Зв’язне мовлення. Усний докладний переказ тексту наукового стилю

І СЕМЕСТР

ІМЕННИК

Урок № 30

Тема: Зв ‘ язне мовлення. Усний докладний переказ тексту наукового стилю

Мета: на основі сформованих текстологічних знань формувати текстотворчі вміння; зокрема переказувати текст, зберігаючи його стильові особливості, а також вирізняти в тексті наукового стилю терміни та свідомо вживати їх у переказі.

Обладання: текст для переказу.

Хід уроку

І. Підготовка до роботи над переказом.

– Читання тексту вчителем.

– З’ясування лексичного значення вжитих у тексті переказу слів,

які є в пасивному словнику учнів.

– Визначення учнями теми та головної думки тексту.

– Визначення учнями стилю тексту. Обгрутнування своєї думки.

– З’ясування покладеного в основу тексту типу мовлення та допоміжних типів мовлення.

– Колективне складання плану тексту.

– Повторне читання вчителем тексту.

ІІ. Усне переказування учнями тексту за планом.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

ІV. Домашнє завдання.

Повторити П. 4.

Текст для переказу

Запам’ятовування

Учені встановили, що в гусенят та качат здатність рухатися за матір’ю виявляється майже одразу. Якщо

гусеня якийсь час ходило за гускою, воно більше не піде ні за ким іншим. Якщо йому не показувати матір, забрати його від неї відразу після виходу з яйця, воно піде за будь-яким рухомим об”єктом. Буде це людина, собака, кішка чи м”яч на мотузку – однаково, аби тільки предмет його уваги рухався.

Учені відзначають, що гусенята завжди йдуть за своїм обранцем на певній відстані. Виявляється, тут істотне значення має кут, під яким вони бачать рухомий предмет.

Цю важливу реакцію фахівці з поведінки тварин називають запам’ятовуванням У каченят образ матері запам’ятовується протягом перших 48 годин їхнього життя. Згодом таке явище вже не відбувається. Проте реакція на запам’ятовані предмети дуже міцна. Вона зберігається упродовж усього життя тварини.

У малят деяких ссавців також є реакція запам’ятовування. Діти деяких копитних тварин звикають іти за матерями, це сприяє кращому їх вигодовуванню та вихованню.

Як бачимо, запам’ятовування є корисним і потрібним процесом. Цю важливу реакцію людинв може й повинна використовувати в своїй роботі з дикими та свійськими тваринами (За І. Заянчковським; 180 сл.)

Завдання

– Пояснити лексичне значення слів об’єкт (явище зовнішнього світу), реакція (дія, стан, що виникають за певних умов як відповідь на певні враження, подразнення), процес (послідовна зміна явищ, що відбувається закономірним порядком), ссавці (високоорганізовані тварини, самиці яких вигодовують малят молоком).

– Дібрати синоніми до слів істотний, фахівець, сприяти.

– Скласти план тексту (орієнтовний: 1. Здатність гусенят та каченят рухатися за матір’ю. 2. Пташеня йде за будь-яким рухомим об’єктом. 3. Істотне значення кута, під яким пташеня бачить предмет. 4. Реакція зветься запам’ятовування. 5. Чим корисна така реакція. 6. Запам’ятовування слід використовувати.

На дошці записати: рухомий об’єкт; важлива реакція; образ матері запам’ятовується протягом перших 48 годин життя; дитинчата деяких ссавців; копитні тварини; сприяє вигодовуванню та вихованню.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Зв’язне мовлення. Усний докладний переказ тексту наукового стилю