Будова річки. Рівнинні і гірські річки України

ПРИРОДА УКРАЇНИ

&48. Будова річки. Рівнинні і гірські річки України

Пригадай! Як позначають на фізичній карті ріки? Які річки України ти знаєш?

Територією України протікає понад 70 тисяч річок. Більше 100 із них мають протяжність понад 100 км, близько 4 тисяч – понад 10 км. Решта річок – невеликі.

Річки поділяють на великі и малі, рівнинні і гірські, мілкі й глибокі. Кожна річка має витік, русло, гирло, притоки і береги.

Витік – це місце, де річка бере початок. Витоком може бути джерело, озеро, болото чи льодовик у горах.

Кожна

річка має правий і лівий береги. Якщо стати обличчям у напрямі течії, то справа буде правий берег, а зліва – лівий.

Річку зазвичай впадають інші річки – це м притоки. Заглиблення, по якому тече річка, називають руслом. Місце, де річка впадає в іншу водойму – річку, озеро чи море – це її гирло.

Схема річки:

1 – витік;

2 – гирло;

3 – русло;

4 – ліва притока;

5 – права притока.

Поміркуй! Чому одні річки називають рівнинними, а інші – гірськими?

На рівнинах спокійно і повільно течуть рівнинні річки, а в горах бурхливо і швидко несуть свої води гірські річки.

Дніпро

Південний Буг

Сіверський Донець Дністер

Розглянь фотографії. Знайди ці річки на фізичній карті України (на форзаці). Простеж по карті, куди вони впадають. Правильно показуй річку на карті: від витоку до гирла.

Дніпро – найбільша річка України та третя за довжиною річка Європи. Вона бере свій початок на території Росії і тече через Білорусь і Україну до Чорного моря. На території України Дніпро найдовший і найширший. Він протікає з півночі на південь країни, забезпечуючи водою більше половини населення держави. Наші предки називали цю річку Славутичем. На її мальовничих берегах розкинулись міста Київ, Дніпропетровськ, Херсон, Запоріжжя.

Найбільші притоки Дніпра – Припять (права) і Десна (ліва). На Десні стоїть давнє місто Чернігів.

У південно-західній частині України протікає річка Південний Буг. Вона бере початок на Подільській височині Хмельниччини і впадає в Чорне море. На її мальовничих берегах розташовані міста Хмельницький та Вінниця.

Сіверський Донець тече на сході України, забезпечуючи прісною водою східну частину території. Однією з приток Сіверського Дінця є річка Лугань, на берегах якої розташоване місто Луганськ.

Дністер бере початок у Карпатах. Він протікає по західній частині України. Має майже 500 приток. Одна з найбільших – річка Серет, на берегах якої стоїть місто Тернопіль.

Поміркуйте! Чому великі міста з’явилися на берегах рік? Чому на карті річки зображують лініями різної товщини?

Обговоріть! Яке значення річок у житті людей? Як ставляться до річок у вашому краї? Поділіться враженнями про річку України, на якій побували.

Витік, русло, притока, гирло.

Перевір свої знання

Яку будову має річка? Назви і покажи на карті найбільші річки України. Допоможи Дмитрикові пояснити Наталочці, як визначити лівий і правий береги річки.

Зроби підсумки

Кожна річка має витік, русло, гирло, береги і притоки. Розрізняють гірські і рівнинні річки, великі и малі, мілкі и глибокі. Найбільші річки України – Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець.

Склади розповідь про річку своєї місцевості або про будь-яку річку України за планом.

Назва річки. По якій території України протікає – рівнинній чи гірській? У якому напрямку тече? Куди впадає? Які має притоки?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Амінооцтова кислота добування.
Ви зараз читаєте: Будова річки. Рівнинні і гірські річки України