Вживання числівників з іменниками

МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ

ЧИСЛІВНИК

§34. Вживання числівників з іменниками

В українській мові при числівниках два, три, чотири в називному відмінку іменники чоловічого роду вживаються у формі називного відмінка множини (три олівці, чотири уроки), а іменники жіночого і середнього роду – у формі родового відмінка однини (дві газети, три слова). Числівники від п’яти й далі в називному відмінку вимагають від іменників родового відмінка множини (п’ять гривень, сто островів, тисяча пригод).

301. Спишіть прислів’я і приказки, розкриваючи

дужки.

1. Краще з розумним два (раз) згубити, як із дурним один раз знайти. 2. Наговорив три (мішок) гречаної вовни, й ті не повні. 3. Жито два (тиждень) зеленіє, два (тиждень) колоситься, два (тиждень) відцвітає, два (тиждень) наливається. 4. Велика господиня: три (город) – одна диня. 5. Два (півень) і дві (господиня) не згодяться ні завтра, ні нині. 6. Два (ведмідь) в одному барлозі не вживуться (Нар. творчість).

302. Перекладіть словосполучення українською мовою і запишіть.

Три дня, две тетради, четыре тома, двадцать два килограмма, двадцать четыре стола, сорок два метра, четыре переулка, семь домов, семнадцать раз,

пятьдесят два центнера, три урока, восемьдесят два градуса, три сестры, четыре яблока, два учебника, пять дневников.

Зі збірними числівниками поєднуються:

1) іменники чоловічого роду, що означають назви істот: двоє товаришів, семеро учнів, троє киян;

2) іменники середнього роду: двоє відер, четверо вікон, семеро козенят;

3) іменники, що вживаються тільки у множині: двоє саней, четверо окулярів, троє обценьок.

Збірні числівники в називному відмінку вимагають від іменників родового відмінка множини.

303. Запишіть іменники у два стовпчики: а) ті, що можна вжити зі збірними числівниками; б) ті, що зі збірними числівниками не вживаються.

Казкар, сани, комбайн, правнук, глечик, кінець, кошик, наймит, гребінець, кобзар, хлібороб, легенда, кропив’янка, коліща, альпініст, завод, кошеня, словник, двері, граблі, сірник, квиток.

304. Розв’яжіть мовну задачу.

Чому з числівником двоє іменник дівча вжити можна, а іменник дівчина – ні?

Після дробових числівників іменники стоять у родовому

Відмінку однини: дві треті склянки, п’ять цілих і чотири десяті відсотка, півтора відра.

305. Спишіть словосполучення, розкриваючи дужки.

П’ ять цілих дві десятих (відсоток), одна шоста (поверхня), півтора (день), одна четверта (яблуко), дві сьомі (площа).

306. Запишіть словосполучення у два стовпчики: а) ті, в яких іменники мають закінчення – и (-і); б) ті, в яких іменники мають закінчення – а (-я).

Три (місяць), два (поселення), три (зима), півтора (кілометр), два (стілець), три (палець), три (слово), одна п’ята (ківш), три (глечик), дві треті (тролейбус).

Якщо ви правильно виконали завдання, із третіх букв записаних іменників складеться вислів П. Грабовського: ” … – то наші гармати”.

307. Попрацюйте в парах. Прочитайте, знайдіть помилки. Відредаговані речення запишіть.

1. У змаганнях приймали участь тридцять два спортсмена. 2. Три тренера вболівали про своїх вихованців. 3. Наша команда попереджала суперників на два очки. 4. Мій брат – самий високий у класі, тому він уже півтора місяці займається баскетболом.

308. І. Запишіть словосполучення, розкриваючи дужки, у два стовпчики: а) з іменниками, у яких з’являються закінчення – а (-я); б) з іменниками, у яких з’являються закінчення – и (-і).

Два (робітник), півтора (пончик), одна четверта (глечик), два (день), одна третя (літак), два (боєць), три (місяць), півтора (грам), два (пляж), три (покоління).

Якщо ви правильно виконали завдання, із третіх букв іменників складеться початок прислів’я: “… п’яти вовків, як улесливого лиходія”.

II. Запишіть подані іменники у два стовпчики: а) ті, що сполучаються зі збірними числівниками; б) ті, що не сполучаються зі збірними числівниками.

Відро, інститут, міліціонер, італієць, наймит, тополя, німець, розум, ущелина, яблуко, дівчина.

Якщо ви правильно виконали завдання, із перших букв записаних іменників складеться початок прислів’я “… все перетруть”.

КІРОВОГРАД

Це місто розташоване на річці Інгул. Засноване воно було як фортеця на землях Запорозької Січі для захисту південних кордонів від грабіжницьких нападів турків і татар. З 1775 року до 1934 року місто називалось Єлисаветградом.

Вживання числівників з іменниками

Кіровоград. Річка Інгул

Єлисаветград став колискою українського театрального мистецтва. Дружба двох видатних артистів і драматургів, мешканців Єлисаветграда – Івана Карпенка-Карого й Михайла Старицького – стала початком становлення українського професійного театру. Вони згуртували навколо себе однодумців і талановитих акторів: Миколу Садовського, Панаса Саксаганського, Марка Кропивницького, Марію 3аньковецьку (Із календаря).

1. Яке місто розташоване на березі річки Інгул?

2. Підготуйте розповідь про сучасний Кіровоград.

АЗБУКА ВВІЧЛИВОСТІ

309. І. Прочитайте текст. Перекажіть його усно.

У ТЕАТРІ, КІНО, НА КОНЦЕРТІ

Якщо ви ідете до театру, в кіно чи на концерт, дотримуйтеся першого правила: ніколи не запізнюйтеся, завжди розраховуйте час так, щоб до початку вистави чи кінофільму залишалося кілька хвилин. Вони знадобляться для того, щоб залишити речі в гардеробі, поправити зачіску, пройти до свого місця.

У театрі не заважайте акторам і глядачам, перешіптуючись: “А я цього актора знаю, у нього ще собака є, він у сусідньому будинку живе”. Не обертайтеся до знайомих, що сидять позаду, також не заходьте до залу з морозивом, бутербродами, не шурхотіть обгортками від цукерок. Не дозволяйте собі коментувати по ходу дійства чи переказувати зміст вистави або кінофільму.

Після закінчення вистави, концерту, кіносеансу не можна зриватися з місця, стрімголов бігти до виходу – цим ви виявляєте неповагу як до акторів, так і до глядачів.

II. Дайте відповіді на запитання.

1. Чи бували ви у театрі? Яка вистава запам’яталася вам найбільше?

2. Яких правил слід дот римуватися під час походу в кіно чи на концерт?

3. Проаналізуйте власну поведінку під час відвідування театру.

4. Чи тактовно ви поводилися стосовно акторів і глядачів?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вживання числівників з іменниками