Детонаційна стійкість бензину

ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання

РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ

11. Вуглеводні

11.6. Детонаційна стійкість бензину

Одним з найважливіших властивостей пального є його детонаційна стійкість, тобто опірність пального до детонації (вибуху) при стисканні. Адже при стисканні робочої суміші у двигуні підвищується тиск і відповідно температура, завдяки чому окиснення вуглеводню може відбутися мимовільно, без іскри від свічок запалювання, а отже, невчасно. Детонація супроводжується шумом, характерним

вихлопом, спричиняє зниження потужності, перегрів, підвищений знос двигуна і навіть його руйнування.

Октанове число – величина, яка визначає антидетонаційну характеристику пального для двигунів внутрішнього згоряння (бензинів). За умовною шкалою антидетонаційні властивості ізооктану (2,2,4-триметил-пентану) прийнято за 100 одиниць шкали, а н-гептану – за 0. Для бензинів з октановим числом вище за 100 одиниць створено умовну шкалу, у якій використовують ізооктан з домішками тетраетилсвинцю.

Тетраетилсвинець (ТЕС) РЬ(СН3СН2)4 – отруйна металоорганічна сполука. З 1921 р. її застосовували як антидетонувальну

присадку до пального, яка підвищувала його октанове число. Сьогодні замість ТЕС використовують менш токсичні речовини: фероцен, метил-трет-бутиловий етер або етанол. У деяких країнах (Ємен, Афганістан, КНДР) т. зв. етильований бензин застосовують і досі.

Аналогічні шкали і показники використовують і для інших видів пального: цетанове число – для дизельного, метанове – для газоподібного (пропан, бутан).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Детонаційна стійкість бензину