ЯКИЙ МАТЕРИК НАЙСПЕКОТЛИВІШИЙ НА ПЛАНЕТІ?

Зустріч 29. ЯКИЙ МАТЕРИК НАЙСПЕКОТЛИВІШИЙ НА ПЛАНЕТІ?

Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати з картою півкуль; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ

1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання

для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 97)

2. Гра “Так чи ні?”

Рослинний і тваринний світ Євразії різноманітний. Так чи ні?

– На півночі Євразії поширені білі ведмеді. Так чи ні?

– У лісах Євразії ростуть фікуси, пальми, хлібне дерево. Так чи ні?

– У Євразії не живуть крокодили і носороги. Так чи ні?

– У Євразії мешкають лисиця, заєць-русак, вовк, лось, дика свиня. Так чи ні?

– У Євразії немає хвойних лісів. Так чи ні?

– У Євразії є пустелі. Так чи ні?

– У Євразії живуть слони, тигри, антилопи, мавпи. Так чи ні?

– У Євразії росте дуб, бук, ясен, клен. Так чи ні?

3.

Презентація розповідей учнів про рослину або тварину Євразії

4. Тестування

1. Який материк розташований у північній та південній півкулях?

А) Північна Америка;

Б) Африка;

В) Антарктида;

Г) Австралія.

2. Який материк омивається всіма океанами?

А) Австралія;

Б) Антарктида;

В) Південна Америка;

Г) Африка;

Д) Євразія;

Е) Північна Америка.

5. Читання вірша

Материк цей цікавий, мов казка.

Є куточки – справжнісінький рай!

Любий друже, дізнайся, будь ласка,

Все про Африку, часу не гай!

Т. Рубан

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

– Африка – другий за розміром материк на Землі. Назва материка походить від латинської “африкус” – безморозний, той, який не знає холоду. Африка – найспекотніший материк на Землі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і вкриті травою рівнини. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині розподіл на зиму і літо є умовним. Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. Навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, що виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів…

На півночі Африки знаходиться найжаркіше місце на Землі – пустеля Сахара, яку перетинає найдовша річка на планеті – Ніл. Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. Верблюди, які мешкають у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями.

В окремих африканських країнах роками не випадає жодної краплі дощу, а в інших щодня бувають зливи. В Африці сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.

Так, як і Євразія, Африка міститься у західній і східній півкулях. Через ці два материки проходить початковий меридіан, який ділить Землю на західну і східну півкулі. Африка – материк, поділений екватором навпіл. По обидва боки від екватора простягаються ліси. Висота дерев у них досягає 16-поверхо – вого будинку.

Двоє-троє учнів показують на карті материк Африка.

2. Робота за підручником (с. 98-100)

Вправа “Мікрофон”

Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.

Учитель пропонує учням розглянути розгорнуту карту світу на с. 98 та визначити, у яких півкулях знаходиться Африка. Поміркувати, що нагадує форма материка.

– Прочитайте розповідь козака Подорожника.

– Чому Африка вважається найспекотнішим материком планети?

– Яка пора року переважає на її території цілий рік?

– Які береги має узбережжя Африки?

– Доведіть, що Африка – переважно гористий континент.

– Який найбільший острів біля берегів Африки?

Учитель пропонує учням пригадати, що вони знають про мешканців цього острова із знаменитого мультфільму “Мадагаскар”.

– Як називають північ Африки? А південний схід? Чому?

– Де розташована найбільша пустеля світу? Як вона називається?

– Які корисні копалини є в Африці?

– Назвіть річки Африки.

– Яка найдовша річка Африки і світу.

– Які грунти переважають в Африці?

Учитель пропонує учням прочитати прислів’я і довести, що вони могли “народитися” тільки в Африці.

Робота в парах

Учитель пропонує учням порівняти “візитівки” Африки та Євразії, розміщені на форзаці підручника, та з’ясувати, чим ці материки схожі, а чим – відрізняються.

– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота за таблицею

Для закріплення отриманих знань учні заповнюють таблицю “Африка”.

Материк

Гори

Ріки

Озера

Пустелі

Головні особливості

Африка

Кіліманджаро

Ніл

+

Сахара

Найжаркіший

2. Гра “Вірю – не вірю”

Чи вірите ви в те, що?..

– Африка – материк, поділений меридіаном навпіл. (Екватором)

– В Африці сонце весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.

– Африка – найбільший за площею материк.

– Африка лежить у всіх півкулях.

– На півночі Африку омиває Чорне море.

– По обидва боки від екватора простягаються степи Африки. (Ліси)

3. Гра “П’ять речень”

Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Євразії.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Яку тему вивчали на уроці?

– У яких півкулях розташований материк Африка? (У західній і східній півкулях)

– Що запам’ятали про цей материк?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 98-100.

Відшукати цікаві факти про особливості природи Африки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЯКИЙ МАТЕРИК НАЙСПЕКОТЛИВІШИЙ НА ПЛАНЕТІ?