МІФИ ТА РЕЛІГІЯ ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3

Розділ 2 ЦИВІЛІЗАЦІЇ ДАВНЬОГО СХОДУ

§ 10. МІФИ ТА РЕЛІГІЯ ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3

1. Яким богам поклонялися давні єгиптяни?

Серед давніх вірувань єгипетська релігія чи не найскладніша. Єгиптяни вшановували божества, утілені в образі людини, тварини або в образах, які поєднували ті й ті риси. Обожнювали також явища природи, небесні тіла. Про життя богів, створення світу оповідають міфи. Так, в одному з міфів ідеться про Озіріса – володаря потойбічного світу.

Колись, дуже давно, вірили єгиптяни, країною правили боги. Озіріс

був богом-царем, він навчив людей рільництва, виноградарства, осілого способу життя, співів, танців, музики, навчив також шанувати богів. Брат Озіріса, Сет, був утіленням зла, насильства та руйнувань. Сет заманив брата в пастку й убив його. Дружина Озіріса, Ізіда, знайшла тіло чоловіка й оживила його. Бог Озіріс воскрес, але не захотів лишатися на землі, а став правити в царстві мертвих та чинити суд. Віру в Озіріса втілено в господарському календарі давніх єгиптян. Посуху в травні-червні вони пов’язували зі смертю Озіріса. Коли ж розливалися води Нілу, зеленіли поля та дерева, єгиптяни знали – ожив Озіріс. Владу
над людьми Озіріс передав синові Гору. Бог Гор став покровителем влади фараона, він уособлював небо та світло. Зображували Гора з головою сокола.

Допомагав Озірісу порядкувати в царстві мертвих бог Анубіс – його зображували з головою шакала. Анубіс охороняв могили та мумії, супроводжував душі померлих у підземний світ.

Міфи (з грецької “оповідь”, “переказ) – розповіді, у яких утілено уявлення давніх людей про світ і його будову.

Особливою повагою користувався бог мудрості Тот – у нього голова птаха ібіса з довгим дзьобом. Це він навчив людей читати й писати – вважали давні єгиптяни.

Найшанованішим богом давніх єгиптян був бог сонця Ра. Інші його імена – Амон і Амон-Ра. Міфи розповідають, як щоранку Ра на золотому човні випливає з-за східних гір і рухається по небу на захід. Зображували бога Ра в людській подобі, здебільшого з головою сокола. На голові бога осяйно виблискує сонячний диск, який дарує світу тепло й світло. З появою Ра оживає природа, прокидаються люди та птахи. Але ось день хилиться до вечора, бо човен Амона-Ра спускається з небес: на західному краю неба запливає у ворота підземного царства.

– Зробіть висновок про те, у що та в кого вірили давні єгиптяни. Які явища природи відображено в міфі про Озіріса та Сета? Чому давні єгиптяни найбільше вшановували Амона-Ра, Озіріса та Ізіду?

Працюймо самостійно.

Завдання 1. Роздивіться ілюстрації. Використовуючи текст, визначте богів, яких зображено, стисло схарактеризуйте кожного.

МІФИ ТА РЕЛІГІЯ ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3

МІФИ ТА РЕЛІГІЯ ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3

Давньоєгипетські рельєфи із зображенням богів Єгипту.

2. Які уявлення про потойбічне життя втілено в міфах про “суд Озіріса”?

За давньоєгипетськими віруваннями, щоб отримати життя в царстві мертвих, людина повинна була мати тіло, аби в нього могла вселитися душа померлого. Тому єгиптяни прагнули якомога довше зберегти тіло покійника. Мумію, у якій має “жити двійник”, клали в саркофаг. Гробницю, де стояв саркофаг, вважали будинком небіжчика.

У давніх єгиптян виникла віра в те, що після смерті душа людини проходить перед володарем потойбічного світу Озірісом і звітує про своє земне життя. Бог мудрості Тот та богиня правосуддя Маат перевіряють правдивість слів небіжчика та зважують його серце, бо саме в серці, вважали єгиптяни, міститься розум людини. Якщо мертвий чинив погано, його кидають у пащу чудовиська. У нагороду за добрі вчинки та праведне життя людина потрапляє на поля Іалу – у край, де не треба важко працювати, бо там поля вже впорядковані каналами й дамбами, а земля сама родить усе потрібне.

– Прочитайте слова промови з “Книги мертвих”, з якими небіжчик звертався до богів під час “суду Озіріса”, зробіть висновок про вчинки, що їх засуджували давні єгиптяни.

“Я не коїв зла людям. Я не піднімав руки на слабкого. Я не був причиною хвороби. Я не був причиною сліз. Я не вбивав. Я не наказував убивати. Я нікому не завдавав страждань”.

– Чи втратили давньоєгипетські моральні настанови значення нині?

МІФИ ТА РЕЛІГІЯ ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3

У потойбічному світі: “суд Озіріса”. Малюнок із “Книги мертвих”.

Працюймо самостійно.

Завдання 2.

Роздивіться малюнок, дайте відповіді на запитання.

1. Де на малюнку зображено Озіріса? Що дає підстави для висновку, що він – цар потойбічного світу?

2. Яких богів ще зображено?

3. Яку роль у церемонії вони виконують?

3. Яке місце у віруваннях єгиптян належало фараонові?

Єгиптяни вірили, що їхні царі мають божественне походження. У давніші часи першим фараоном вважали бога Гора, що зійшов на землю. Пізніше фараона стали величати сином бога Амона-Ра. Як утілення божественної сили, фараон благословляв усі важливі події. Так, перед початком розливу Нілу єгипетський володар кидав у воду папірус із “наказом” річці розпочати розлив. Саме фараон починав оранку, зрізав перший сніп. Божественну силу фараона уособлював сфінкс – статуя лева з головою фараона.

– Роздивіться статую сфінкса. Висловте припущення, чому божественну силу фараона уособлював саме сфінкс? Поміркуйте, чому в сучасних мовах слово “сфінкс” уживається в переносному значенні як “загадка”, “загадкова людина”.

МІФИ ТА РЕЛІГІЯ ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3

1. Давньоєгипетський сфінкс.

2. Фараон та боги Єгипту. Давньоєгипетський розпис.

Працюймо самостійно.

Завдання 3.

1. Роздивіться ілюстрацію 2. Визначте, кого з богів зображено на давньоєгипетському малюнку. 3. Як можна пояснити ілюстрацію? 4. Чи міг простолюдин бути зображений поряд з богом?

– Поставте собі оцінку за урок, зарахувавши за різні етапи роботи відповідні бали: за кожне із завдань (завдання 1-3) – від 1 до 3 балів; так само від 1 до 3 балів оцініть свою участь в обговоренні в парах (максимальна оцінка за урок – 12 балів).

– Чи пов’язана віра в потойбічне життя з буденністю єгиптян? Свою думку доведіть. Поміркуйте, що мали на увазі давньоєгипетські жерці, коли казали: “Люблять боги слухняного, ненавидять – непокірного”. Як цей вислів пов’язаний із “судом Озіріса”?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Бородач природна зона.
Ви зараз читаєте: МІФИ ТА РЕЛІГІЯ ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3