Атлантичний океан

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&20. Атлантичний океан

Пригадай! Який океан Землі є другим за розмірами? Як змінюється температура океанічної води від екватора до полюсів?

Атлантичний океан – другий за площею і глибиною океан планети. Його найглибше місце знаходиться біля східного узбережжя Північної Америки в жолобі Пуерто-Рико і сягає 8742 м.

Розглянь фізичну карту півкуль (на форзаці). У яких півкулях розташований Атлантичний океан?

Атлантичний океан розташований в усіх півкулях Землі. З-поміж інших океанів він вирізняється

найбільш витягнутою формою.

Розглянь малюнок 16 (с. 26). У яких теплових поясах розташований Атлантичний океан?

Атлантичний океан досить теплий і солоний. Його значна частина розташована в жаркому та помірних поясах, а крайні північна і південна – в холодних. З віддаленням від екватора океанічна вода стає холоднішою і менш солоною.

В океані рухається найтепліша морська течія планети – Гольфстрім. Вона переносить води у 80 разів більше, ніж усі річки земної кулі, й обігріває Європу своїм теплом.

Рослинний і тваринний світ Атлантичного океану більш різноманітний біля узбереж материків та в поверхневих

водах. В океані росте багато водоростей, зокрема, бурі саргасові.

Атлантичний океан

Мал. 39. Саргасове море

Ці водорості плавають, утворюючи на поверхні води великі скупчення. Найбільше їх у Саргасовому морі (мал. 39), яке не має берегів.

Біля екватора водяться летючі риби. Завдяки подібній на торпеду формі тіла така риба може набрати під водою достатню швидкість, аби потім вирватися на поверхню і піднятися в повітря. За допомогою великих, схожих на крила, плавників вона може планерувати на досить великі відстані.

У теплих атлантичних водах живуть морські черепахи, хижі баракуди й акули. У північній та південній частинах океану водяться кити й тюлені.

Атлантичний океан

Летюча риба Морська черепаха Баракуда

Мал. 40. Тварини Атлантичного океану

Обговоріть! Яку роль відіграє Атлантичний океан ужитті людей?

Атлантичний океан дає п’яту частину світового вилову риби (оселедець, хек, сардина, тріска, тунець) і морепродуктів (краби, креветки, устриці, кальмари).

Океан багатий на корисні копалини. За допомогою бурових платформ добувають нафту і газ. У прибережних водах Канади, Великої Британії знайдено поклади кам’яного вугілля, а біля південно-західних берегів Африки – алмази. З води випарюють кухонну сіль. Біля узбереж Франції, Канади, Норвегії працюють електростанції, які використовують енергію морських хвиль.

Атлантичний океан займає провідне місце у світовому судноплавстві. Серед найбільших портів, що знаходяться на узбережжях океану та морів, які входять до його складу, є і український порт – Одеса.

На берегах Атлантики розташовано 70 країн з населенням понад півтора мільярда людей.

Активна господарська діяльність людини в Атлантичному океані спричинила значне забруднення його вод. Найбільшим лихом є розлив нафти. Вона вкриває водну поверхню тонкою плівкою, внаслідок чого гинуть рослини і тварини.

Поміркуйте! Чим Атлантичний океан відрізняється від Тихого?

Жолоб Пуерто-Рико, Гольфстрім.

Перевір свої знання

1. Чим Атлантичний океан вирізняється з-поміж інших океанів Землі?

2. Дмитрик вважає, що властивості вод Атлантичного океану змінюються з віддаленням від екватора. Чи правий хлопчик? Доведи.

3. Розкажи про рослинний і тваринний світ Атлантичного океану.

4. Як людина використовує багатства Атлантичного океану?

Підсумуємо разом

Атлантичний океан – другий за площею і глибиною серед океанів Землі. Температура і солоність його вод поступово зменшуються від екватора до полюсів. В океані рухається найтепліша морська течія планети – Гольфстрім. Тут є сприятливі умови для життя різних видів рослин і тварин. Атлантичний океан багатий на нафту, газ, кам’яне вугілля, алмази.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Двокрапка в безсполучниковому складному реченні.
Ви зараз читаєте: Атлантичний океан