Жири – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ

Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

§ 17.14. Жири

Жири – це складні ефіри, утворені вищими одноосновними карбоновими кислотами, головним чином пальмітиновою, стеариновою (насичені кислоти) та олеїновою (ненасичена кислота) і трьохатомним спиртом – гліцерином. Загальна назва таких сполук – тригліцериди.

Природні жири являють собою не індивідуальну речовину, а суміш різних тригліцеридів.

Утворення одного з тригліцеридів,

наприклад тригліцериду стеаринової кислоти, можна зобразити рівнянням:

Жири   КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

До складу молекул тригліцеридів можуть входити різнорідні кислотні радикали, що особливо характерно для природних жирів, однак залишок гліцерину є складовою частиною всіх жирів:

Жири   КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

Усі жири легші за воду, і в ній нерозчинні. Вони добре розчиняються в бензині, ефірі, тетрахлориді вуглецю, сірковуглеці, дихлоретані та інших розчинниках. Добре вбираються папером та шкірою. Жири є в усіх рослинах і тваринах. Рідкі жири звичайно називаються оліями. Тверді жири (воловий, баранячий та інші)

складаються здебільшого з тригліцеридів насичених (твердих) кислот, рідкі (соняшникова олія та інші) – з тригліцеридів ненасичених (рідких) кислот.

Рідкі жири переробляють на тверді за допомогою реакції гідрогенізації. Водень приєднується в місці розриву подвійного зв’язку у вуглеводневих радикалах молекул жирів:

Жири   КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

Реакція відбувається при нагріванні під тиском і за наявності каталізатора – тонкоподрібненого нікелю. Продукт гідрогенізації – твердий жир (штучне сало), що називається саломасом, – йде на виробництво мила, стеарину і гліцерину. Маргарин – харчовий жир, складається із суміші гідрогенізованих олій (соняшникової, бавовняної тощо), тваринних жирів, молока та деяких інших речовин (солі, цукру, вітамінів тощо).

Важлива хімічна властивість жирів, як і всіх складних ефірів, – здатність до гідролізу (омилення). Гідроліз легко відбувається при нагріванні і наявності каталізаторів – кислот, лугів, оксидів магнію, кальцію, цинку:

Жири   КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

Реакція гідролізу жирів оборотна. Однак за участю лугів вона відбувається практично до кінця – Луги перетворюють кислоти, що утворюються, на солі і тим самим запобігають взаємодії кислот з гліцерином (усувають можливість зворотної реакції).

Жири – необхідна складова частина їжі. їх широко використовують у промисловості (добування гліцерину, жирних кислот, мила).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Жири – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ