Мила та інші мийні засоби – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Частина III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ

Розділ 17. КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

§ 17.15. Мила та інші мийні засоби

Мила – це солі вищих карбонових кислот. Звичайні мила складаються переважно із суміші солей пальмітинової, стеаринової і олеїнової кислот. Натрієві солі утворюють тверді мила, калійні солі – рідкі мила.

Мила добувають гідролізом жирів за наявності лугів:

Мила та інші мийні засоби   КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

Звідси реакція, зворотна етерифікації, дістала назву реакції омилення.

Омилення

жирів може відбуватися і за наявності сульфатної кислоти (кислотне омилення). При цьому добувають гліцерин і вищі карбонові кислоти. Останні обробкою лугом або содою перетворюють на мила.

Вихідною сировиною для добування мила є олії (соняшникова, бавовняна тощо), тваринні жири, а також гідроксид натрію або кальцинована сода. Олії спочатку піддають гідрогенізації, тобто переробляють їх на тверді жири. Застосовуються також замінники жирів – синтетичні карбонові жирні кислоти з великою молекулярною масою. Виробництво мила потребує великої кількості сировини, тому постало завдання добувати мила з

нехарчових продуктів. Необхідні для виробництва мила карбонові кислоти добувають окисненням парафіну. Нейтралізацією кислот, які містять від 10 до 16 вуглецевих атомів у молекулі, добувають туалетне мило, а з кислот, які містять від 17 до 21 атома вуглецю, – господарське мило і мило для технічних потреб. Як синтетичні мила, так і мила, добуті з жирів, погано миють у твердій воді (див. § 13.9). Тому поряд з виробництвом мил із синтетичних кислот добувають мийні засоби з інших видів сировини, наприклад з алкілсульфатів – солей складних ефірів вищих спиртів і сульфатної кислоти. У загальному вигляді утворення таких солей можна зобразити рівняннями:

Мила та інші мийні засоби   КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

R-СН2-О-SO2-ОН + NaOH −> R-СН2-О-SO2-ONa + Н2О.

Алкілсульфат натрію

Ці солі містять у молекулі від 12 до 14 вуглецевих атомів і мають дуже добрі мийні властивості. Кальцієві і магнієві солі розчинні у воді, а тому такі мила миють і в твердій воді. Алкілсульфати містяться у багатьох пральних порошках.

Синтетичні мийні засоби вивільняють сотні тисяч тонн харчової сировини – рослинних олій та жирів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Мила та інші мийні засоби – КИСНЕВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ