Загальна характеристика груп типів лісорослинних умов (едатопів)

Лісівництво

РОЗДІЛ 1. ЛІСОВА ЕКОЛОГІЯ ТА ТИПОЛОГІЯ

Лекція 8. ЛІСІВНИЧО-ЕКОЛОГІЧНА ТИПОЛОГІЯ

8.4 Загальна характеристика груп типів лісорослинних умов (едатопів)

Складові трофогенного ряду мають наступні особливості грунту та рослинність.

Група А – бори, представлені бідними грунтами, найчастіше – піщаними, а в гірських умовах – щебенистими, з неглибоким профілем. Сюди входять також грунти, заболочені за верховим типом.

Рослинність – оліготрофна (сосна, береза, брусниця, верес і подібні).

Група В – субори,

займають відносно бідні глинисто-піщані, іноді супіщані грунти, що мають на різній глибині суглинисті або глинисті прошарки невеликої товщини. У гірських умовах – щебнисті грунти на схилах, а також торф’янисті грунти перехідного типу заболочування.

Рослинність представлена боровими оліготрофами та мезотрофами: сосна, береза, вільха сіра, ялина, горобина, орляк, буквиця лікарська, грушанка та ін.

Група С – складні субори (сугрудки, судіброви) – відносно родючі місцеоселення. Грунти – супіщані, іноді з суглинковими прошарками, малопотужні легкі суглинки, грунти торф’яні перехідних боліт. Рослин­ність

– оліго-, мезо – та мегатрофи, причому, перші дві групи мають виключний розвиток. У покриві переважають мегатрофи. Група О – діброви, груди – найбільш родючі типи. Грунти – сірі і темно-сірі лісові суглинки, іноді супіщані, що мають неглибоке залягання грунтових вод.

Рослинність корінних деревостанів-мегатрофи. Мезотрофи (дуб, ялина) зростають у верхньому ярусі. Підлісок та надгрунтовий покрив – із мегатрофів.

У сухих місцеоселеннях переважає ксерофітна рослинність. Деревостани – низьких або знижених бонітетів. Серед надгрунтового покриву переважають ксерофіти та ксеромезофіти.

Умови зі свіжим зволоженням утворюються залежно від рівня залягання грунтових вод: на піщаних грунтах на глибині 2-4 м, а на суглинистих – понад 4 м. У лісовій зоні (Полісся) грунти – слабоопідзолені. У цих умовах утворюється оптимальне зволоження для сосни, ранньої форми дуба, берези повислої, модрини, ясена звичайного, граба, кленів. Надгрунтовий покрив та підлісок представлені мезофільними видами з домішкою ксеромезофітів.

Вологі умови сприятливі для росту дуба пізньої форми, ялини, бе­рези пухнастої, ялиці, липи, осики. Сирі місцеоселення характерні надлишком зволоження, що негативно впливає на ріст деревної рослинності, крім вільхи чорної.

Мокрі типи мають великий надлишок вологи, торф’яні грунти. У сирих і мокрих типах у надгрунтовому покриві переважають гігрофіти. Мезофіти можуть зростати на мікропідвищеннях.

П. С. Погребняк, як і Є. В. Алексєєв, розглядав тип лісу як синонім типу лісорослинних умов.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Загальна характеристика груп типів лісорослинних умов (едатопів)