ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА

§ 27. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА

Вправа 269

І. Побачивши побачивши свого товариша; читаючи – читаючи цікаву книжку; співаючи – співаючи веселу пісню; радіючи – радіючи від зустрічі; посміхаючись – посміхаючись рідному братові; дивлячись – дивлячись прямо у вічі; переписавши – переписавши контрольну роботу.

II. Побачивши свого товариша, Сергійко зрадів. Петрусь весело підстрибував, радіючи від зустрічі.

Вправа 270

Лише в першому реченні одне з двох виділених дієслів можна замінити дієприслівником,

бо дія і перша, і друга стосується одного виконавця. У другому ж реченні дві граматичні основи, дієслова відносяться до різних виконавців.

ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА

Вправа 271

Малювати – сидячи; милуючись краєвидом.

Заспівати – посміхаючись; дивлячись на глядачів. Ходити – ходячи; ходячи повз паркан. Милуватися – дивлячись; спостерігаючи за співом.

Вправа 272

І. 1. Під самісінькою стелею, (що роблячи?) Тремтячи, завмирали останні звуки музики (Ю. Ярмиш). (У небагатьох дієслівних коренях [е], якщо далі з’являється суфікс – а-, чергується з [и], тобто – ер – переходить в – ира-).

2. Орли клекотіли, велично (що роблячи?) Плаваючи понад глибокими, повними спеки міжгір’ями (О. Гончар). (Ненаголошені голосні в коренях слів перевіряються наголосом: клекіт, велич.). 3. Заметілі крутили цілу ніч, (що роблячи?) Закидаючи до села стежку (О. Костенко). (Глухі приголосні перед дзвінкими уподібнюються до парних їм дзвінких). 4. Вона заплаче, (що роблячи?) Ідучи у яр по воду до криниці, тихесенько (Т. Шевченко). (Правопис слова криниця перевіряється за словником, правопис слова тихесенько слід перевірити змінюючи слово, щоб ненаголошений голосний став наголошеним). 5. Вишні та клени скинули жовтий лист, (що роблячи?) Кутаючи ним ноги на зиму (В. Шкурупій). (Перед приголосними к, п, т, ф, х пишеться префікс с-, в усіх інших випадках – префікс з-).

Вправа 274

1. Помивши руки, діти сіли за стіл. – Діти помили руки і сіли за стіл. 2. Оксана, прийшовши зі школи, почала прибирати в кімнаті. – Оксана прийшла зі школи і почала прибирати в кімнаті. 3. Юрко, заспокоївшись, став розповідати про свою пригоду. – Юрко заспокоївся і став розповідати про свою пригоду. 4. Перегорнувши кілька сторінок, жінка поклала журнал на поличку. – Жінка перегорнула кілька сторінок і поклала журнал на поличку. 5. Малюючи, я насолоджуюся красою. Я малюю і насолоджуюсь красою.

Вправа 275

3 дієприслівниками

3 прикметниками і дієприкметниками

Голосно благаючи, терплячи біль, знаючи правила, літаючи над землею, знаючи дорогу, зігріваючи словами, читаючи газету

Благаючі очі, терплячі люди, знаючі семикласники, літаючі високо, читаючі діти, зеленіючі озимі

Марійка, знаючи дорогу, впевнено йшла назустріч.

Вправа 276

Повісити голову – засумувати. Повісити носа – зажуритися. Скласти руки – нічого не робити. Висолопити язика – бігти з останніх сил. Зміряти поглядом – уважно розглянути когось або щось. Зціпити зуби – стримувати свої почуття, бажання; напруживши всі сили. Засукати рукави – ревно братися до роботи. Прикупати лиха – зазнати важких випробувань. Не зморгнути оком – зробити щось, не роздумуючи, не вагаючись. Не докладати рук – не старатися. Прикусити язика – утриматися від висловлювань, замовкнути.

Він погодився не моргнувши оком. Зціпивши зуби, юнак мовчав.

Вправа 277

1. Не хвались, ідучи на торг, а хвались, ідучи з торгу. 2. Не поговоривши з головою, не бери руками. 3. Лежачи, і камінь мохнатіє. 4. Лінивий сидячи спить, лежачи робить.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА