Монопольна ціна


Монопольна ціна – різновид ринкової ціни товару або послуги, яка встановлюється монополіями вище або нижче вартості товару чи послуги і забезпечує їм монопольний прибуток. М. ц. встановлюється внаслідок виробництва монополіями переважної кількості товарів чи послуг певного виду, обмеження ними конкуренції, досягнення панівного становища на ринку. Встановлення М. ц. досягається різними способами При випуску нової продукції з метою завоювання ринку спочатку встановлюється низька (нижче витрат виробництва) ціна, витісняються конкуренти.

Згодом ціна піднімається (вище вартості). Монопольно високі ціни встановлюються крупними компаніями на товари та послуги воєнного призначення, виконані на замовлення держави. Значного поширення набула система зв’язаних цін, при якій ціна на основний товар відносно невисока, а на комплектуючі частини завищена. Широко використовується і практика „ лідерства у цінах”, при якій декілька олігополістів, щоб уникнути „ війни цін”, шляхом негласної угоди приймають ціни фірми – лідера, як правило, найкрупнішої монополії. За умов існування у галузі дуже крупного виробника і багатьох дрібних чи середніх монополія
може свідомо уступати частину ринку таким фірмам, а сама встановлює обсяги виробництва і ринкові ціни на рівні, який максималізує її прибутки. Монопольно низькі ціни встановлюються на товари та послуги, які закуповує крупна компанія, на комплектуючі деталі дрібних та середніх фірм через контрактну систему; на сировину, яка закуповується в країнах, що розвиваються; на товари, виготовлені у державному секторі економіки і т. д. Практика встановлення монопольних цін призводить до зменшення реальних доходів населення, сприяє розвиткові інфляційних процесів тощо. Уряд України в 1993 р. запровадив пряме державне встановлення цін на продукцію природних монополістів. Для інших монополій передбачено встановлення жорсткого державного контролю за цінами через систему декларування, у процесі якого державні органи на основі поелементного контролю виробничих затрат та прибутку визначають правомірність зміни цін.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Ланцюг живлення в лісі.
Ви зараз читаєте: Монопольна ціна