Антропний принцип

§ 17. Життя у Всесвіті

1. Антропний принцип

Життя є однією з великих таємниць Всесвіту. Ми бачимо на Землі різноманітні живі організми, але нічого не знаємо про інші форми життя на чужих планетах. Усі живі істоти народжують дітей, а потім рано чи пізно вмирають, тобто перетворюються на неживу матерію. Але на Землі ще ніхто не спостерігав безпосереднє зародження живих біологічних клітин із неживих хімічних сполук. Із цього приводу англійський біолог Ф. Крік висловився так: “Ми не бачимо шляху від первісного бульйону до природного відбору.

Можна дійти висновку, що походження життя – чудо, але це свідчить лише про наше незнання”.

Астрономічні спостереження показують, що параметри орбіти Землі, її маса, радіус і хімічний склад найбільш сприятливі для існування життя. Для цього також потрібне стабільне Сонце, яке протягом кількох мільярдів років майже не змінювало своєї світності. Навіть розширення Всесвіту теж сприяє існуванню життя, бо у фазі стиснення смертельне короткохвильове фонове випромінювання могло б знищити все живе (див. §16). Виникає таке враження, що все суще в космосі існує для того, щоб на Землі жили розумні люди. Таким чином

була сформульована філософська основа космології – антропний принцип (від грец. антропос – людина): “Ми спостерігаємо Всесвіт таким, яким ми його бачимо, бо ми існуємо”. Тобто, може десь у космосі існують світи з іншими параметрами, але там немає розумних істот, які могли б описати своє буття і передати цю інформацію з минулого в майбутнє.

“Вважати Землю єдиним заселеним світом було б так само безглуздо, як стверджувати, що на величезному засіяному полі міг би вирости лише один колосок”.

Митридор (III cm. до н. е.)

Антропний принцип. Ми спостерігаємо Всесвіт таким, яким ми його бачимо бо ми існуємо

Відкрита система обмінюється з навколишнім середовищем енергією та інформацією


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Антропний принцип