ЛЮЦЕРНА

ЛЮЦЕРНА – культурна багаторічна рослина із родини метеликових, є добрим медоносом і дає бджолам пилок. Як звичайна сільськогосподарська культура культивується Л. посівна й Л. жовта серповидна.

Л. посівна – малогілкувата рослина із соковитими стеблами, що росте кущем. Квітка метеликова, лілового або фіолетового кольору. У квітці тичинковий стовпчик стиснутий човником, у внутрішні вирізи якого входять виступи крил. Нектароносна залоза розташована в глибині квітки між колом тичинок і плідником, тому бджолам треба постаратися, щоб добути

з такої квітки нектар. При одному правильному відвідуванні бджолою квітки Л. відбувається запилення, і вже через 1-2 год після викидання стовпчика пелюстки його згортаються й втрачають свій свіжий вигляд і колір. Нерозкриті квітки обсипаються, не утворивши зав’язі. Нектар Л. посівний безбарвний і містить від ЗО до 50 % цукру.

Л. жовта серповидна – багаторічна рослина. Стебло досягає заввишки 60 см. Квітки ясно-жовті або темно-жовті, зібрані в короткі грона. На відміну від квіток Л. посівної, у цього сорту квітки краще пристосовані до запилення: паростки човника й крил у квітки не так сильно придавлені, і тичинкові

стовпчики виступають навіть при легкому дотику. Для якісного запилення Л. необхідно використовувати тільки великі пасіки із сильними сім’ями. Насінники Л. повинні приваблювати бджіл, тому застосовують постійне дресирування. Найбільша кількість цукру в нектарі виділяється о 13-й і 16-й год при температурі повітря 26- 30 ‘С і відносній вологості 51-59 %. Склад нектару значно змінюється протягом дня, наприклад, вміст глюкози різко зменшується до 14-ї і 17-ї год, тому бджоли не так охоче або зовсім не запилюють квітки Л. у цей час. Відзначено, що вміст цукру в нектарі підвищується вже після першого укосу (червень) Л., після другого укосу (липень) бджоли особливо активно збирають із неї нектар і запилюють.

Медоносні бджоли, запилюючи посіви Л., розкривають кожну 42-у квітку, а дикі – кожну другу. Медоносні бджоли в основному збирають нектар і близько 15 % пилку, а дикі – в основному пилок і розкривають квітку після першого ж відвідування, тоді як медоносні після 2-5 відвідувань – залежно від сорту. Нектар Л. посівної містить у собі цукру від 14 % до 46 %.

Уважається, що для запилення 1 га посівів Л. треба 10- 12 сильних бджолосімей з одночасним їхнім підгодуванням цукровим сиропом. Рекомендується вживати заходів, щоб на масивах квітучої Л. було якнайменше конкурентних медоносів і пилконосів.

Для посилення активності бджіл їх дресирують ароматизованим сиропом на запах і на певну територію, збільшують у їхніх гніздах відкритий розплід, відбирають частину принесеного пилку.

Мед з Л. бурштинового кольору, густий, швидко кристалізується.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЛЮЦЕРНА