки, фартуха. Обгрунтуйте свій вибір.

1. Проведи опитування серед дорослих:

– якими критеріями вони користуються, купуючи одяг для літа;

– чи звертають вони увагу на склад тканин;

– які критерії при виборі одягу переважають.

2. Зроби висновки з опитування дорослих та запиши їх у зошит.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ