МАШИНИ І МЕХАНІЗМИ. ПРОСТІ МЕХАНІЗМИ

Розділ 4 МЕХАНІЧНА РОБОТА ТА ЕНЕРІЯ

& 55. МАШИНИ І МЕХАНІЗМИ. ПРОСТІ МЕХАНІЗМИ

Людина впродовж багатьох століть створила безліч культурних цінностей. Ми милуємось і захоплюємось спорудами, побудованими у давні віки. Навколо нас зводяться нові палаци й будинки. Береги річок з’єднуються мостами. Прокладаються залізничні й автомобільні магістралі. Як людині з її обмеженими можливостями щодо підняття й переміщення вантажів вдається усе це робити?

Пізнаючи й використовуючи закони природи, люди створили засоби, які дають змогу

підвищити продуктивність їхньої праці. Ми вже звикли, що нас оточують різні машини. Автомобілі, літаки, потяги дають змогу долати великі відстані й доправляти різні вантажі у потрібне місце. Трактори й комбайни спрощують процес вирощування сільськогосподарської продукції та збору врожаю. Екскаватори риють траншеї й котловани, полегшуючи працю будівельників. Є машини, які мелють зерно на борошно, розливають напої, виготовляють тканини. Машини, як правило, використовують для полегшення, або повної заміни праці людей. Кожна машина (від лат. machina – споруда) – це сукупність різноманітних пристроїв і механізмів,
що працюють як єдине ціле й виконують корисну роботу за рахунок перетворення однієї форми енергії в іншу. Так, автомобіль має двигун, рульовий механізм, коробку передач, диференціал та інші механізми і пристрої. Енергія палива, яке згоряє в циліндрах двигуна автомобіля, перетворюється на його кінетичну енергію й, відтак, на виконання роботи з перевезення вантажів і пасажирів.

Механізми для передачі й перетворення руху. Коли ви обертаєте ручку налаштування вашого приймача, щоб “упіймати” улюблену радіостанцію, то бачите, як по шкалі його діапазону ковзає вказівник. Повертаючи штурвал, пілот надає руху рульовому механізму літака. Водій, рухаючи важіль механізму коробки передач, може змінювати швидкість автомобіля та напрямок обертання його коліс.

В усіх складних машинах і механізмах використовують пристрої, які дають змогу змінювати (перетворювати) прикладену силу, – прості механізми.

Простими механізмами називають пристрої, які використовують для перетворення сили.

Найчастіше виділяють шість основних простих механізмів: важіль, похила площина та їх різновиди – блок, коловорот, клин та гвинт.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Що таке машина?

2. Що таке механізм?

3. Які пристрої називають простими механізмами?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: МАШИНИ І МЕХАНІЗМИ. ПРОСТІ МЕХАНІЗМИ