БІОЛОГІЧНИЙ СПОСІБ – ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ РОСЛИН

Сад і город (енциклопедія)

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ РОСЛИН.

БІОЛОГІЧНИЙ СПОСІБ

В останні роки він завойовує чимраз більшу популярність, оскільки дозволяє знизити кількість отрутохімікатів, які використовуються для боротьби з хворобами й шкідниками, що у свою чергу поліпшує якість грунту, запобігає нагромадженню в ньому шкідливих для здоров’я людини й стану довкілля хімічних речовин, не призводить до загибелі корисних комах і птахів. При біологічному методі використовують комах, мікроорганізми, хробаків, кліщів, які є антагоністами

шкідників і знищують збудників хвороб. Наприклад, комаха яйцеїд трихограма відкладає свої яйця у яйця капустяної совки, лугового метелика, озимої й помідорової совки. Личинки, що розвиваються, паразитують у яйцях шкідника-носія, у результаті чого яйця шкідників гинуть. Комаха наїзник паразитує на гусені капустяної та ріпної білянки” що дозволяє знищити майже половину шкідників. Попелиця вражається афідусом, який при створенні сприятливих умов знищує до третини цих шкідників. Дуже корисні сонечка, які знищують багато видів тлі та, що особливо важливо для тих, хто займається вирощуванням картоплі” яйця колорадського
жука. Мухи-дзижчалки, 30лотоочки також є хижаками, що поїдають попелицю.

Шкідник такої важливої для городу культури, як огірки, – павутинний кліщ – знищується комахою-хижаком кліщем фіто-сейулюсом. Якщо на грядках з огірками є цей кліщ, то отрутохімікати й інсектициди” які знищують павутинного кліща, уже не потрібні.

Щоб корисні комахи жили біля вашого городу, потрібно робити окантовування з кропу; це допоможе також, якщо ви вирощуєте моркву, петрушку, пастернак і цибулю на насіння: насінники цих рослин, висаджені вздовж периметра городу, приваблюють корисних комах. Приваблюють їх також і нектароносні рослини, різні квіти” які ра30м із безсумнівною користю ще й допомагають декорувати ділянку.

Як біологічний спосіб боротьби використовують внесення грибкових препаратів і різних корисних бактерій. Добре справляються зі шкідливими комахами препарати ентобактерин, боверин, дендробацилін. Багато вірусних хвороб не уразить ваших рослин, якщо ви використовуватимете препарати з фітонцидами, такі як фітобактеріоміцин, триходермін, аренарин.

Не можна забувати й найважливіших союзників – птахів. Якщо влітку для птахів є великий вибір корму, то, щоб вони не залишили вашої ділянки протягом цілого року, узимку потрібно влаштовувати годівниці, робити гнізда, розвішувати на деревах шпаківні, синичники, дуплянки.

Ефективним способом боротьби зі шкідниками й хворобами є рослинні отрути. На відміну від пестицидів та інсектицидів, вони менш шкідливі як для людини, так і для птахів і корисних комах, не накопичуються в грунті й овочах.

Інсектицидні властивості мають відвари ромашки, полину, деревію, чистотілу, пасльону, тютюну” томатного й картопляного бадилля, часнику, лопуха, гіркого стручкового перцю.

Порошок далматської та кавказької ромашки (піретрум) знищує попелицю, городніх блішок, гусінь. Можна використовувати 1 % – ний розчин піретруму з додаванням мила або запилювати сухим порошком, змішавши його з попелом у співвідношенні 1:1 або пилом у співвідношенні 1:2.

Відвар полину прекрасно діє на гусінь, що живиться листям. Добре пров’ялений у тіні полин кип’ятиться в невеликій кількості води 10-15 хв. Відвар охолоджують, проціджують і додають води (на 1 кг полину – 10 л води). Цим відваром обприскують рослини, уражені гусінню, раз на тиждень, поки вона не зникне.

Настій тютюну знищує попелицю, павутинного кліща та трипсів, Гарячою водою заливають тютюн (але не окропом), настоюють, розбавляють чистою водою в пропорції 1:3 і на кожні 10 л води додають 40 г мила. Настій готується у співвідношенні 1 кг тютюну на 10 л води. Замість настою можна використовувати тютюновий пил, який змішують із попелом або гашеним вапном і посипають грунт у міжряддях (10 г на 1 м2). Ця суміш знищує городніх блішок, капустяну й цибульну муху. Обробляють ним грунт двічі-тричі на тиждень.

На гусінь капустяної совки й білянки добре діє відвар лопуха. Для приготування відвару беруть свіже листя, дрібно рубають, заливають водою у співвідношенні 1 частина листя на 2 частини води й настоюють 3 дні. Потім настій проціджують та обприскують ним заражені рослини кожні 5 днів до повного знищення гусені.

Томатне й картопляне бадилля знищує сисних і листогризучих комах. Настій з томатного бадилля готують так: 1 кг зеленої маси заливають 10 л води, кип’ятять 30 хв, вихолоджують, проціджують і розбавляють чистою водою в співвідношенні 3:10. До готового розчину додають на кожні 10 л 40 г мила. Картоплиння потрібно використовувати неуражене, соковите, свіже або сухе. На 10 л води беруть 2 кг зеленого бадилля чи 800 г сушеного, подрібнюють, заливають водою й настоюють 3-4 год. Свіжий настій добре знищує павутинного кліща та попелицю.

Часник також добре знищує попелицю та кліщів. Для кращого впливу настій слід використовувати тільки свіжоприготовлений. На 10 л води кладуть 200 г здрібненого часнику, перемішують і настоюють протягом доби. Потім розчин проціджують і обприскують рослини.

Як один із найпотужніших фітонцидів часник використовується також для боротьби з найпоширенішими хворобами помідорів і картоплі (фітофтороз, макроспоріоз, стрик). На 10 л води потрібно взяти 50 г здрібненого часнику, настояти протягом доби й процідженим розчином обприскати картоплю на початку цвітіння, а помідори – коли зав’язуються плоди. Обробку проводять двічі-тричі з інтервалом у 2 тижні.

Настій гіркого стручкового перцю знищує листогризучу гусінь, попелицю й слизняків. 100 г подрібнених стручків заливають 1 л води, закривають посуд і кип’ятять протягом 1 год. Відвар настоюють ще 2 доби, потім перець розтирають, розчин проціджують, перцеву масу поміщають у марлевий мішечок і віджимають у відвар. Потім відвар переливають у посуд, який щільно закривається, і зберігають у темному місці. У разі потреби 100 г концентрату розводять у 10 л води, додають 40 г мила й обприскують уражені рослини.

Крім обприскування рослин, фітонциди та рослинні інсектициди можна використовувати й інакше. Для цього корисні рослини висаджують ра30м із городніми культурами. Часто правильна комбінація городніх культур знижує ймовірність ураження їх шкідниками. Наприклад, поруч із горохом добре сіяти білу гірчицю, що відлякує горохову плодожерку. Упереміж із багатьма городніми культурами можна висівати боби, які відлякують дротяників і совок. Від попелиці грядки з огірками захистить висаджений поруч естрагон.

У табл. 7 зазначені рослини, які відлякують шкідливих комах.

З таблиці видно, що спільне вирощування, наприклад, картоплі й квасолі взаємно захищає ці рослини від таких розповсюджених шкідників, як колорадський жук для картоплі та корівка для квасолі. Якщо вирощувати ра30м моркву й цибулю, вони захищають одна одну від морквяної та цибульної мухи. Пізню моркву добре сіяти поруч із озимим часником, тоді ці культури також захищатимуть одна одну. Садовий чебрець, посіяний ра30м із буряком і квасолею, захистить рослини від бобової попелиці. Латук, вирощуваний ра30м із редисом, качанним салатом і шпинатом, захищає хрестоцвіті рослини від хрестоцвітих блішок. Капуста й помідори добре ростуть ра30м, при цьому помідори захищають капусту від капустяного метелика.

У табл. 8 наведені найпоширеніші біологічні засоби захисту рослин від шкідників.

Нарешті, ми розповімо про ті рослини, які можуть бути використані як природні знищувачі шкідників, але у зв’язку з тим, що вони є отруйними для людини, використовувати відвари та

Настої з них потрібно дуже обережно, запобігаючи випадковому потраплянню в їжу, на слизувату оболонку рота й очей па будь-якій стадії підготовки захисного засобу.

Дуже ефективною проти попелиці, павутинного кліща, листогризучої гусені є блекота чорна (дурман). Рослина надзвичайно отруйна! Для приготування інсектициду збирають розеткове листя й корінь однолітньої рослини восени або всю дворічну рослину

На початку цвітіння. 500 г сухих однолітніх рослин настоюють у 10 л води протягом 12 год, розчин проціджують і додають на кожні 10 л 40 г мила. Якщо використовують сухі рослини дворічні, то 1 кг сухих рослин заливають невеликою кількістю води, кип’ятять 2 год, проціджують, доливають водою до 10 л і додають 40 г мила.

Гірчак повзучий знищує попелицю, мідяницю, трипси, павутинного кліща. На початку цвітіння збирають надземну частину, висушують, потім готують відвар: 1 кг сухої трави настоюють у 10 л води 6 год, потім кип’ятять 30 хв, остуджують, проціджують і додають 30 г мила на кожні 10 л.

Сокирки високі ефективні проти капустяної білянки, совок, молі, листогризучої гусені, личинок пильщиків. Збирають рослину на початку цвітіння, восени викопують корінь, сушать, потім настоюють 1 кг сухих рослин або 100 г кореня в 10 л води протягом 48 год. Можна настоювати 12 год, після чого 1-2 год прокип’ятити.

Молочай прутоподібний використовують для боротьби з листогризучою гусінню. Збирають листя та стебла після того, як молочай перецвіте. 4 кг свіжих рослин заливають невеликою кількістю води, кип’ятять 2-3 год, проціджують і доливають водою до 10 л.

Термопсис ланцетний чудово знищує гусінь капустяної білянки та совок. Рослину збирають на початку цвітіння, висушують, 1 кг сухих рослин настоюють у 10 л води протягом 2 діб і перед обприскуванням додають 30 г мила.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: БІОЛОГІЧНИЙ СПОСІБ – ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ РОСЛИН