ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ

Розділ 1 ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ

§ 4. ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ

– Роздивіться ілюстрації. Як ви думаєте, коли людина почала зображувати тварин? – Як подані пам’ятки характеризують своїх творців? – Чому багато наскельних малюнків було створено у важкодоступних печерах?

1. Які знання та вміння стали надбанням давнього кам’яного віку?

Тривалий час учені вважали, що люди за найдавніших часів не мали жодних наукових знань і цілковито залежали від природи. Але нові знахідки археологів доводять,

що це не зовсім так.

Життєво необхідними для людей тих часів були математичні знання. Мисливцям треба було вміти рахувати впольованих тварин, рибалкам – ділити між собою виловлену рибу. Для лічби вони використовували палички, камінці й, нарешті, вузлики.

Люди тих часів мали знання з біології та медицини. Вони вміли пускати кров, зашивати рани, знали лікувальні властивості рослин, уміли приймати пологи, лікувати переломи. Ті, хто знався на хворобах та способах їх лікування, передавали секрети цілительства своїм нащадкам. Переселяючись на нові землі, люди навчилися складати найпростіші карти місцевості, які

допомагали мисливцям та мандрівникам. За доби пізнього палеоліту з’явилися перші календарі.

– 1. Яке, по-вашому, місце в колективі первісних людей належало носіям згаданих у тексті знань та вмінь? 2. Учені, які досліджують особливості розвитку суспільства, переконані, що нерівність виникла разом з людиною. Поміркуйте, чому?

ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ

1. Великий чорний бик з печери Ласко у Франції.

2. Лань з печери Альтаміра в Іспанії.

2. Як виникло мистецтво?

За доби пізнього палеоліту люди передавали красу навколишнього світу в малюнках, скульптурі, різьбленні по кістці, дереву, каменю. Саме тоді з’явилися оздоблені вжиткові речі, прикраси (намиста, браслети). Так, на численних стоянках в Україні знайдено прикраси, виготовлені з каменю, морських черепашок, бивнів мамонтів. Вражають вишуканістю, зокрема, браслети з Мізинської стоянки на Чернігівщині. На підставі подібних знахідок учені твердять, що в кроманьйонську добу зародилося мистецтво.

Мистецтво – творче відображення, відтворення дійсності в художніх образах.

ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ

1. Браслети з бивня мамонта з Мізинської стоянки.

2. Уламок кістки, знайдений у гроті Лорте. Франція.

– На малюнку зображено, як гурт оленів перепливає річку. На краю уламка видно задні ноги оленя, що тікає, за ним іде другий, а позаду зображено великого оленя, що повернув голову назад, начебто він кличе когось. Біля ніг оленів намальовано риб.

Найдавніші малюнки розміщені здебільшого в печерах на висоті 1,5-2 м. Вони розташовані не лише на стінах, а й на стелі. Більшість картин – це зображення звірів та сцен полювання. Вражають уміння найдавніших художників передавати рух, їхня спостережливість, фантазія. Так, у печері Ле-Комбатель, що у Франції, знайдено близько 300 зображень мамонтів, бізонів, оленів, коней, ведмедів. Неподалік, у печері Фом де Гом, археологи відкрили цілу “картинну галерею” – 40 малюнків диких коней, 23 зображення мамонтів, 17 – оленів. “Картинна галерея” в печері Альтаміра (Іспанія), створена 15-12 тис. років тому, простягається більше ніж на 280 м і складається з безлічі просторих залів.

Учені встановили, що давні художники малювали або пальцем, умочуючи його в природні барвники, або паличкою, продряпуючи зображення по глині. Іноді контури малюнка оббивали на стіні печери кам’яним рубилом.

– Висловте припущення, навіщо первісні люди створювали згадані в тексті зображення, різьблення тощо.

– Роздивіться відомий наскельний розпис із печери Альтаміра (Іспанія).

1. Чи зміг 15-12 тис. років тому художник передати в образі великої тварини її міць та силу? Як саме? 2. Які власні відчуття, на вашу думку, він утілив? 3. Чи подобається вам кольорова гама малюнка? Скільки, по-вашому, тут відтінків? (Зауважте, що художник використовував лише дві фарби, виготовлені з мінералів, – червоно-коричневу та чорну).

ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ

1. Що зображено на ілюстраціях? 2. Що повинен був знати художник-дослідник, щоб створити таку реконструкцію минулого? 3. Чому перші художники зображували здебільшого тварин? Чому на цих малюнках тварини вражені списами та стрілами?

ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ

Перші художники. Художні реконструкції 3. Буріана.

– Скориставшись картою на сторінці 20, з’ясуйте місця найвидатніших пам’яток живопису кам’яного віку. У якій частині Європи вони розташовані? Чому?

3. Що таке релігія? Якими були найдавніші релігійні вірування?

Слово релігія в перекладі з латини означає “святість, благочестя, предмет поклоніння”. В основі релігії лежить віра в існування надприродних, божественних сил, які створили світ і людину.

Явища, які позначають словом “релігія”, сягають кроманьйонських часів. Кроманьйонці вірили, що незвичної форми камені, скелі, дерева, інші витвори природи та людських рук можуть бути наділені надзвичайними властивостями. Люди вважали, що, задобривши ці предмети, можна, приміром, забезпечити собі успішне полювання або риболовлю. Учені називають такі уявлення фетишизмом.

Утілювалися згадані уявлення в певних діях – мисливських ритуалах. Так, у печері Тюк д’Одюбер (Франція) виявлено дві глиняні фігурки бізонів, навколо яких збереглися відбитки босих ніг. Учені припускають, що в цих печерах мисливці влаштовували магічні танці та заклинання, щоб зачаклувати тварину.

ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ

Фігурка бізонів з печери Тюк д’Одюбер. Франція.

Під час ритуальних дій досвідчені мисливці передавали молоді навички полювання, розповідали про особливості поведінки тварин.

Деякі мисливці, які полювали на певного звіра (наприклад, ведмедя, носорога, оленя), пов’язували своє життя з цією твариною так тісно, що навіть вважали, що походять від неї. Так складалася віра в походження від предка-тварини – тотемізм.

Часів давнього кам’яного віку сягає зародження традицій вшановувати родючість, утіленням чого є фігурки жінок.

Стародавні люди вірили в потойбічне життя, яке починається після смерті. Небіжчикові в могилу клали зброю, їжу та прикраси, бо вважали, що ці речі стануть йому в пригоді у світі мертвих. Так виник культ предків – поклоніння та вшанування пам’яті померлих родичів.

З найдавніших часів люди вірили, що грізні сили природи здатні впокорювати чаклуни та шамани. Віру в здатність окремих людей впливати на сили природи та на інших людей називають магією.

У побуті наших далеких предків існувала ціла низка заборон і правил, які регулювали їхнє життя. Ці заборони називають табу. Табу, наприклад, забороняло полювати в певний час, брати шлюб із близькими родичами тощо.

1. Роздивіться ілюстрацію. Які історичні відомості втілив художник? 2. Навіщо, на вашу думку, померлому робили ложе, клали небіжчика в позу сплячого, прикрашали його одяг, клали поряд їжу, зброю, бивні мамонта, покривали шаром червоної вохри*; укривали зверху або лопаткою мамонта, або камінням?

3. Про які вірування первісних людей свідчить картина?

ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ

* Вохра – природна мінеральна фарба жовтого, червоного чи коричневого кольорів різних відтінків.

Поховання мисливця на мамонтів. Художня реконструкція 3. Буріана.

Оцініть себе

1. Яких часів сягають найдавніші твори мистецтва? Де знайдено найвідоміші з них?

2. Витлумачте поняття та терміни: мистецтво, релігія, фетишизм, тотемізм, магія.

3. Виникнення яких видів мистецтва пов’язують із життям первісних людей?

4. За якими знахідками вчені дізнаються, що за пізнього палеоліту людям були притаманні певні релігійні уявлення? Наведіть приклади найдавніших вірувань людей.

– Що вас вразило в найдавніших пам’ятках? Чи про всі вияви творчості первісних людей ми знаємо? Чому? Які види мистецтва, на вашу думку, зародилися за первісної доби?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЗАРОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВА ТА РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ