Агресія Німеччини на Балканах

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§1 Початок Другої світової війни (1939 р. – червень 1941 р.)

7. Агресія Німеччини на Балканах.

Балкани та Південно-Східна Європа посідали особливе місце в стратегічних планах Німеччини та Італії, хоча кожна з них мала власні цілі.

Унаслідок завоювання Балканського півострова, де Велика Британія ще утримувала досить міцні позиції, створювався плацдарм для нападу на СРСР. Південно-Східна Європа була своєрідним ключем до проток Босфор і Дарданелли, до Близького Сходу.

У

квітні 1941 р. нацистська Німеччина разом зі своїми союзницями – Італією, Угорщиною, Румунією та Болгарією – здійснила напад на Югославію та Грецію.

Завдяки величезній перевазі в силах загарбницькі війська прорвали оборону югославської армії та почали швидко просуватися у глиб її території.

12 квітня вони досягли столиці Югославії – Белграда. Югославський уряд і командування збройних сил були повністю деморалізовані – 17 квітня 1941 р. Югославія капітулювала.

Мовою документів

Умови перемир’я між Німеччиною і Францією

Стаття 1. Негайне припинення воєнних дій. Оточені французькі війська

мусять скласти зброю. (…)

Стаття 3. На окупованій території Німеччина повинна мати всі права держави-окупанта, за винятком місцевого управління. Французький уряд має забезпечити для цього всі необхідні умови…

Стаття 4. Французькі військові, військово-морські та військово-повітряні сили повинні бути демобілізовані й роззброєні в строк, що його буде встановлено додатково, крім військ, потрібних для підтримання порядку. Кількість озброєння цих військ буде визначена відповідно Німеччиною та Італією.

Нацисти розподілили територію країни: були утворені “незалежні” Сербія та Хорватія; Болгарія отримала Македонію, Італія – Чорногорію, Угорщина – Воєводину, а Словенія була поділена між Німеччиною та Італією.

Греція також не змогла стримати наступ загарбницьких військ. 29 квітня 1941 р. представники грецького командування підписали акт про капітуляцію. Британський експедиційний корпус зазнав тяжких утрат, але за допомогою морського флоту зміг евакуювати свої основні сили.

У травні 1941 р. німецькі повітряно-десантні частини захопили острів Крит – важливу базу, що прикривала з півдня Балканський півострів. Після цього всі Балканські країни потрапили під контроль агресорів.

Отже, улітку 1941 р. лише три європейські держави зберегли повний нейтралітет – Швейцарія, Швеція, Ірландія.

Запам’ятайте дату

1 вересня 1939 p. – напад нацистської Німеччини на Польщу; початок Другої світової війни

З вересня 1939 р. – оголошення Великою Британією та Францією війни Німеччині

17 вересня 1939 р. – вступ Червоної армії на терени Західної України та Західної Білорусії

22 червня 1940 р. – капітуляція Франції


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Агресія Німеччини на Балканах