Гриби-паразити

Розділ 3. ГРИБИ ТА ЛИШАЙНИКИ

Тема 7. ГРИБИ

55. Гриби-паразити

Гриби – неспокійні об’єкти біології.

Вони швидше за багатьох інших організмів

Видозмінюються й утворюють незнайомі риси.

К. Ситник

Серед грибів є саиротрофи та паразити, мікроміцети й макроміцети, водні та наземні тощо. Чому гриби такі різноманітні?

Гриби паразити

Іл. 55.1. Пухирчаста сажка кукурудзи

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

Гриби-паразити є збудниками багатьох хвороб рослин, тварин і людини. Відоме всім захворювання “стригучий лишай”

спричинює гриб мікроспорій. З грибів, які паразитують на рослинах, найпоширеніші трутовики, сажкові гриби, іржасті гриби тощо. Вони вражають овочеві та злакові культури, дерева, кущі тощо (іл. 55.1 та 55.2). У людини й тварин вони найчастіше вражають шкіру.

Гриби-паразити часто спричинюють тяжкі захворювання рослин і тварин, чим завдають великих збитків сільському господарству, харчовій і лісовій промисловості. Чимало грибів є збудниками грибкових захворювань людини, що дістали загальну назву мікози. Хімічні речовини деяких грибів застосовують у медицині для лікування різних хвороб. У сільському господарстві

їх можуть використовувати для боротьби зі шкідниками.

Гриби паразити

Іл. 55.2. Листки та стебла, уражені іржастими грибами й трутовиками

ПОГЛИБЛЕННЯ ТЕМИ

Які особливості будови та життєдіяльності грибів-паразитів?

Одні гриби-паразити пристосовані до наземного способу життя, а інші, яких серед грибів більшість, – у тілі свого хазяїна. Крихітна спора гриба розростається та утворює нитки, що обплітають тканини, проникають у клітини. Гриб починає використовувати речовини клітин, спричинюючи врешті-решт їхнє відмирання. Паразитичні гриби мають різні способи зараження. Є паразити, які проникають в організм через ушкоджені місця (після пошкодження комахами, градом, морозом). Спочатку вони розвиваються на пошкоджених місцях, а згодом поширюються в здорові тканини та живляться вмістом живих клітин (наприклад трутовики). Існує група грибів, які можуть виділяти отруйні речовини й убивати клітини, живлячись їхнім вмістом. Є паразити, спори яких проникають в організм рослини через продихи листків, корені, маточку тощо. Гриби-паразити здатні дуже швидко розмножуватися, утворюючи величезну кількість спор. Тому хвороби, які вони спричинюють, дуже швидко поширюються в природі. Поширення спор також може здійснюватися різними способами. Так, є гриби, що вистрілюють свої спори на мух, які пролітають повз них. Спора, яка потрапила на тіло комахи, проростає та утворює грибницю, що всмоктує все необхідне для життя гриба з тіла мухи. Через 2-3 дні муха гине, а гриб знову “полює”. А спори водяних грибів можуть навіть плавати, маючи для цього джгутики. Отже, гриби – паразити можуть існувати на поверхні та в середині живих організмів, у них різноманітні способи зараження, вони утворюють величезну кількість спор тощо.

Які гриби-паразити є найпоширенішими в природі?

Паразитують гриби переважно на рослинах (майже 10 000 видів), рідше на тваринах і людині (близько 1000 видів). Є водяні гриби, які спричинюють хвороби риб, земноводних, водоростей (наприклад сапролегнія). Але найпоширенішими є гриби-паразити рослин. Фітофтора, або картопляний гриб, паразитує на картоплі, помідорах. Уражені листки вкриваються темними плямами, в’януть і засихають, а бульби картоплі чи плоди помідорів – темніють і загнивають. Щоб зменшити втрати врожаю помідорів, їх обприскують препаратами, до складу яких входить мідь. Трутовики оселяються на стовбурах дерев і спричинюють трухлявіння, що зрештою призводить до загибелі дерева. Зараження відбувається спорами, що потрапляють усередину рослини через ушкодження на корі або через корені. Грибниця розростається в рослині, проте зовні паразит залишається непомітним. Лише згодом на поверхні ураженого стовбура з’являються плодові тіла, що утворюють велику кількість спор. Сажкові гриби паразитують на злакових, спричинюючи захворювання сажку. Назва пов’язана з тим, що частина рослини, на якій розвивається гриб, укривається чорними спорами й нагадує головешку. Спори проникають у рослину під час проростання зернівок, через приймочку маточки під час цвітіння або через молоді надземні частини. Іржасті гриби паразитують на злакових, соняшнику, малині тощо. На уражених грибами листках і стеблах з’являються бурі плями, що нагадують іржу, звідки й назва хвороби (іл. 55.3). Гриб клавіцепс пурпуровий зумовлює захворювання, що дістало назву “ріжки” жита. Унаслідок зараження грибом у колосі жита замість зернівок утворюються темно – фіолетові, майже чорні “ріжки”. Це призводить не лише до зменшення врожаю, а й до тяжких отруєнь людей, тому що в “ріжках” містяться дуже отруйні речовини. Борошнисторосяні гриби є збудниками борошнистої роси троянд, агрусу, огірків, винограду тощо. Ознакою цього захворювання є поява на рослинах плям, що зовні подібні до розсипаного борошна. Отже, найпоширенішими в природі є гриби-паразити рослин, зокрема фітофтора, трутовики, сажкові, іржасті, борошнисторосяні гриби тощо (іл. 55.4).

Гриби паразити

Іл. 55.3. Пляма іржі в збільшеному вигляді

Гриби паразити

Іл. 55.4. Гриби-паразити рослин:

1 – ріжки жита; 2 – сажка пшениці; З – сажка кукурудзи; 4 – іржа пшениці; 5 – фітофтора (а – клітини листка з грибницею, б – уражені листки); 6 – трутовик справжній; 7 – трутовик

Сірчано – жовтий

Яке значення грибів-паразитів у природі та в житті людини?

Майже всі трутовики є руйнівниками деревини, тому відіграють як позитивну, так і негативну роль у житті лісу. Без них ліс був би похований під відмерлими стовбурами та гілками. З іншого боку, якщо трутовиків стає багато, вони починають руйнувати не тільки відмерлі дерева, а й живі, здорові. Основним способом боротьби з трутовиками є санітарне вирубування хворих дерев і негайне їх вивезення. Інші гриби-паразити шкодять овочевим, злаковим, ягідним, плодовим рослинам. Поширеними в Україні є такі хвороби, як фітофтороз, плодова гниль, сажка злакових тощо. Заходами боротьби із цими хворобами є виведення стійких сортів культурних рослин, дотримання правил агротехніки, застосування біологічного та хімічного методів боротьби тощо. З метою біологічного захисту рослин від грибів-паразитів використовують їхніх природних ворогів, антибіотики, фітонциди тощо. А можуть використовувати і самих грибів-паразитів для боротьби зі шкідниками. Наприклад, учені вивчають гриби, які є паразитами кровосисних комарів, сарани, хатніх мух. Такі методи боротьби називають біологічними. Застосовуючи цей метод, використовують не лише живі організми, а й продукти їхньої життєдіяльності. Є гриби, які використовують у медицині. Так, березовий гриб, або чага, є профілактичним засобом проти пухлинних захворювань. Отже, гриби-паразити спричинюють хвороби рослин, тварин і людини, їх самих використовують для боротьби зі шкідниками, отримання ліків тощо.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Гриби-паразити