Вугільна промисловість – ВИДОБУТОК ЕНЕРГОНОСІЇВ


МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА

Розділ 4
ГАЛУЗІ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ

4.2. ВИДОБУТОК ЕНЕРГОНОСІЇВ 4.2.3. Вугільна промисловість
Розвідані запаси вугілля у світі становлять 1,2 трлн. т. умовного палива, щороку видобувають 3,1 млрд. т. (за іншими даними – близько 5 млрд. т). Якщо обсяг видобутку вугілля, досягнутий наприкінці XX ст., збережеться, то його людству вистачить більш як на 3 тис. років.
Тверде паливо видобувають шість десятків країн, десять найбільших країн видобувають 75 % вугілля світу. Україна у 2000 р. за обсягами вуглевидобутку перебувала на дев’ятому місці, Казахстан – на десятому, на першому місці був Китай, видобуваючи понад 1,2 млрд. т. кам’яного вугілля щороку.
Коли порівняти вуглевидобуток і нафтовидобуток, то можна дійти висновку: вугілля видобувають переважно у промислово розвинених країнах, а нафту – у державах “третього світу”. Або такий аспект. До сфери міжнародної торгівлі потрапляє значна частка нафти, тоді як частка вугілля, що експортується,

становить менше 10 %. Інакше кажучи, країни видобувають вугілля переважно для внутрішніх потреб, а не для міжнародної торгівлі.
Тривалий час основним експортером були США. У 80-х роках XX ст. пальму першості в американців відібрали австралійці, що було викликано перевагами австралійського вугілля (якість, відкритий спосіб видобування тощо). Збільшились обсяги експортованого вугілля, з’явились величезні океанські суховантажні судна для його перевезення на великі відстані.
ФРН і Великобританія з експортерів вугілля перетворилися на імпортерів. Основна причина полягає в тому, що експортоване вугілля виявилося дешевшим, ніж видобуте у країні. Збільшується експорт вугілля з деяких країн, що розвиваються, насамперед з Індії, Венесуели, Колумбії. Найбільшим у світі імпортером вугілля, як і слід було очікувати, є Японія, оскільки потреби країни великі, а свого вугілля бракує.
За даними статистики, 90 % експорту вугілля перевозиться морськими суднами, решта – залізничним і річковим транспортом. Зрозуміло, що трубопроводи для цього непридатні, а перевозити його вантажними автомобілями або повітряним транспортом недоцільно й занадто дорого.
У регіонах вуглевидобування доводиться розв’язувати і проблеми відходів виробництва. Наприклад, у ФРН відсутні терикони, без яких не можна уявити ландшафт Донбасу. Там пусту породу знову повертають у вироблені штреки.
Слід зазначити, що використання вугілля створює певні проблеми, основні з них такі:
1. Внаслідок спалювання вугілля забруднюється, насамперед сіркою, навколишнє середовище, особливо при спалюванні низькосортних бітумних сортів вугілля.
2. Видобування вугілля пов’язане із значними труднощами, тому що підземне видобування – дороге та небезпечне, а видобування відкритим способом потребує значних затрат на рекультивацію земель.
3. Порівняно з нафтою і природним газом вугілля значно складніше транспортувати на великі відстані.
4. Вугілля не дуже придатний вид палива для мобільних енергоустановок на локомотивах та автомобілях.1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Родина айстрові.
Ви зараз читаєте: Вугільна промисловість – ВИДОБУТОК ЕНЕРГОНОСІЇВ