ДОГЛЯД ЗА МЕБЛЯМИ

Розділ 4. Технологія побутової діяльності

Тема 4.2. Гігієна житла

§ 27. ДОГЛЯД ЗА МЕБЛЯМИ

1. Яка роль прибирання житлового приміщення в житті людини?

2. Чому здоров’я залежить від якості прибирання? Відповідь обгрунтуйте.

У будь-якому житловому приміщенні є меблі, які створені для зручності, затишку.

Шафи, тумби, комоди та деякі інші меблі належать до корпусних меблів (мал. 232, а). Такі меблі мають дверцята, які ще називають фасади. Дверцята та інші передні поверхні корпусних меблів бувають неполіровані та поліровані. Як відрізнити

їх? Поліровані деталі меблів мають прозору гладку плівку, яка нагадує тонке скло. Неполіровані деталі з деревини мають матову поверхню та тільки захисне покриття, а деталі з ламінованої деревинно-стружкової плити (ДСП) мають тонку захисну тверду плівку. Меблі з ламінованої ДСП вимагають бережливого користування через тонкий декоративний паперовий шар (лімнат) (мал. 233).

Неполіровані дерев’яні меблі протирають вологою, а потім сухою м’якою ганчіркою. Якщо такі меблі втратили блиск, на них з’явилися плями, їх слід промити теплою водою з милом і насухо витерти м’якою ганчіркою. Дерев’яні меблі,

які покриті тонким шаром воску, витирають сухою м’якою тканиною. Віск м’який, тому двічі-тричі на рік вощені меблі слід після промивання та протирання змащувати восковою мастикою та натирати повстю.

Поверхні ламінованих панелей оброблені стійкими до впливу звичайних хімічних речовин (розчинники, спиртовмісні рідини, чорнило, кава, вино тощо) матеріалами. Для догляду за ними можуть бути використані практично будь-які спрей-рідини, за винятком матеріалів, що мають абразивний принцип дії. У разі відсутності спеціальних засобів, що чистять, досить протерти поверхню вологою, добре віджатою ганчіркою, а потім витерти її насухо. Особливо небезпечним для таких меблів є протирання кромок дуже вологою, невіджатою ганчіркою, що може спричинити потрапляння вологи і, як наслідок, розбухання стружки у плиті (мал. 234).

ДОГЛЯД ЗА МЕБЛЯМИ

Мал. 232. Види меблів: а – корпусні; б – м’які

ДОГЛЯД ЗА МЕБЛЯМИ

Мал. 233. Меблеві фасади: а – фасад з деревини; б – фасад фарбований; е – фасад з ДСП

ДОГЛЯД ЗА МЕБЛЯМИ

Мал. 234. Розбухання ламінованої ДСП

Металеві частини меблів обробляють в основному спеціальними фарбами методом напилення або покриттям іншими металами за спеціальною технологією. У будь-якому разі міцність покриття порівнянна з міцністю самого металу. Спеціальних засобів для чищення металевих частин не потрібно. Попередньо видаливши з поверхні пил, 5 досить протерти її вологою ганчіркою. Не слід використовувати засоби, що володіють абразивними або корозійними властивостями, а також губки з металевими волокнами. Після чищення ефектний блиск поверхні додасть її полірування м’якою сухою тканиною.

Поліровані меблі спочатку витирають сухою ганчіркою, потім протирають шматочком м’якої тканини, змоченим рідиною для полірування, а через три години сухою м’якою ганчіркою натирають до блиску. Під час протирання необхідно оглядати поверхні під таким кутом, щоб забруднення було добре видно. Можна використовувати для підтримання блиску шампунь, розведений водою в пропорції 1 частина шампуню та 8 частин чистої води. Тьмяні плями натирають рослинною олією, яка розчиняє жирові забруднення, а потім протирають сухою ганчіркою (мал. 235).

Поліровані меблі не варто мити водою (особливо гарячою) чи протирати. Взагалі від зіткнення з гарячими предметами на поверхні цих меблів виникають сліди, яких важко позбутися. Ще важче в домашніх умовах видалити без допомоги фахівця плями й кола, які з’являються на цих меблях від спирту, парфумів, одеколону, лаку для нігтів.

Будь-які меблі, особливо поліровані та з натуральної деревини, не рекомендовано піддавати впливу сонця і ставити біля опалювальних приладів упритул, тому що вони можуть від цього змінити колір або деформуватися.

З м’яких меблів, оббитих тканинами, пил бажано вибивати у дворі. Якщо квартира на другому поверсі або вище, це можна робити в кімнаті на початку прибирання. Тоді на дивані або кріслі розстеляють вологу тканину і по ній вибивають пил вибиванкою. Пил поглинається цією тканиною і майже не потрапляє в повітря. М’які меблі у важкодоступних місцях можна почистити щіткою для одягу, на яку намотано вологу марлю в 2-3 шари. Пил можна прибрати також за допомогою пилососа (мал. 236, а).

Більшість плям, що з’являються на меблевій оббивці в результаті необережного ставлення, відносять до однієї з трьох категорій: рідинні, жирові й змішані. Забруднення рідинного характеру видаляються чистою водою й губкою. Якщо пляма залишається, її варто обробити вологою щіточкою з мийним засобом і просушити. Жирові плями очищаються губкою, змоченою рекомендованим розчинником. У деяких випадках добре допомагають етиловий спирт (губна помада, біле вино, фруктовий сік) або піна нейтрального миючого засобу (кава, чай, шоколад). Прекрасно справляються із забрудненнями спеціальні плямовивідники й очисники, які використовують чітко за інструкцією та під наглядом дорослих.

ДОГЛЯД ЗА МЕБЛЯМИ

Мал. 235. Догляд за полірованими меблями: а – полірований стіл; б – використання поліролю; в – процес протирання меблів

ДОГЛЯД ЗА МЕБЛЯМИ

Мал. 236. Догляд за меблями: а – догляд за м’якими меблями, які оббиті тканиною; б – виведення плями на меблях зі шкірозамінника

Меблі, які оббиті шкірою або її замінниками, протирають щодня м’якою, трохи зволоженою ганчіркою. Потім шкірозамінник витирають тканиною, змоченою в чистій воді, і протирають досуха.

Догляд за меблями з натуральної шкіри передбачає очищення вовняною ганчіркою та своєчасне виведення плям (мал. 236, б). Після завершення очищення можна змочити тканину збитим яєчним білком і протерти забруднене місце для надання блиску. Меблі з натуральної шкіри треба нечасто, два або навіть один раз на рік, змащувати (жирувати), для цього найбільш оптимально використовувати губки, просочені стеариновим мастилом. Для попередження передчасного вицвітання або вигорання барвника меблі бажано не ставити під прямі сонячні промені, інтенсивні електричні лампочки.

Скляні та дзеркальні поверхні гладенькі, однак на них добре видно пил. Скляні елементи меблів потребують регулярного догляду, але поводитися з ними слід дуже обережно. Для чищення використовують спеціальні засоби для скла. Не слід використовувати засоби, що можуть подряпати скло. Найкраще протирати його теплою водою та бавовняною ганчіркою. Забороняється застосовувати для чищення скла металеві предмети.

Абразив – дрібнозернистий або порошкоподібний матеріал, який використовують для зрізування дуже дрібних часточок матеріалу, що обробляється.

ДСП – конструкційний матеріал на основі стружки різного розміру та клеючої речовини. Ламінована ДСП має декоративне покриття з ламінату (спеціальний папір з імітацією).

Корозія – процес руйнування металів під час взаємодії з вологим повітрям, водою та іншими середовищами.

Корпусні меблі – тип меблів, які складаються переважно з панелей з різних конструкційних матеріалів: шафи, тумби, комоди, столи тощо.

Меблевий фасад – передній бік меблів, найчастіше – дверцята, панелі ящиків тощо.

-меблі, корпусні меблі, меблевий фасад, пляма, пил.

Полірована поверхня – поверхня, оброблена спеціальним способом до блиску.

1. Які особливості догляду за полірованими меблями?

2. Які особливості догляду за меблями з ламінованої ДСП?

3. Якого догляду потребують м’які меблі?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ДОГЛЯД ЗА МЕБЛЯМИ