Грунти України. Охорона грунтів


ПРИРОДА УКРАЇНИ

&52. Грунти України. Охорона грунтів

Пригадай! Що таке грунт? Назви його основну властивість. Що входить до складу грунту?

Родючі грунти – ще одне багатство України.

Тобі відомо, що грунт – це особливе природне тіло, верхній пухкий родючий шар землі, де ростуть рослини і живуть живі організми. До його складу входять пісок, глина, вода, повітря, мінеральні солі, перегній.

Основна властивість грунту – родючість, тобто здатність забезпечувати рослини поживними речовинами. Родючість грунту залежить від

кількості в ньому перегною (гумусу). Опале листя, відмерлі рослини і тварини перегнивають і утворюють перегній. Перегній багатий на поживні речовини, які необхідні для росту и розвитку рослин.

У природі грунти мають різний колір, який залежить від кількості в них перегною. Чим більший вміст гумусу, тим темніший колір верхнього шару грунту тим він родючіший.

Найбільше перегною в чорноземах. Це найродючіші грунти у світі. Чорноземи легко пропускають воду й повітря, у них добре зберігається волога.

У світліших грунтах перегною відповідно менше. Серед таких піщані грунти, в яких багато піску. Вони легко пропускають

воду, але погано її зберігають, тому вона швидко випаровується, а грунти в свою чергу висихають. У піщаних грунтах мало повітря.

Грунти України. Охорона грунтів

Чорнозем Піщані грунти

Грунти України. Охорона грунтів

Глинисті грунти Підзолисті грунти Сірі лісові грунти

Грунти, в яких багато глини, повільно пропускають воду, але довго зберігають її. Це глинисті грунти. Якщо вологи багато, глинистий грунт стає в’язким, а після висихання вкривається щільною кіркою. У ньому мало повітря.

Поширені в Україні також підзолисті, сірі лісові та торф’яні грунти. Вони містять мало перегною, а тому малородючі. Солончаки – це неродючі грунти, що містять багато солей.

Грунти – найбільше багатство нашої країни. За площею чорноземів Україна посідає перше місце в світі. Утворюється грунт упродовж століть, а зруйнувати його можна украй швидко. Вода, вітер, господарська діяльність людини – його руйнівники.

Вода під час злив змиває верхній найродючіший шар грунту, а сильний вітер здуває його.

Грунти України. Охорона грунтів

Солончаки Торф’яні грунти

Людина руйнує грунт, будуючи будинки й дороги, заводи і фабрики, видобуваючи корисні копалини. Вирубування лісів, парків і скверів, надмірне випасання худоби на одному і тому ж місці також ведуть до його руйнування. Люди забруднюють грунти сміттям, отрутохімікатами, застосуванням великої кількості мінеральних добрив. Надмірне поливання рослин спричиняє засолення грунту. Охорона грунту – це завдання кожного.

Щоб запобігти руйнуванню грунту водою й вітром, необхідно висаджувати лісові смуги, розорювати схили упоперек, помірно використовувати мінеральні добрива й отрутохімікати. Під час будівництва, добування корисних копалин верхній родючий шар землі потрібно знімати і вивозити на поля. Не можна забруднювати грунт сміттям, розпалювати на ньому багаття.

Поміркуйте! Як діяльність людини завдає шкоди грунтам? Які природні чинники спричиняють руйнування грунтів?

Обговоріть! Як ви розумієте зміст народної мудрості “Грунт дорожчий за золото”?

Грунт, родючість, перегній.

Перевір свої знання

1. Який грунт найродючіший? Чому?

2. Чому грунт потрібно охороняти?

3. Допоможи Дмитрикові порівняти: а) піщаний грунт і чорнозем; б) чорнозем і глинисті грунти.

4. Наталочка стверджує, що сірі лісові, підзолисті й торф’яні грунти – малородючі. Чи права дівчинка? Чому?

Зроби підсумки

Грунт – верхній родючий шар земної поверхні. Його родючість залежить від вмісту перегною. В Україні є чорноземи, піщані, глинисті, підзолисті, сірі лісові, торф’яні грунти й солончаки. Людина повинна дбайливо ставитися до грунтів, оберігати їх від руйнування та забруднення.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Загальне поняття про іменник.
Ви зараз читаєте: Грунти України. Охорона грунтів