Франція наприкінці XX

ТЕМА 3. КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ

§ 12. Франція

3. Франція наприкінці XX – на початку XXI ст.

У 1981 p., під час гострої економічної кризи, до влади у Франції прийшов блок лівих партій. Президентом став соціаліст Франсуа Міттеран. Урядом лівих сил була здійснена націоналізація великих банків і деяких промислових підприємств, частково децентралізована влада, прийняті закони про права працівників і профспілок. Усе це спричинило посилення інфляції, падіння курсу франка, а введення державного контролю за цінами та заробітною платою викликало

масове незадоволення. Наприкінці 1980-х років було скасовано деякі закони, денаціоналізовано окремі промислові групи та банки, скорочено державний сектор. Було обмежено державне регулювання промисловості, відпущено ціни, скорочено витрати на соціальні програми.

У 1988 р. Ф. Міттеран знову переміг на президентських виборах. Він продовжив курс на об’єднання Західної Європи, підтримання добросусідських відносин із країнами Східної Європи. Завдяки франко-німецькому примиренню стало можливим створення загальноєвропейських інституцій.

У травні 1995 р. на президентських виборах переміг Жак Ширак, лідер партії

“Об’єднання на підтримку республіки” (ОПР). Початок його президентства проходив під знаком серйозних труднощів.

У жовтні 1995 р. стався соціальний вибух, ініціаторами якого виступили студенти, які вимагали збільшення кредитів на освіту та гарантії отримання роботи після закінчення навчання. Головним завданням Ж. Ширака стало вирішення соціальних конфліктів. Почалося здійснення реформ системи соціального страхування, які передбачали збільшення прямих і непрямих податків, обов’язкові виплати до фондів соціального страхування, упорядкування проблеми імміграції. Уже в 1998 р. економічне зростання досягло 3 %. Був прийнятий закон про 35-годинний робочий тиждень, який набрав чинності 1 січня 2000 р.

У 2002 р. Жак Ширак був повторно обраний на посаду президента Франції, а його партія здобула перемогу на парламентських виборах. Співпраця президента, парламентської більшості та уряду створила умови для ефективного розвитку країни в наступні роки.

У 2007 р. перемогу на президентських виборах у нелегкій боротьбі із соціалісткою Р. Круаяль здобув Ніколя Саркозі – послідовник Ж. Ширака. З перших кроків перебування при владі він ініціював прийняття жорстких законів щодо іммігрантів, ініціював скорочення соціальних програм, заморожування заробітних плат державних службовців та інші непопулярні заходи, які неодноразово викликали страйки та заворушення. Проте більшість населення Франції підтримує Н. Саркозі, за президентства якого країна займає провідні позиції в Європі та успішно долає економічну кризу.

Франція наприкінці XX

Франсуа Міттеран

Франція наприкінці XX

Ніколя Саркозі


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Складне речення із сурядним і підрядним зв'язком.
Ви зараз читаєте: Франція наприкінці XX