Буква “ща”, позначення нею звукосполучення [шч]. Поділ тексту на речення

Урок 99

Тема. Буква “ща”, позначення нею звукосполучення [шч]. Поділ тексту на речення

Мета: закріплювати навички правильної вимови слів зі звукосполученням [шч] і написання слів із літерою щ; вчити аналізувати звуковий склад слів, що в написанні мають літеру щ; вчити інтонаційно розмежовувати речення в тексті; формувати відчуття гордості за свій народ, свою мову шляхом ознайомлення з усною народної творчістю.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 184)

Прочитайте скоромовку, правильно вимовляючи звуки, позначені буквам г і г.

– Назвіть слова, які відповідають на питання хто?

– Яке слово відповідає на питання що?

2. Хвилинка чистопису

Щ щ щ ща щу ще

– Доберіть слова з цими буквосполученнями і складіть одне речення. (Щастя, щавель, щука, пищу, щезнути, свище, щебет)

3. Гра “Упіймай звуки”

– Уважно послухайте і скажіть, сполучення яких звуків ми чуємо у цьому вірші найчастіше. (Звукосполучення [шч])

Щітка щітці говорила:

– Я щоранку щось робила.

Щітка щітці відказала:

– Ти щоранку міцно спала.

Щоб дві

щітки не сварились,

Ми раненько пробудились.

Одна – вікна промиває,

Друга – килим вичищає.

– Зараз я ще раз читатиму вірш, а ви, як тільки почуєте [шч], сплескуйте в долоні.

– А якою літерою на письмі ви позначите ці звуки? (Щ – “ща”)

III. Повідомлення теми й мети уроку

– Сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти звукосполучення [шч] та позначати його на письмі буквою щ; також аналізуватимемо звуковий склад слів з літерою щ; вчитимемося розмежовувати речення інтонаційно; слухатимемо дитячу народну пісеньку і милуватимемося мелодійністю мови.

IV. Робота над закріпленням і поглибленням вивченого матеріалу

1. Опрацювання української народної дитячої пісеньки (вправа 185)

– Послухайте українську народну дитячу пісеньку у виконанні дитячого колективу при знаменитому хорі ім. Г. Верьовки. (Звучання фонограми.)

– Чи доводилося вам співати цю пісеньку? Коли?

– Прочитайте у вправі 185 і запам’ятайте текст; проспівайте разом із дитячим колективом.

– Ще раз прогляньте текст і скажіть, яка буква найчастіше трапляється в словах? (Щ)

– Випишіть слова з нею. Складіть звукові моделі цих слів. Порівняйте кількість звуків і букв у кожному слові.

– Що ви помітили? (У кожному слові букв на 1 менше, ніж звуків.)

– Ви здогадалися чому? (Щ позначає [шч])

– Прочитайте правило на с. 77.

2. Коментоване письмо (вправа 186)

– Прочитайте спочатку мовчки, потім – уголос. Позначте кінець кожного речення зниженням голосу і паузою.

– Запишіть, позначаючи початок і кінець речення, замінюючи, де треба, слово Сашко.

(Сашко йшов лісом. Раптом з куща ліщини вилетіла пташка. То був щиглик. У кущі хлопчик знайшов гніздечко. У ньому сиділо четверо пташенят. Сашко швидко пішов від куща.)

– Підкресліть слова з буквою щ. Які звуки вона позначає?

3. Фізкультхвилинка

4. Робота з прислів’ями (вправа 187)

– Прочитайте прислів’я. Спишіть і підкресліть слова з буквою щ.

– Усно доберіть спільнокореневі слова до слів праця і роботящі.

– Які ще прислів’я про працю ви знаєте? (Хочеш їсти калачі – не сиди на печі. Хто не робить, той не їсть. Маленька праця краща за велике безділля. Рання пташка воду п’є, а пізня – сльози ллє. Терпіння і труд усе перетруть.)

– І ви будете мати успіхи, якщо сумлінно трудитиметеся.

5. Зорово-слуховий диктант

Дощ хлющить на зелен плющ.

Під плющем сховався хрущ.

Каже щиро хрущ плющу:

– Ой, боюся я дощу.

(А. Камінчук)

– Уважно звірте із записом на дошці і підкресліть слова з літерою щ.

V. Підсумок уроку

– Які звуки позначає літера щ? Наведіть приклади.

– Яка ще літера в українському алфавіті позначає два звуки завжди? Наведіть приклади.

– Які прислів’я про працю ви запам’ятали?

– Якщо зможете, заспівайте дитячу пісеньку про дощик.

VI. Домашнє завдання з інструктажем

Правило на с. 77, вправа 188.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Буква “ща”, позначення нею звукосполучення [шч]. Поділ тексту на речення