КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES) – НАДКЛАС РИБИ (PISCES) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)


Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

НАДКЛАС РИБИ (PISCES)

КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)

Кісткові риби – найчисленніша група хребетних тварин (до 20 тис. видів). Відомі з нижнього девону. Довжина від 0,7-1,1 см. до 5-7 м., іноді більше, маса до 1,5 т.

Внутрішній скелет звичайно більш-менш скостенілий, а як­що хрящовий, то не завапнявілий. Завжди є шкірні кістки. Луска ганоїдна, космоїдна або кісткова (циклоїдна або ктеноїдна). Лопа­ті плавників підтримуються хрящовим або кістковим промінням.

Зябра не розділені перегородкою, зяброві щілини прикриті кри­шкою. Плавальний пузир у деяких повторно відсутній. Спіраль­ний клапан в кишечнику і артеріальний конус серця тільки у да­вніх груп. Запліднення, як правило, зовнішнє, є і живородячі форми.

Осморегуляція у прісноводних і морських кісткових риб принципово різна: перші виводять надлишок води через зябра і шкіру, другі вивільняються від надлишку солей через нирки і зябра. Широкий діапазон осморегуляційних процесів дозволяє кістковим рибам жити у водоймищах з різною солоністю; прохід­ні кісткові риби можуть переходити з морської води в прісну і на­впаки.

Основні

ряди класу та їх представники:

Осетрові – білуга, осетр, севрюга і давні кісткові риби;

Оселедцеподібні – різні види оселедця, кільки, сардини;

Лососеподібні – ряпушка, сьомга, форель, кета, горбуша;

Коропоподібні – сазан, сріблястий карась, лінь, плотва, лящ;

Окунеподібні – ставрида, скумбрія, судак, окунь;

Кистепері – давні, майже вимерлі види, відомі з раннього девону, в середньому девоні дали початок наземним хребетним; ма­ють плавники, пристосовані й для пересування по суші; пред­ставлені єдиним сучасним видом – латимерією;

Дводишні – найдавніші риби Африки, Австралії та Південної Америки (протоптерус, рогозуб, американський лусочник); разом із зябровим диханням у них є легеневе (великий комір­частий плавальний міхур перетворений на одну або дві “леге­ні”) – служить для дихання атмосферним повітрям; повітря в легені надходить через ніздрі; є “легеневий” кровообіг: пе­редсердя частково розділене на праву та ліву частини.

Значення риб. Риби є однією з ланок харчових ланцюгів у природі і беруть участь в кругообігу речовин. Для підгодівлі худо­би і як добриво використовується мука, приготована з відходів рибної промисловості. Людина використовує в їжу промислових риб і різні продукти з них. М’ясо риб має цінні смакові якості і є джерелом тваринних білків. Використовується в їжу їхня ікра (чорна і червона), печінка. Ікра багата вітамінами, з печінки оде­ржують риб’ячий жир.

КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)   НАДКЛАС РИБИ (PISCES)   ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

Рис. 77. Будова риби: 1 – зябра; 2 – серце; З – черевна аорта; 4 – шлунок; 5 – кишка; 6 – селезінка; 7 – статева залоза; 8 – плавальний міхур; 9 – нирки; 10 – анальний отвір; 11 – печінка.

Добування риби поставлене на промислову основу й регулю­ється певними законодавчими актами. Найбільш поширений ви­лов тріскових, оселедцеподібних, осетрових і лососевих риб. Об’єктами промислу є також атлантична оселедцева і лососева акули. Завдяки розробці технологій штучного вирощування й утримання з’явилася можливість розселяти цінні види риб (вугре-подібні, лососеві, осетрові) по різних водоймищах. Існує також ціла мережа ставкових господарств рибоводів, призначених для розведення риб, переважно коропових.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Будова кровоносної системи.
Ви зараз читаєте: КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES) – НАДКЛАС РИБИ (PISCES) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)