АКАЦІЯ

АКАЦІЯ – існує кілька видів А., що належать до родини бобових. Прекрасні медоноси.

Прикметною біологічною особливістю розоцвітої А. – робінії – (А. клейкої, щетинистоволосистої, пишної й новомексиканської) є те, що за вегетаційний період (із квітня по жовтень) відзначається 4-5 хвиль цвітіння, між якими зазвичай утворюються невеликі, на 2-3 тижні, перерви. Такий розтягнутий час цвітіння дозволяє бджолам із квітня до середини вересня збирати з дерев пилок і нектар. Біла А. порівняно з робінією зацвітає значно пізніше й одноразово, із другої

половини квітня до середини травня. Різниця між білою А. і рожевої пурпурноцвітими видами та формами А. ще й у тому, що з останніх меду одержують значно більше.

Розоцвіта А. відзначається стійкістю проти попелиці, що значно вражає білу А., висаджену практично повсюдно в містах і посадках.

Пагони щетинистоволосистої А. густо опушені. Квітки темно-бордового або ледь фіолетового відтінку, великі, майже вдвічі більші, ніж у рожево – й пурпурноцвітих видів і білої А. Робінія – триплідна рослина, тому вона не може зав’язувати насіння і розмножують її шляхом щеплення на 2-3-літніх сіянцях білої А. Щеплення

проводять напровесні до розпускання бруньок. Квітки на щеплених рослинах можуть з’являтися уже в перший рік прищеплювання.

Насіння робінії збирають узимку й навесні наступного року. Перед посівом (наприкінці березня) насіння слід обдати гарячою водою (85-90 °С). Уже на 8-11-й день з’являються сходи, які пересаджують на постійне місце виростання.

Щетинистоволосисту форму робінії прищеплюють на білу А. На прищепу надягають целофанові пакетики, краї яких прихоплюють еластичним шпагатом.

А. біла знайома всім.

Росте у скверах, парках, лісосмугах, уздовж доріг. Заввишки досягає 20 м. Зацвітає наприкінці травня – на початку червня й цвіте недовго – 7-9 днів. Медоносність А. білої дуже висока. За сприятливої погоди з 1 га саджанців можна одержати від 500 до 1000 кг меду. Повністю використовувати узяток з А. вдається не всім, тому що до цього часу бджолосім’ї ще не набирають достатньої сили та збирають максимум по 8-10 кг меду. Можна одержувати з білої А. і по 40-50 кг меду. Для цього необхідно залишати бджіл зимувати на волі, щоб вони могли провести ранній обліт і до початку травня стати сильнішими. Потім від сильних сімей відбирають матку з трьома рамками бджіл, одна з яких повинна бути з розплодом, і роблять відводок. Безматкові сім’ї об’єднують, роблячи з них сильні для майбутньої роботи на узятку з А. Натомість відводки до періоду цвітіння соняшнику наберуть силу й чудово працюватимуть на майбутньому узятку.

Мед з А. білої вважається одним із найкращих: прозорий, ніжний, із приємним запахом. Коли мед осяде, він стає білим і дрібнозернистим, рідко залишається світлим і прозорим. Кристалізується мед повільно, тому довго зберігається рідким.

А. біла любить чорнозем, але може рости й на піщаному грунті.

А. жовта відзначається високими медоносними властивостями. Широко відомий і досить розповсюджений чагарник або невелике дерево із сімейства бобових. У природі можна зустріти цілі акацієві зарості в лісовій зоні, лісостепу й степу. У культурі жовта А. використовується як декоративна рослина при створенні живоплотів, утворенні узлісь і підлісків у парках. Коренева система А. проникає в глибину до 2,5 м, тому її висаджують для закріплення грунту схилів і ярів, використовують у лісозахисних смугах і полезахисних насадженнях.

А. жовта невимоглива до грунту, але абсолютно не переносить надто вологих і заболочених місць. Рослина надзвичайно стійка до морозів і посух. Одна рослина живе більше ніж 100 років. Починає цвісти й плодоносити з 3-5-літнього віку. До 15 років досягає висоти 3 м. Квітки неправильні, метеликового типу, зібрані по 2-7 у пучки. Віночок жовтий і складається з 5 пелюстків. Верхній великий пелюсток називається вітрилом або прапором, два бічні, незрослі, – веслами або крильми, а два частково зрослі нижні – човники. Зовні квітка схожа на метелика. Тичинок десять. Маточка одна. Біля основи квітколожа тичинкова трубка розширюється й утворює великий медяний отвір. Нектар, що виділяється, заповнює медяний отвір, надходить у віночок і вигин вітрила й стає доступним комасі. Нектарник зеленого кольору. ‘V

Цвіте А. ж. у другій половині травня протягом 13-15 днів. Цвітіння однієї квітки триває в середньому 6 днів, при похолоданні – 8-9. Найвищий вміст нектару в ньому спостерігається на 5- 6-й день життя. Нектаровиділення А. жовтої залежить від погодних умов. При сприятливій погоді одна бджолосім’я може принести в день до 5 кг нектару. Найінтенсивніше виділяється нектар у похмуру погоду, особливо після дощів, але в ньому знижується концентрація цукру до 40 %; рясне нектаровиділення при температурі 15 °С, але концентрація цукру в нектарі підвищується до 60-65 %. У суху, сонячну погоду нектаровиділення значно скорочується. У кожному разі медозбори з А. жовтої стійкі. Бджоли беруть із квіток також пилок.

А. розмножується досить легко. Висівають А. насінням або розмножують саджанцями. Насіння висівають у квітні. Перед посівом його попередньо вимочують у воді протягом 5-6 год. Посів насіння можна зробити й улітку, відразу після липневого збору. Уже в перший рік сходи досягають 30-60 см. Кущики висаджують на постійне місце через 2 роки. На крутих схилах ярів рекомендується сіяти їх гніздами по 5-10 насінин у гніздо.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: АКАЦІЯ