Молекули. Рух молекулРОЗДІЛ І ТІЛА, РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС

§ 8. Молекули. Рух молекул

Вивчення параграфа допоможе вам:

– пояснювати, що таке молекули;

– з’ясувати причини відмінностей між агрегатними станами речовини;

– наводити приклади дифузії та пояснювати її причини.

Дві сходинки до пізнання природи – ознайомлення з характеристиками фізичних тіл та з фізичними властивостями речовин – ви успішно пройшли. Продовжуйте дізнаватися, з чого складаються речовини.

Молекули. Звичне для вас тіло цукор-рафінад складається

з речовини сахарози. Рафінад можна подрібнити до стану цукрової пудри, але вона, як і цукор-рафінад, матиме білий колір і солодкий смак, добре розчинятиметься у воді. Як і цукор-рафінад, цукрова пудра складається із сахарози.

А що змінюється, коли цукор-рафінад розчиняється у воді? На перший погляд, він зникає. Та, скуштувавши утворений розчин, ви відчуєте солодкий смак сахарози. Отже, сахароза нікуди не зникла. Просто завдяки розчиненню вдалося подрібнити сахарозу на невидимі частинки, що зберігають її властивості, зокрема солодкий смак. Учені назвали ці невидимі через свої надзвичайно малі розміри частинки

речовини молекулами.

Молекула – це найменша частинка речовини, що визначає її властивості.

Пригадайте відомі вам докази існування молекул.

Молекули. Рух молекул

Мал. 16. Відстані між молекулами: а – у твердих; 6-у рідких; в – у газуватих речовинах

Уявити розміри молекули вам допоможе таке порівняння: молекула у стільки разів менша за яблуко, у скільки наша планета Земля більша за нього.

Багато речовин складаються з молекул. Це такі відомі вам речовини, як вола, кисень, олія, лимонна кислота, вуглекислий газ тощо.

Молекули однієї речовини однаковими розмірами, складом і властивостями. Як би близько молекули не розташовувалися, між ними завжди залишаються проміжки.

Причини відмінності між агрегатними станами речовини. Молекулі весь час перебувають у русі, діють одна на одну, притягуються і відштовхуються одна від одної. У твердих речовинах рух молекул незначний. Це пояснюється дуже малими відстанями між молекулами і сильним їх притяганням одна до одної (мал. 16, а).

У рідких речовинах відстані між молекулами в десятки разів більші за відстані у твердих речовинах, а притягання менше (мал. 16, б). Це дозволяє молекулам вільно переміщуватись одна відносно одної. Такі речовини легко перелити з однієї посудини з іншу.

У газуватих речовинах молекули розташовані на відстанях, що в тисячі разів більші, ніж у рідинах (мал. 16, в). На таких відстанях притягання дуже слабке. Тому ніщо не заважає їм швидко рухатися, вони легко переміщуються на значні відстані.

Дифузія. Про те, що молекули реально існують і рухаються, свідчить явище дифузії.

Дифузія – взаємне поширення частинок однієї речовини між частинками іншої.

Виконаємо дослід (мал. 17). Заповнимо хімічний стакан наполовину водою і додамо одну-дві краплі

Йодної настоянки. (Йодну настоянку, що має коричневий колір, готують із твердої речовини – йоду, води та спирту і використовують для дезінфекції ран.) Спостереженням виявимо, що поступово вода набуває коричневого забарвлення, хоча стакан стоїть нерухомо і його вміст не перемішують. Тоді чому рідина у стакані зафарбувалася? Пояснюється це поширенням молекул йоду між молекулами води.

Явище дифузії доводить, що молекули рухаються. Ще швидше дифузія

Відбувається в газах. Варто розпилити освіжувач повітря в одному кутку кімнати, як запах поширюється по всій кімнаті. Найповільніше дифузія відбувається у твердих речовинах.

На дифузію впливає температура. Чим вища температура, тим швидше відбувається дифузія.

Молекули. Рух молекул

Мал. 17. Дифузія молекул йоду у безбарвній прозорій воді

Молекули. Рух молекул

Скарбничка знань

Одним із методів вивчення природи є моделювання. Він полягає у створенні моделей та проведенні з ними експерименту.

Модель – штучне тіло, створене з метою дослідження властивостей певного тіла або явища. Так, глобус – модель нашої планети. Часто моделями виступають зменшені копії різних фізичних тіл живої і неживої природи. До моделей належать іграшкові машинка і літак, ракета і лялька.

Необхідність у моделюванні також зумовлюється тим, багато тіл і явищ неможливо безпосередньо спостерігати. Тоді їх замінюють моделями.

Станьте дослідниками природи

Бачити дифузію речовин, які не відрізняються одна від одної за кольором, неможливо. Але її можна змоделювати. Візьміть півсклянки квасолі білого кольору і півсклянки цукру-піску. Квасолини і крупинки цукру умовно будемо вважати молекулами двох різних речовин. Цукор всипайте

У склянку з квасолею і помішуйте Незважаючи на те, що було взято по півсклянки квасолі й цукру, їх суміш не займе повну склянку. Це тому, що цукор-пісок заповнить проміжні між квасолинами Тепер його крупинки присутні в усьому об’ємі склянки з квасолею. Подібно до цього під час дифузії частинки однієї речовини заповнюють проміжки між частинками іншої речовини.

Перевірка знань

1. Як називаються найменші частинки речовини, що визначають її властивості?

2.Наведіть приклади речовин, що складаються з молекул.

3. Чим пояснюється різний агрегатний стан речовин?

4.Яке явище називають дифузією? Наведіть приклади.

5. Проведіть спостереження за змішуванням чаю і молока. Опишіть явище, що відбувається.

6.На малюнку зображено три хімічні стакани. В них поклали по 2 шматочки цукру-рафінаду і налили однаковий об’єм води, але різної температури.

У якому стакані температура була найвища, а в якому – найнижча? Поясніть, що із зображеного на малюнку допомогло вам із відповіддю.

Молекули. Рух молекул


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Властивості спиртів.
Ви зараз читаєте: Молекули. Рух молекул