Дрібновізерункові переплетення

Матеріалознавство швейного виробництва

СКЛАД, БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

БУДОВА ТКАНИН

Дрібновізерункові переплетення

1. Переплетення, похідні від простих:

Репсове переплетення утворюється внаслідок подовження основних або уточних перекриттів полотняного переплетення при зберіганні шахового порядку переплетення ниток основи та утоку між собою. Нитки однієї системи можуть перекривати 2-3 та більше ниток іншої системи. При цьому на поверхні тканини утворюються випуклі рубчики (поздовжні в уточному репсі і поперечні

в основному репсі). Тканини репсового переплетення внаслідок більш рідкого переплетення ниток, ніж у тканин полотняного переплетення, більш м’які, а внаслідок більшої щільності – більш міцні та менш розтяжні. Виробляють репсовим переплетенням бавовняні та шовкові репси, деякі костюмні та пальтові тканини.

При розкрої тканин необхідно враховувати напрямок рубчиків.

Рогожка – це подвійне або потрійне полотняне переплетення, яке створюється внаслідок одночасного переплетення між собою 2-3 ниток основи з 2-3 нитками утоку, внаслідок чого на поверхні тканини утворюються прямокутники з основних та уточних

перекриттів, які розташовані в шаховому порядку. Рогожка, на відміну від полотняного переплетення, дозволяє виробляти тканини більшої щільності, достатньо м’які та еластичні (бавовняні та лляні рогожки, деякі види шовкових тканин для суконь та декоративні).

Посилена саржа, на відміну від звичайної, не має одиночних перекриттів.

Вона може бути основною, уточною або рівносторонньою. На поверхню тканини виведені по 2-3 нитки основи або утоку. При цьому утворюються більш широкі та рельєфні, ніж у звичайної саржі, діагоналеві смуги на поверхні тканини. Цими переплетеннями виробляють костюмні тканини (шевйот, бостон, трико), тканини для суконь (шотландки, кашемір, фланелі), деякі пальтові тканини та підкладкові.

Складна саржа характеризується наявністю в одному рапорті декількох діагоналей різної ширини. Це переплетення також може бути основним, уточним та рівностороннім. Виробляють цими переплетеннями деякі види тканин для суконь та костюмів.

Ламана саржа утворюється при зміні напрямку діагоналей саржі під прямим кутом, внаслідок чого на поверхні тканини утворюється рельєфний малюнок у вигляді “ялинки”. Завдяки різному відбиттю світла діагоналями, які ідуть в різних напрямках, на поверхні тканини спостерігаються поздовжні смуги з уточних та основних перекриттів, які чергуються між собою. Найбільш виразний ефект “ялинки” створюється при строкатому способі виготовлення тканини (з ниток різного кольору). Ламаною саржею виробляють бавовняні та вовняні костюмні тканини типу трико, а також деякі пальтові.

Зворотна саржа відрізняється від ламаної тим, що в місцях зламу виникає зсув діагоналей: проти діагоналей з основних перекриттів розташовуються діагоналі з уточних перекриттів. Цим переплетенням виробляють костюмні (трико), пальтові (драпи), білизняні (гринсбон) тканини.

Посилені сатин та атлас утворюються посиленням основних перекриттів в сатині та уточних в атласі. Посилення здійснюється виведенням на лицеву поверхню подвійних перекриттів, міцність тканин при цьому зростає. Посиленим сатином виробляють бавовняні тканини для спецодягу: молескін, сукна. Посиленим атласом – костюмні вовняні габардини.

Тканини, вироблені переплетеннями, похідними від саржевого, мають такі ж самі властивості, як і тканини звичайного саржевого переплетення.

2. Комбіновані переплетення:

Крепові переплетення можуть утворюватися на основі полотняного, рогожки, поєднанням рапортів сатинового переплетення зі складними саржевими і т. ін. Крепові переплетення дуже різноманітні. На поверхні тканини створюються різноманітні дрібнофігурні малюнки, які імітують креповий ефект тканин, виготовлених з ниток крепового скручування. Тканини пружні, формо-стійкі. Завдяки хаотично розташованим на поверхні тканини подовженим основним перекриттям такі тканини краще протистоять зминанню і не ускладнюють процеси розкрою. Виробляють креповими переплетеннями тканини для суконь різного волокнистого складу.

Вафельні переплетення створюють на поверхні тканини візерунок з прямокутників з заглибленою серединою та виступаючими гранями. Утворюються переплетення на основі полотняного. Тканини мають підвищену усадку, високу розтяжність, легко деформуються. Виробляють вафельними переплетеннями бавовняні тканини для рушників, деякі тканини для суконь та декоративні.

Діагоналеві переплетення створюють на поверхні тканини рельєфні рубчики під кутом 60° завдяки поєднанню складних саржевих переплетень. Виробляють ними щільні, важкі, жорсткі та формостійкі тканини для костюмів, плащів.

Канвові переплетення утворюються на основі полотняного, на поверхні тканини створюються клітинки зі смуг різної ширини, що просвічуються. Тканини мають невелику щільність та вагу, прозорі, імітують ажурні. Виробляють канвовими переплетеннями легкі тканини для білизни, суконь, блуз.

Поздовжньо – та поздовжньопоперечносмугасті переплетення створюються поєднанням декількох різних переплетень.

На поверхні тканини утворюються фігурні, рельєфні смуги, які можуть бути розташовані уздовж або впоперек тканини, мати різну ширину та форму. Завдяки поєднанню поздовжніх та поперечних смуг з різних переплетень на тканині утворюються клітинки або шашки різного розміру та форми. Виробляють костюмні, платтєві, декоративні тканини.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Дрібновізерункові переплетення