ЯКІ ВЛАСТИВОСТІ МАЄ ПОВІТРЯ

Мета: продовжити формувати в учнів уявлення про повітря; ознайомити з властивостями повітря (пружність, теплопровідність, розширення під час нагрівання); виховувати дбайливе ставлення до багатств природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Відгадайте загадку.

– Де не ступиш – всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

– Чим ми дихаємо?

– Що є необхідним для існування людини?

– Як довести, що нас оточує повітря?

– Як довести, що воно не тільки навколо нас,

воно є й у воді? (Якщо подивитися на банку з водою, бачимо на її стінках невеличкі бульбашки. Це повітря.)

– А хто дихає повітрям у воді? (Риби)

– Як довести, що повітря є і в землі? (Якщо кинути грудочку землі у воду, із неї виходитимуть бульбашки повітря.)

– Хто дихає повітрям у землі? (Черв’яки, комахи)

– Повітря є і в нас самих.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про властивості повітря.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 26-30)

– Ми починаємо вивчати нову тему “Повітря”. Розгляньте фотографії на с. 26-27 та прочитайте,

про що ви дізнаєтеся в цій темі.

– Роздивіться, пригадайте і розкажіть! Чи вам доводилося бачити повітря? Як можна довести існування повітря навколо нас? Які властивості повітря вам відомі? Розгляньте малюнки на с. 28 і розкажіть про це.

– Правильно, повітря безбарвне, прозоре і, отже, невидиме. Повітря не тільки огортає Землю, а й міститься в усьому, що нас оточує. Порожня пляшка, тобто звільнена від рідини, яка в ній містилася, насправді заповнена повітрям.

Повітря є в шафі, тріщинах, щілинах, воді, грунті тощо. Товстий шар повітря має блакитний колір завдяки вмісту в ньому краплинок водяної пари, освітлених Сонцем.

Повітря оточує нас скрізь. Але ми його не бачимо, адже воно прозоре. А чому ж тоді небо блакитне?

Як на це запитання відповіли Повітряні Дракончики?

– Розгляньте картини Олексія Леонова і Андрія Соколова “Люди у космосі” у художній галереї Матінки Природи.

Робота у парах

– Поміркуйте! Чому космонавти, які виходять у відкритий космос, і водолази, які спускаються в морські глибини, вимушені вдягати спеціальні скафандри?

– Що вам підказали Повітряні Дракончики?

– Тепер зайдемо у дослідницьку лабораторію та ознайомимося з іншими властивостями повітря.

– Розгляньте фотографії на с. 30.

– Чому кулька, заповнена повітрям, не тоне?

– Чому м’яч після удару відскакує?

– Як це пояснив Повітряний Дракончик?

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Робота в групах

– Поміркуйте!

– Чому птахи настовбурчують пір’я під час морозів?

– Чому вікна в будинках мають подвійне, а іноді – потрійне скло?

– Коли краще зберігається тепло в кімнаті: якщо вікно засклене товстим склом чи коли воно з подвійними рамами?

– Чому взимку в шубі тепліше, ніж в осінньому одязі? Чому в морозну погоду люди надівають речі зі штучного або натурального хутра?

– Як люди використовують у побуті властивість повітря погано проводити тепло?

– Наведіть власні приклади практичного використання людиною знань про властивості повітря.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Прочитайте висновки на с. 30.

– З якими властивостями повітря ви ознайомилися? (Повітря безбарвне, прозоре, невидиме, заповнює весь простір, пружне. Під час нагрівання повітря розширюється, стає легшим і піднімається вгору; під час охолодження повітря стискається, стає важчим і опускається вниз.)

– Поясніть, чому взимку під снігом можна побачити зелені рослини. Яка властивість повітря сприяє цьому?

– Доведіть, що повітря пружне.

– Поясніть, як нагрівається повітря. Що при цьому відбувається?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 28-30.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЯКІ ВЛАСТИВОСТІ МАЄ ПОВІТРЯ