БАТЬКИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ

ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ

БАТЬКИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ – ДІТИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ

Серед прав дітей особливо виділяємо право виховуватись у сім’ї. Сім’я – це люди, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Батьківського піклування ми часом не помічаємо так само, як не помічаємо повітря, яким дихаємо. Хіба це справедливо? Батьки дбають, щоб діти жили в достатку, турбуються про здоров’я синів і дочок, про їхню освіту, виховання, про настрій і розваги. Тож будьмо вдячні за це.

На жаль,

буває й по-іншому. В Україні нині близько 100 тисяч дітей позбавлені батьківського піклування. З них лише кожна десята дитина – сирота. Батьки ж решти дітей не виконали свого обов’язку перед ними і за законом нашої країни були позбавлені батьківських прав. Цим дітям допомагає держава.

В Україні, крім звичайних дитячих будинків, є ще й такі, де діти живуть разом із названими батьками як багатодітна родина.

“Дітям вулиці” прагнуть допомогти і просто добрі люди. Вони створюють дитячі притулки, де повертають хлопцям і дівчатам надію на краще майбутнє.

Що б запропонувати для допомоги дітям, позбавленим

батьківського піклування?

Розподіли обов’язки між собою та батьками. Обговори свої обов’язки із сусідом (сусідкою) по парті.

Шанувати своїх батька і матір. Любити й оберігати дітей. Піклуватися про здоров’я, навчання, розваги дітей. Не ображати старших, немічних. Заготовляти продукти, готувати їжу. Бути уважними та ввічливими.

Пам’ятай! Потрібно знати свої права, але не уникати обов’язків.

ПОВАЖАЙ СТАРШИХ

Шануй батька і матір своїх – одна з найголовніших заповідей людського життя, а почуття вдячності – одна з найшляхетніших рис характеру. Про це нагадує нам Конституція, яка визначає піклування про стареньких батьків обов’язком дорослих дітей.

Ось який закон про спокійну старість склали діти однієї зі шкіл України.

Поважай старших. Не смійся зі старості. Не вступай у суперечку зі старими людьми. не залишай стару рідну людину самотньою. Завжди знайди час поговорити з дідусем, бабусею. Не сідай до столу перший. Запроси спочатку старших. Прислухайся до порад старших. Дякуй за них. Не вмикай голосно музику, не регочи, не кричи, коли хтось удома хворий. Обов’язково привітай рідних зі святом чи днем народження. Обговоріть ці правила. Чому діти назвали їх законом? Спробуйте продовжити перелік правил.

ЗАКОН РОДУ

Був колись такий закон – виганяти старих людей, які вже не могли роботу робити. Старший син виводив батька чи матір у глухий ліс і там кидав. а один чоловік пішов проти закону: пожалів свого батька, заховав його в землянці глибоко в пущі.

Рік живе старий, другий. Ніхто про те не впав на їхню землю неврожай лютий, а за ним – холодна, затяжна зима. Усе поїли люди, навіть те, що на насіння лишали. Розмерзлася земля, а сіяти нічого. Пішов тоді син до батька та й каже: “Будемо гинути, тату. Усі разом”. І заплакав. “Не плач, сину, – каже батько. – Є порятунок. Розбери стріху на хаті, розтруси її по полю, і зійде те зерно, що в колосках невимолочене залишилося”.

Зробив син так, як батько велів. А за ним і все село порозкривало свої хати. І зійшло жито, густе й могутнє, і був урожай небачений. І прийшли до того чоловіка люди, і питали, хто навчив його так чинити. Чоловік і зізнався, що порушив закон, не вигнав батька. Зажадали люди побачити того діда. Він вийшов до них, сивий і згорблений, зіперся на костур і сказав: “я смерті не боюся, давно готовий до неї. Можете вбити мене, але сина пожалійте, як він мене пожалів”.

Заспокоїла діда громада, і прийняли тоді новий закон роду – берегти й шанувати старих людей за роки, за мудрість, слухати їхню раду й чинити так, як скажуть вони. І доглядати їх до самої смерті.

За Михайлом Малюком

Що тебе вразило в цій казці? 2. Розкажи про старших у своїй родині, їхню мудрість та знання.

Доберіть прислів’я, які найбільше відповідають цьому тексту. Запишіть їх на плакаті.

НАЙДОРОЖЧЕ СЛОВО

Перше слово, яке діти вимовляють в усіх країнах світу, – це слово “МАМА”. І не даремно, бо першою людиною, яка схиляється над їхньою колискою, є мама.

До речі, у багатьох мовах світу слово “мама” починається літерою “м”: мама – румунська, російська, українська; майка – болгарська; матка – польська; містера – грецька; медер – шведська; мадре – іспанська; муттер – німецька; мам – португальська; мазе – англійська.

ПРО МОЮ МАМУ

Мама не сварить – вона звертає увагу на важливі речі. Не говори слів, що можуть розбити її любляче серце… У тебе мама тільки одна, зроби її щасливою, вона дала тобі життя.

Бережіть своїх мам. Не ображайте їх, не сваріться. Адже в житті мама – найдорожча і найближча людина. Вона завжди підтримає.

Ці рядки написали учні. Напиши й ти про своїх тата, маму, бабусю чи дідуся.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: БАТЬКИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ