Загальні відомості про Антарктиду

Розділ ІІІ Полярний материк планети

Загальні відомості про Антарктиду

Анонсування теми

Ви набудете знання про:

– характерні риси географічного положення Антарктиди та їх вплив на унікальність природи материка;

– першовідкривачів материка та їх внесок у дослідження льодового континенту;

– сучасні дослідження полярного материка Землі та міжнародне співробітництво в справі збереження його неповторних природних комплексів;

– характерні ознаки природи Антарктиди й Антарктики.

Ви навчитеся:

– оцінювати

роль України в дослідженні Антарктиди;

– характеризувати особливості підлідного рельєфу та клімату материка;

– пояснювати причини утворення суцільного покривного зледеніння;

– оцінювати вплив льодовикового покриву на природу Антарктики та всієї Південної півкулі Землі;

– наводити приклади представників рослинності й тваринного світу Антарктиди;

– висловлювати судження про сучасний стан природи та використання природних багатств найпівденнішого материка.

Тема 1. Антарктида

Площа суходолу – 14 млн км2.

Населення – немає постійного.

Найвища точка над рівнем

моря – масив Вінсон (5140 м).

Середня потужність льодовикового покриву – 2000 м.

Найбільший острів – Беркнер (51,8 тис. км2).

Найнижча температура повітря 91,2 °С.

Кількість держав, що мають науково-дослідні станції, – 40.

Кількість постійних науково-дослідних станцій – 48 і майже стільки ж сезонних.

Загальні відомості про Антарктиду

Анонсування теми

Антарктида, неначе величезна крижина, застигла за Південним полярним колом Землі. Ніде на нашій планеті немає таких суворих природних умов. “Імперія холоду”, “полюс недоступності”, “безлюдний материк”, “континент без кордонів” – так характеризують Антарктиду, найвищий і найхолодніший материк Землі. Його середня висота становить 2040 м, а середня температура найтеплішого місяця є мінусовою. Материк укритий товстим шаром льоду (2-4 км). Льоди Антарктиди містять 80 % прісної води планети. Така льодова “шапка” впливає на клімат усієї Південної півкулі Землі. Тільки на цьому материку розрізняють не пори року, а полярну ніч і полярний день, які тривають по півроку.

Після відкриття Антарктиди перед ученими постало багато запитань. Чи завжди материк був укритий товстим шаром льоду? Що сховано під льодовою “шапкою”: материк чи група островів? Чи є в надрах континенту поклади корисних копалин? Останнім часом людство занепокоєне екологічними проблемами Антарктиди: над материком виявили небезпечну для живих організмів “озонову діру”. Чому вона виникла саме тут, біля Південного полюса? Багато з цих загадок материка вже розгадано вченими.

В Антарктиді немає постійного населення. Антарктида не належить жодній із держав. Тільки на науково-дослідних станціях учені різних країн, зокрема й України, змінюючись щороку, досліджують льодовиковий покрив, підлідний рельєф материка, корисні копалини, кліматичні особливості, верхні шари атмосфери, життя в прибережних водах. Цими дослідженнями користується все людство.

Вивчаючи цю тему, ми також піднімемо завісу над таємницями шостого материка планети.

& 30. Загальні відомості про Антарктиду

Пригадайте: 1. Що обмежують на карті лінії полярних кіл? 2. Коли й ким була відкрита Антарктида? 3. Хто з мандрівників уперше досяг точки Південного полюса? 4. Як називається українська наукова полярна станція в Антарктиді?

Географічне положення материка. Особливості природи Антарктиди зумовлені незвичністю її розташування на нашій планеті. Майже весь материк розміщений на південь від Південного полярного кола, і тільки частина материка виходить за його межі. Тому тут спостерігаються полярна ніч і полярний день.

Північні береги материка омивають три океани: Тихий, Атлантичний та Індійський. їх неосяжні простори відокремлюють Антарктиду від усіх материків нашої планети. Цим пояснюється неповторність її природних умов, унікальність органічного світу.

Найпівденніша точка Землі – Південний полюс – знаходиться майже в центрі Антарктиди. Усі напрямки від нього ведуть лише на північ. Існування в цьому районі Землі великого масиву суходолу, оточеного океанічними просторами, спричинило виникнення найбільшого сучасного материкового обледеніння.

Антарктида й Антарктика. Антарктида з її потужним льодяним покривом суттєво впливає на природу всієї Південної півкулі нашої планети, а надто на прибережні частини Світового океану. Тому всю південну полярну область планети – Антарктиду разом із прибережними водами трьох океанів – називають Антарктикою (від грецьк. ant (і) – проти), тобто та, що розташована навпроти північної полярної області земної кулі – Арктики. Деякі вчені навіть виокремлюють навколо Антарктиди самостійний п’ятий океан – Південний, на властивості водних мас та органічний світ якого істотно впливає найхолодніший материк світу.

Умовною межею Антарктики вважають кромку плавучої криги, що проходить приблизно між 48 і 60° пд. ш.

Берегова лінія Антарктиди. Потужний льодовиковий покрив визначає форму й площу материка. Часто нелегко визначити межу, де закінчується суходіл під шаром криги. Саме краї льодовика, що обриваються стіною в бік океану, утворюють берегову лінію. Сповзаючи на шельф і спираючись на океанічне дно, вони утворюють шельфові льодовики.

– З’ясуйте, у які місяці року в Антарктиді панує полярна ніч, а коли – полярний день. Поясніть свої міркування.

– Обчисліть відстані в градусах і кілометрах від Антарктиди до материків Південної півкулі: а) до Африки за 20° сх. д.; б) до Австралії за 145′ сх. д.: в) до Південної Америки за 65° зх. д.

– Простежте за картою, де розташовані найбільші шельфові льодовики поблизу берегів Антарктиди.

Більшість морів, що прилягає до материка, названі іменами учасників експедицій, які відкрили та вивчали цей континент. Найбільшими з них є моря Ведделла, Росса та Беллінсгаузена. На материку є один великий півострів – Антарктичний.

Відкриття й перші дослідження. Антарктиду відкрили останньою з материків Землі. Ще стародавні вчені дійшли висновку, що в Південній півкулі у високих широтах має існувати великий материк. Його пошуки свого часу спричинили відкриття Австралії, яку вважали частиною цього материка. У XVIII ст. на пошуки Південного материка вирушив англійський мореплавець Джеймс Кук. Однак він не зміг досягнути материка через складні погодні умови й змушений був повернути назад. Мореплавець стверджував, що далі на південь немає землі, а є тільки крига, що вкриває океан.

Антарктиду відкрили тільки в XIX ст. На пошуки Південного материка в 1819 р. вирушила російська навколосвітня експедиція на кораблях “Мирний” і “Восток” під керівництвом військових – капітана 2-го рангу Фадея Беллінсгаузена та лейтенанта Михайла Лазарева.

У 1820 р. російські кораблі підійшли до берегів Антарктиди. За час плавання вони тричі перетнули Південне полярне коло й обігнули Антарктиду, кілька разів досягаючи її узбережжя, але не висаджуючись на ньому.

Уже через рік англійські моряки здійснили першу висадку на материк у районі Антарктичного півострова. Згодом багато експедицій різних країн продовжили вивчення материка, проте досліджували тільки узбережжя. Внутрішні частини Антарктиди залишалися невідомими й здавалися недосяжними.

Першими в глиб континенту дісталися норвежець Руаль Амундсен і англієць Роберт Скотт улітку 1911р. Маршрут Амундсена був на 100 км коротший, ніж у Скотта. Амундсен разом із чотирма товаришами на собачих запряжках досяг Південного полюса 14 грудня 1911 р. Роберт Скотт дістався полюса на місяць пізніше – 18 січня 1912 р. На зворотному шляху він і його товариші загинули, але до самого кінця вони зберігали свої геологічні колекції та інші матеріали досліджень. Тільки 12 листопада 1912 р. пошуковий загін знайшов загиблих. У складі експедиції Роберта Скотта був українець – полтавчанин Антон Омельченко. Він повернувся до узбережжя з іншою групою учасників експедиції, яких Р. Скотт відправив назад.

Загальні відомості про Антарктиду

Фадей Беллінсгаузен

Загальні відомості про Антарктиду

Михайло Лазарєв

Міжнародний статус материка. У першій половині XX ст. дослідження Антарктиди були епізодичними й обмежувались окремими експедиціями. Проте з другої половини 1950-х років розпочалися регулярні дослідження материка на полярних станціях, які проводять різноманітні наукові спостереження. Результатом їх роботи став перший атлас Антарктиди, який побачив світ у 1966-1969 pp.

Серед учених-полярників є метеорологи, фізики, біологи, гідрологи, гляціологи та ін. За останні десятиліття було проведено багато досліджень, які збагатили науки про природу Землі.

– За малюнком 69 установіть, які держави здійснюють наукові дослідження в Антарктиді. З’ясуйте, у яких частинах материка та з яких причин розташована більшість полярних станцій.

Загальні відомості про Антарктиду

Мал. 69. Полярні станції в Антарктиді

Щоб уникнути дублювання досліджень, світова спільнота створила Міжнародний комітет з координації антарктичних досліджень. До складу комітету входять декілька підрозділів, що узгоджують роботу постійних і сезонних станцій за напрямами: морські дослідження, біологічні ресурси, верхні шари атмосфери, льодовиковий покрив, клімат тощо.

В останні роки Антарктида стала місцем відвідування туристів, але ніяких туристичних споруд (готелів, станцій) на материку не будують. Усі туристи живуть на туристичних кораблях, що підходять до берегів Антарктиди.

Із здобуттям незалежності перед Україною постало питання про проведення власних досліджень, які відіграватимуть велику роль у розвитку національної науки. Бажання України проводити власні дослідження підтримала Велика Британія, уряд якої в 1995 р. подарував нашій країні англійську станцію “Фарадей”. Тепер станція має назву “Академік Вернадський”.

Українська антарктична станція “Академік Вернадський” розташована на одному з островів поблизу Антарктичного півострова на Тихоокеанському узбережжі Антарктиди. Українські вчені вивчають верхні шари атмосфери, поширення енергії від поверхні Землі вгору, земний магматизм, материковий лід, проводять метеорологічні та біологічні дослідження, спостерігають за озоновим шаром планети й змінами, спричиненими забрудненням довкілля. Науковці обмінюються результатами досліджень з ученими інших антарктичних станцій, зокрема Великої Британії, передають їх до Міжнародного комітету з координації антарктичних досліджень.

Коротко про головне!

– Географічне положення Антарктиди визначається її положенням навколо Південного полюса в межах Південного полярного кола. Тому Антарктида – найхолодніший материк на Землі.

– Відкрила Антарктиду в 1820 р. російська експедиція під керівництвом Фадея Беллінсгаузена та Михайла Лазарева.

– Уперше Південного полюса досягла норвезька експедиція під керівництвом Руаля Амундсена. Другим до цієї точки дістався англієць Роберт Скотт.

– Антарктида – материк міжнародного співробітництва, що не належить жодній державі. На ньому розташовані науково – дослідні станції багатьох країн.

– В Антарктиді з 1995 р. працює українська антарктична станція “Академік Вернадський”.

1. Які особливості має географічне положення Антарктиди?

2. Чим відрізняються поняття Антарктида й Антарктика?

3. Назвіть найбільші моря біля берегів материка, покажіть їх на карті.

4. Розкажіть, як було відкрито Антарктиду.

5. Які сучасні наукові дослідження проводять на материку?

6. Поміркуйте, для чого потрібні наукові дослідження Антарктиди, якщо на цьому материку немає постійних жителів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Загальні відомості про Антарктиду