ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ. ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ КОЛИВАННЯ

“ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ. ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ КОЛИВАННЯ”

Урок-гра “Брейн ринг”

Мета. Узагальнити й систематизувати знання учнів з електромагнітної індукції та електромагнітних коливань, а також з’ясувати, де застосовуються ці явища.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання. Гальванометр, котушка, плакати з малюнками.

Методичні поради. Урок-гра “Рейн ринг” проводиться під час повторення й узагальнення знань і вмінь за однією чи кількома темами або ж за весь курс. Така форма проведення

занять може використовуватись під час уроку, а також у позакласній роботі. У ній можуть брати участь учні одного або паралельних класів.

З учнів класу чи паралельних класів формуються три команди по 4-6 учнів у кожній (це оптимальна кількість команд для проведення гри за 45 хв.). Члени кожної команди обирають капітана, визначають назву команди та свій девіз.

У відбірковому турі кожна команда грає з кожною, тобто проводиться три гри. У кожній грі команди мають розв’язати “якісні” задачі. Перемагає команда, яка набрала 2 бали. Командам пропонується не менше двох запитань, на обдумування яких відводиться

по 30 с. Про свою готовність до відповіді сигналізує капітан.

За правильну відповідь команда отримує один бал. У фінал виходять дві команди, які здобули найбільше перемог. Якщо у відбірковому турі вони не визначилися, командам пропонуються додаткові запитання.

Між відбірковим туром і фіналом проводиться “музична пауза”, під час якої учні можуть проявити свої таланти.

Перед початком фіналу проводиться гра для уболівальників, їм пропонуються два запитання, і в разі правильної відповіді зароблені бали вони віддають тій команді, за яку вболівають. Після цього проводиться фінальна гра до 5 балів. Запитання для цього туру підбираються складніші, ніж для відбіркового. У фінальну гру команди вступають з рахунком, який визначився після турніру вболівальників.

Учителеві й організаторам “Брейн рингу” слід заздалегідь подумати, яким чином будуть нагороджені переможці, найерудованіший гравець і найерудованіший уболівальник. Учитель разом з учнями відповідає на запитання, не з’ясовані під час гри, і підбиває підсумок усієї роботи учнів на уроці.

Під час проведення гри вчителю допомагають 1-2 учні, які ведуть облік результатів, займаються музичним оформленням, а також журі, до складу якого запрошуються учні, вчителі та батьки учнів.

Хід уроку

(Звучить легка музика. На дошці записано епіграф:

Шлях до істини саме такий,

Як і від істини шлях.

Він анітрохи не довший,

Він тільки трохи складніший.

“Кола на піску”, Фелікс Крівін)

Учитель (зачитує епіграф і продовжує). Сьогодні на уроці кожен із вас пройде свій шлях до істини, і нехай він буде не тільки трохи важким, а й захопливим та пізнавальним. Девізом нашої гри є чудові слова Джеймса Дьюї й Уотсона: “…правильний розв’язок має бути не лише витонченим, а й простим”.

Слово надається командам, які відрекомендовують себе суперникам, уболівальникам, журі.

Жеребкуванням визначається, яка команда з якою грає і в якій послідовності.

Запитання відбіркового туру

I гра.

1. Чи буде індукуватися струм у котушці з біфілярною обмоткою (звитою із дроту, складеного вдвоє так, що кінець дроту розміщений біля його початку)?

2. Де сконцентрована енергія при вільних коливаннях у коливальному контурі через 1/4, 1/2 періоду після початку розряджання конденсатора?

3. Первинна обмотка трансформатора приєднана до генератора струму, вторинна розімкнута. Чи споживає трансформатор електроенергію?

II гра.

1. Чи можуть у контурі, який складається з конденсатора і резистора, виникати вільні електромагнітні коливання?

2. Чи виникне індукційний струм у трапецієподібному контурі, якщо його поступально переміщувати в однорідному магнітному полі?

3. Чому трансформатор виходить із ладу, коли у нього накоротко замикається хоча б один виток?

III гра.

1. Лампа ввімкнена у коло змінного струму послідовно з котушкою, надітою на розімкнуте осердя. Якщо осердя котушки замкнути, лампа гасне. Пояснити явище.

2. Чому для збудження індукційного струму більше підходить замкнутий провідник у вигляді котушки, а не прямолінійний дріт?

3. Яке значення енергії конденсатора в коливальному контурі, опором якого можна знехтувати, в той момент, коли сила струму в котушці максимальна?

Запитання для конкурсу уболівальників

1. Чому навантажений трансформатор гуде?

2. Чому телефонні дроти не слід вішати на стовпах із дротами, якими йде змінний струм?

Запитання для фінальної гри

1. Три котушки мають однакову кількість витків, котушки намотані одним і тим же дротом однакової довжини (мал. 1). Яка з котушок має найбільшу, а яка – найменшу індуктивність?

ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ. ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ КОЛИВАННЯ

Мал. 1.

2. У 1882 р. фізик Араго помітив, що магнітна стрілка, яка коливається біля положення рівноваги, швидко зупиняється, якщо вона міститься у мідному футлярі, а без такого футляра її коливання тривають довго. Пояснити явище.

3. Кінці складеного вдвоє дроту приєднані до гальванометра. Дріт рухається, перетинаючи силові лінії магнітного поля, але стрілка гальванометра залишається на нулі. Чим це можна пояснити? Продемонструвати явище.

4. Шасі автомобіля й осі коліс утворюють замкнутий провідний контур. Чи індукується в ньому струм під час руху автомобіля?

5. На мал. 2 в одному і тому ж масштабі зображено графіки затухаючих коливань у двох коливальних контурах. У якому з них коливання затухають швидше? Як це з’ясувати?

ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ. ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ КОЛИВАННЯ

6. Крізь отвір у котушці падає магніт. Чи з однаковим прискоренням рухатиметься магніт, пролітаючи через котушку із замкненою обмоткою і котушкою, кінці обмоток якої не замкнені?

7. Чому еталони опору виготовляють способом біфілярної намотки?

8. Два колові провідники (кільця) розміщені перпендикулярно одне до одного (мал. 3). Чи виникатиме індукційний струм у кільці А при зміні струму в кільці В?

ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ. ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ КОЛИВАННЯ

Мал. 3.

9. Струм якого напряму індукуватиметься в котушці В, якщо коло котушки А (мал. 4) замкнути? розімкнути?

ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ. ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ КОЛИВАННЯ

Мал. 4.

На випадок, якщо обидві команди не змогли дати правильні відповіді на одне чи більше запитань, у ведучого має бути в запасі кілька додаткових.

Після підбиття підсумків гри вчитель пропонує усім її учасникам заспівати пісню на слова Левка Воловця і знайомий мотив бардівської пісні (тексти пісні є на кожному столі).

Ми впевнені: в цій залі зібралися недаремно

Такі шляхетні й свіжі, мов квіти у росі.

Хоч ми і сперечались, прощаємо чемно.

Як добре, що сьогодні зібрались тут ми всі!

Максвелла й Фарадея здружила нас ідея,

А до ідей наступних охоче нас просіть!

Змагання – від безділля прегарна панацея.

Як добре, що сьогодні зібрались тут ми всі!

Турнір нас заохотив, бо це ж – не гра у фанти,

А якісне зростання, що завше на часі.

Турнір підняв наш настрій, відкрив нові таланти.

Як добре, що сьогодні зібрались тут ми всі!


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ. ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ КОЛИВАННЯ