ФРАНЦІЯ

УРОК 26. ФРАНЦІЯ

Навчальна мета: охарактеризувати ЕГП, природні умови і ресурси Франції, визначити особливості населення і провідні галузі господарства; розвивати уміння складати комплексну характеристику країни, обгрунтовувати галузеву структуру господарства, уміння працювати з картами атласу та підручником, уміння працювати в малих групах.

Обладнання: політична карта Європи, фізична карта Європи, атласи, підручники, схеми, таблиці, діаграми.

Основні поняття: економіко-географічне положення, природні ресурси, природний приріст,

густота населення, урбанізація, господарство, спеціалізація, експорт, імпорт.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Пригадайте, що вам відомо про Францію.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Коли мова йде про Францію, перше, що згадують майже всі, – це покази колекцій всесвітньо відомих французьких модельєрів. Францію вважають “законодавицею” світової моди. Такі імена, як Коко Шанель, Крістіан Діор, Жан-Поль Готьє, П’єр Карден та інші давно стали “візитною карткою” країни.

Утім, Франція

розуміється не лише на елегантному вбранні та аксесуарах. Франція – високорозвинена постіндустріальна держава, одна з найрозвиненіших країн світу, що входять до складу “Великої сімки”. За економічним потенціалом Франція посідає друге місце серед країн Західної Європи (після Німеччини). Вона посідає одне з провідних місць у світі за обсягом промислового виробництва, четверте місце за експортом капіталу, витрачає величезні суми на наукові дослідження та розробки. У галузевій структурі економіки основним видом діяльності населення стала сфера послуг. Саме ця держава посідає перше місце у світі за популярністю серед туристів.

Однак Франція не завжди була заможною та розвиненою. Давайте дізнаємося детальніше, які передумови сприяли її піднесенню, які сучасні економічні досягнення має країна. Безумовно, цей досвід є цінним для України, яка перебуває на стадії економічних реформ.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. “Візитна картка”

Завдання 1. Користуючись картами атласу, складіть “візитну картку” Франції.

Офіційна назва – Французька Республіка. Площа – 543,9 тис. км2. Населення – 65,4 млн. осіб (2009 р.). Столиця – Париж. Економічно високорозвинена держава, країна “Великої сімки”. Президентська республіка, унітарна держава.

Завдання 2 (робота в групах). Кожна група (4-5 учнів) опрацьовує одне питання за типовим планом характеристики країни. Час на підготовку – 10-12 хв., час виступу – 3 хв. Бажано, щоб доповідали всі члени групи.

2. ЕГП

Вузлове географічне положення Франції серед розвинених західноєвропейських держав, зручність морських і сухопутних зв’язків.

3. Природні умови і природні ресурси

Перевага рівнинних просторів із родючими окультуреними бурими лісовими й підзолистими грунтами в сполученні з помірним теплим і вологим морським кліматом є сприятливим чинником для розвитку сільського господарства.

М’який клімат, мальовнича природа, тисячі кілометрів морських пляжів, великі можливості для розвитку туризму, альпінізму й зимових видів спорту в горах, багатство історичних та архітектурних пам’яток, густа мережа доріг, готелів і ресторанів роблять Францію класичною туристичною країною.

4. Населення

Перший тип відтворення населення. Природний приріст – 3 %о, “старіння нації”.

Французи (82 %), корсиканці, баски, ельзасці, бретонці, фламандці. Значну кількість (понад 4,5 млн. осіб) складають іммігранти – португальці, алжирці, марокканці та інші народи. Переважна кількість населення є християнами-католиками.

Густота у гірських районах – 20 осіб/км2, в районах Парижа, Ліона та інших великих міст – перевищує 300 осіб/км2. Урбанізація – 75 %. У 50 агломераціях проживає близько 60 % населення країни.

У столичній агломерації проживають 11,4 млн. жителів.

5. Промисловість

Провідними серед галузей промисловості Франції є енергетика, машинобудування й хімічна промисловість. Найбільші промислові райони зосереджені на сході країни.

Паливно-енергетична промисловість працює на імпортній нафті і природному газі та з використанням власного кам’яного вугілля. В електроенергетиці провідну роль відіграють атомні електростанції (до 75 %).

В структурі промислового виробництва найбільша частка припадає на галузі загального (12 %) і транспортного (10 %) машинобудування. Автомобільна промисловість (“Пежо-Сітроєн” і “Рено” забезпечують 4 і 5 % відповідно світового виробництва легкових автомобілів).

Франція входить до “п’ятірки” провідних країн світу за обсягами виробництва й експорту хімікатів. Є одним зі світових лідерів із виробництва мінеральних добрив, синтетичного каучуку, пластмас, фармацевтичних засобів, парфумерії.

Чорна і кольорова металургія. Текстильна, швейна та харчова промисловість.

6. Сільське господарство

Посідає 1-ше місце в Європі як за валовим виробництвом продукції, так і за показниками на душу населення. На частку сільського господарства країни припадає 4 % ВВП і 5 % економічно активного населення, 25 % продукції ЄС. Провідна галузь – тваринництво, що складає 2/3 вартості аграрної продукції (молочне скотарство, свинарство та птахівництво). Вирощують зернові, картоплю, цукрові буряки, олійні (рапс, соняшник). Виноградарство і виноробство.

7. Транспорт та зовнішньоекономічні зв’язки

Добре розвинений транспортний комплекс. Транспортна мережа країни має чітко виражений радіальний тип: майже всі основні магістралі йдуть від Парижа. Найбільшими торговими партнерами є країни ЄС, США, Японія. Експорт: машини та обладнання, пластмаси, парфуми, сталь, прокат, алюміній, зерно, цукор, виноград, вина, сири, м’ясо. Імпорт: мінеральна сировина, ліс, деяка сільськогосподарська продукція (бавовник, кава, чай).

Франція посідає перше місце у світі за популярністю серед туристів (щорічно країну відвідують понад 80 млн. туристів, що дає близько 2,8 % ВВП).

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

Обговорення результатів роботи груп (прийом “Мікрофон”). Самооцінювання, оцінювання.

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати § .

– Скласти розгорнутий план параграфа.

– Скласти схему зовнішньоекономічних зв’язків Франції.

– Скласти кросворд “Топ-10 найвидатніших місць Франції”.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ФРАНЦІЯ