ГРЕЧКА

ГРЕЧКА – однолітня трав’яниста рослина. Висота її досягає 60 см. Стебло міцне, гіллясте, до кінця вегетації сильно грубішає. Листя широке, загострене. Квітки дрібні, двостатеві, із простою волотевою оцвітиною, білого або рожевого кольору. Суцвіття у вигляді невеликого грона. Квітки Г. посівної пристосовані до перехресного запилення. Вони розкриваються з 6-ї до 13-ї год. Після 13-14-їгод квітки закриваються, і на цей час

Припадає максимальне виділення нектару. Найактивніше бджоли відвідують квітки Г. з 9-ї до 11-ї год, тому що пізніше концентрація

цукру в нектарі настільки зростає (до 66 % і більше), що бджоли не можуть збирати нектар такої густоти. Кожна квітка, як правило, розкривається тільки на один день.

Слід зауважити, що час роботи на гречаних полях як у сприятливі, так і в несприятливі роки відрізняється підвищеною дратівливістю бджіл. Г. дуже нектароносна культура, а бджоли збирають із неї нектар навіть при досить сприятливих погодних умовах не більше 5 год на день. Достаток нектару й такий короткий “робочий” день неймовірно дратують бджіл, тому під час узятку з Г. на пасіку заходити без сітки не рекомендується. У ті ж роки, коли рослина досить

жорстко регулює активність своїх нектарників, тобто скорочує “дотації” на секретування нектару, бджоли дратуються при роботі з раптово спустілими квітками Г. Роздратовані й обмануті бджоли, виражаючи своє невдоволення, жалять людей і тварин, які знаходяться поруч із пасікою.

На кожний гектар посівів Г. підвозять 3-4 бджолосім’ї. Якщо ділянка завдовжки менша ніж 500 м, то вулики можна встановити з одного боку поля, якщо довжина ділянки дорівнює 500 м, то вулики розміщають у центрі його, якщо ж близько 500-700 м, то організовують зустрічне запилення, щоб забезпечити рівномірне відвідування квіток Г. бджолами. При запізненні підвезення бджіл до перших розквітлих квіток Г. на два-три дні на кожному гектарі посівів втрачається від 4 до 6 кг меду.

Відомо, що при внесенні мінеральних добрив Г. виділяє більше нектару, і, відповідно, бджоли відвідують такі посіви більш активно. Зауважено, що краще зав’язування насіння Г. відбувається в тому випадку, якщо бджоли відвідують кожну квітку двічі-тричі або частіше.

Висівають Г. у 2-3 строки з інтервалом 10-15 днів. Це дозволяє подовжити медозбір. Насіння Г. висівають, коли грунт прогріється до 12-15 °С. Медопродуктивність Г. залежить від сорту, агротехніки й інших умов і коливається між 53 і 100 кг з 1 га.

Відвідуваність квіток Г. бджолами значно збільшується, якщо Г. висівається на орній землі, широкими рядами, й попередниками її були озимі й бобові культури.

Найкращими за врожайністю й нектаропродуктивністю вважаються такі строки косовиці:

– 10-20 червня – такий посів забезпечує бджіл узятком із середини липня до середини серпня;

– 20-25 червня – збір нектару створює надійну кормову базу для бджіл, сприяє розвитку бджолосімей, хоча показники трохи нижчі від попередніх посівів. Забезпечує бджіл узятком весь серпень.

Робота бджіл на таких посівах вигідна тим, що багато сільськогосподарських і диких нектароносів до цього періоду вже відцвітають, і квітки Г. виявляються єдиним джерелом нектару.

Цвіте Г. протягом липня.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ГРЕЧКА