До уроку 7ДОДАТКИ

До уроку 7

(За А. Рошаль. Химия – зто просто: Занимательньй учебник по химии.- Х.: Ранок, 2002.)

Першу, досить повну, класифікацію хімічних речовин здійснив алхімік Ар-Разі. Він розділив усі речовини відповідно до їх походження на органічні (одержані з організмів тварин і рослин) і неорганічні (одержані з мінералів). Такий поділ речовин став підгрунтям для двох сучасних напрямів хімічної науки – органічної та неорганічної (мінеральної) хімії.

До тваринних і рослинних речовин Ар-Разі відніс соки рослин, кров, сечу, жовч та

інші рідини. Сучасна органічна хімія цими “речовинами” давно вже не займається.

Перший клас речовин – метали – був добре відомий і раніше. Другий клас – духи – об’єднує леткі речовини, такі як сірка й нашатир. До третього класу – каміння – Ар-Разі зібрав усі руди, що застосовуються для одержання металів,- малахіт, бірюзу, червоний залізняк, бурий залізняк та багато інших.

Він помітив, що деякі з давно відомих речовин, наприклад сода, бура, вапно, мають подібні властивості: вони утворюють їдкі, гірко-солоні, милкі на дотик розчини. Ці речовини було об’єднано в четвертий клас – аль-бораки,

який алхіміки згодом назвали лугами, а ще пізніше – основами.

І, нарешті, останнім, теж дуже важливим класом, описаним відомим арабським ученим, були солі. До солей відносили звичайну кухонну сіль (у давнину її називали “добра сіль”), селітру (“кам’яну сіль”), золу і трохи пізніше залізний і мідний купороси.

Десь через три століття алхіміки виділили ще один клас речовин – кислоти. Це були дуже їдкі рідини, що спричиняють опіки на шкірі, руйнують мінерали, тканини. Водні розчини кислот мали кислий смак (зверніть увагу: слово “кислота” походить від слова “кислий”!).

На завершення стисло згадаємо про ще один важливий клас речовин, який з’явився значно пізніше. Цей клас називається неметали. Неметалами у XV-XVI ст. вважали сірку, арсен і фосфор.

У міру накопичення нових знань алхіміки часто змінювали хімічну класифікацію – збільшували або зменшували кількість класів речовин, “переводили” речовини з одного класу до іншого.

Упродовж майже тисячі років хіміки вдосконалювали класифікацію хімічних речовин і, уявіть собі, займаються цим і до сьогодні. І це не випадково: класифікація речовин – дуже важлива частина сучасної хімії. Запам’ятайте, будь ласка, класи речовин, що використовуються хіміками зараз. Це метали, неметали, кислоти, основи, солі.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Савани і рідколісся.
Ви зараз читаєте: До уроку 7