Інтегрований урок засвоєння нових знань: введення в тему “Дієслово”

Тема. Інтегрований урок засвоєння нових знань: введення в тему “Дієслово”. (Вправи 316-324).

Мета. Повторити вивчене про дієслово як частину мови у 2 і 3 класах. Визначити роль дієслова в реченні та встановити зв’язок дієслова з іншими частинами мови.

Розвивати вміння змінювати дієслова за числами і вводити їх у речення.

Виховувати поетичні смаки учнів.

Обладнання: диск до підручника, таблиця “Частини мови”, зведена таблиця відомостей про дієслово, роздатковий матеріал, підручник, зошит.

Хід уроку

I. Організація

класу. Мотивація навчальної діяльності.

Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.

II. Повідомлення теми уроку.

1. Читання епіграфа до уроку.

“Весна прийшла так якось несподівано” (Ліна Костенко).

– Знову поетичні рядки нашої улюбленої поетеси допомагають почерпнути нові знання з української мови. Прослухайте вірш повністю у музичному супроводі і розгляньте малюнок на с. 146.

– Які слова змальовують весну і зиму наче живих істот?

– У якому значенні вжито ці слова прямому чи переносному?

– На які питання вони відповідають?

2.

Робота з картками.

– Користуючись опорними словами, розкажіть про весну. (Робота у парах.)

Картки з опорними словами:

ВЕСНА (що зробила?) прийшла (несподівано)

Немов з’їхала (у Ворсклу із гори)

Прилинула (на сонячних крилах)

Прилетіла (з півдня)

– До якої частини мови належать слова, що означають дію?

Чи ти задумувавсь, відкіль оті

У нашій мові злитки золоті?

Як намистини, диво калинове –

Частини мови!

Візьмімо назву – дієслово,

Само підказує, що діє слово!

Ще й прикладу на нього не навів,

А вже до півдесятка дієслів!

Дмитро Білоус

***

І дієслово ні хвилини,

Повір, без дії не живе:

Працює, вчить, співає, лине,

Читає, грається, пливе.

Володимир Верховень

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Актуалізація знань про дієслово.

– Чому дієслово отримало таку назву?

– Що означає дієслово?

– Для чого воно слугує у мовленні?

2. Каліграфічна хвилинка (за вправою 317).

– До яких частин мови належать слова веснонька, весніє, весняний?

– Доберіть до слова весніє інші дієслова, які передають, що відбувається навесні. (Зеленіє, розпускається, лине, співає, летять, квітнуть.)

3. Опрацювання нового матеріалу.

1) Запис речення під диктування.

– Запишіть: “Земля одягається в розкішну сукню”. Розберіть речення за членами речення.

– Зробіть висновок про роль дієслова у реченні.

– Розгляньте таблицю на с. 147 і порівняйте дані зі своїми висновками.

2) Виконання вправи 319.

– Ми звикли уявляти весну в образі прекрасної дівчини. А от наші предки створили і чоловічий образ весни. Прочитайте текст “Ярило” і уявіть образ цього юнака. Яким ви його бачите?

– Дієслова надають цьому образу руху, динаміки. Випишіть дієслова, які відтворюють дії Ярила.

– А тепер з цими дієсловами складіть і запишіть речення про маленького хлопчика.

– Чи ви помітили, як змінився характер тих самих слів?

– Візьміть дієслова у “хмаринки” (кругова хвиляста лінія навколо слова, зроблена олівцем).

IV. Фізкультхвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Зв’язок дієслів з іншими частинами мови.

– Прочитайте вірша Гриця Гайового на с. 148 (вправа 321). Доберіть до нього заголовок.

– Прочитайте початок речення у завданні 2 до цієї вправи. Поміркуйте, від чого ще могли плакати бурульки.

– Запишіть складене речення, підкресліть у ньому дієслова.

– З якими словами пов’язані підкреслені дієслова? До якої частини мови вони належать?

2. Спостереження за зв’язком дієслів з іменниками. Змінювання дієслів за числами (за вправою 323).

– Прочитайте текст вправи 323. Поясніть значення виділених слів.

– Назвіть всі дієслова у цьому тексті. З якими словами вони зв’язані?

– До якої частини мови належать ці слова?

– Який висновок можна зробити про зв’язок дієслів з іншими частинами мови?

– Звірте свою думку з першим правилом на с. 149.

– Спишіть два останніх речення вправи, ставлячи іменники, з якими зв’язані дієслова, у множину.- Що відбулося з дієсловами?

– Який висновок можна зробити?

VI. Розвиток мовлення (за вправою 324).

1. Складання казки.

– Розгляньте малюнок на с. 150. Це трясогузка. Про неї є казка, але загубилася частина тексту. Є лише зачин і кінцівка. Прочитайте їх (с. 149-150).

– Об’єднайтеся у 3 групи казкарів і створіть самі загублену частину. Введіть у неї діалог з допоміжних матеріалів Вченого Лиса зі с. 150. Підготуйте оповідача (чи оповідачів) від своєї групи.

4. Картка з питаннями для казки.

– Хто почув пісеньку трясогузки?

– Що він робив у цей час?

– Про що грак запитав маленьку пташку?

– Що відповіла трясогузка?

5. Слухання і обговорення складених казок.

VII. Підсумок уроку.

– Що ми пригадали про дієслово?

– З якою частиною мови найчастіше зв’язане дієслово у реченні?

– Яким членом речення буває дієслово?

– У якому випадку дієслово вживається в однині, а в якому – у множині?

VIII. Домашнє завдання.

1. Вправа 320 або 324.3 (на вибір учнів).

2. Для тих, хто хоче знати більше: проекспериментувати – спробувати розповідати про щось лише дієсловами.

?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Інтегрований урок засвоєння нових знань: введення в тему “Дієслово”