КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АФРИКИ

УРОК 18. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АФРИКИ

Навчальна мета: сформувати знання про кліматичне районування й особливості розміщення кліматичних поясів Африки; вдосконалювати уміння пояснювати особливості клімату і розміщення кліматичних поясів на материку, використовуючи карти атласа та кліматодіаграми.

Основні поняття: кліматичний пояс, кліматична область, тип клімату, кліматодіаграма.

Обладнання: фізична карта Африки, кліматична карта Африки, кліматодіаграми, малюнки, схеми, підручники, атласи.

Тип уроку: вивчення нового

матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

– Як географічне положення Африки впливає на клімат материка?

– Які частини Африки одержують найбільшу кількість сонячної радіації? Чому?

– Які типи повітряних мас домінують над материком?

– У яких районах Африки випадає найбільша кількість опадів? Найменша? (Відповідь обгрунтуйте.)

– Яка роль рельєфу у формуванні клімату Африки?

– Як впливають на клімат узбережжя течії?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

На попередньому уроці ви дізналися про загальні

ознаки клімату Африки та визначили головні кліматотвірні чинники, що визначають його особливості. Узагальнення кліматичних показників дає підстави для розподілу території материка на кліматичні пояси та області. Розміщення кліматичних поясів і областей відбиває карта кліматичних поясів Африки. Дізнаємось про особливості, що притаманні кожному кліматичному поясу.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Унаслідок того, що екватор перетинає Африку майже посередині, кліматичні пояси (окрім екваторіального) повторюються на її території двічі.

Робота з підручником та атласом, заповнення таблиці “Характеристика кліматичних поясів Африки”

Назва кліматичного поясу

Географічне положення

Переважаючі повітряні маси

Температурний режим

Опади

Типи клімату

1. Екваторіальний пояс

Екваторіальний пояс охоплює частину басейну річки Конго та узбережжя Гвінейської затоки. Тут панує одна пора року – літо. Протягом усього часу зберігаються високі показники середніх температур – +27-28 °С. Практично щодня йдуть зливові дощі, які іноді досягають руйнівної сили. Найбільша кількість опадів, зареєстрована в районі екватора, склала понад 350 мм на добу. У середньому ж в екваторіальному поясі випадає 2000-3000 мм опадів на рік. Високі температури повітря в поєднанні з підвищеною вологістю – основні ознаки екваторіального типу клімату. Такі кліматичні умови, як правило, погано переносять жителі помірних широт. Учені-метеорологи вважають, що висока вологість повітря вдень змушує людину відчувати втому, а вночі приносить відчуття холоду, незважаючи на високу температуру.

2. Субекваторіальні пояси

На північ і південь від екваторіального поясу до 17-20° пн. і пд. ш. панує субекваторіальний тип клімату із сезонною зміною напрямку руху повітряних мас. Протягом літнього дощового сезону погоду формує вологе й тепле екваторіальне повітря. Часто бувають грози, іноді протягом тривалого часу зберігається суцільна хмарність із тривалими дощами. Узимку екваторіальні повітряні маси заступають тропічні – жаркі й сухі. У разі віддалення від екватора тривалість сухого періоду збільшується.

3. Тропічні пояси

Тропічні пояси відповідають тропічним широтам обох півкуль. Для них характерна перевага континентальних тропічних повітряних мас, що формують тропічний пустельний клімат. Це “царство пустель”. У Сахарі літнього дня стовпчик термометра долає позначку +50 °С, а пісок і камені розжарюються до +70 °С! Уночі температура падає до +10 °С, а інколи і до 0 °С. Такі великі коливання добових температур призводять до того, що камені лопаються з тріском, схожим на постріли. Мешканці пустелі кажуть, що сонце на їхній батьківщині змушує кричати навіть камені. Улітку в Сахарі дме найсильніший палючий вітер – самум. Він переміщає тонни піску, від тертя піщин якого виникають звуки. Самум налітає раптово й може тривати від кількох годин до кількох днів.

У Південній Африці тропічний пояс поширений на меншій площі. У південно-східній частині тропічного поясу під впливом пасатів, які дмуть із боку Індійського океану, формується тропічний вологий тип клімату.

4. Субтропічні пояси

Крайні північ і південь материка лежать в субтропічних поясах. На півночі – на узбережжях Середземного моря та на південно-західному краї Африки – клімат субтропічний середземноморський із сухою спекою влітку (+27-28 °С) і пануванням тропічного повітря, теплою вологою зимою (+10-12 °С) і переважанням помірних повітряних мас. На південно-східному узбережжі під впливом південно-східних пасатів формується субтропічний клімат із рівномірним зволоженням. Кліматичні умови субтропічних поясів в Африці найбільш сприятливі для проживання людей.

5. Висотна поясність

У горах Атлас і на вулканах Центральної Африки чітко виражена кліматична висотна поясність. Зі збільшенням висоти в горах кількість опадів зростає, а температура знижується. На високих вершинах гір залягають вічні сніги та льодовики.

V. Закріплення вивченого матеріалу

– У межах яких кліматичних поясів лежить територія Африки?

– Чому в тропічному і субтропічному кліматичних поясах формується кілька типів клімату?

– Чому область тропічного пустельного клімату в Північній Африці займає більшу площу, ніж у Південній?

– Якими причинами обумовлена значна довжина тропічного поясу уздовж західного узбережжя в Південній Африці?

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Визначити причини, що зумовлюють більшу площу пустельного клімату в Північній Африці, ніж у Південній.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Что такое сложный план текста.
Ви зараз читаєте: КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АФРИКИ