НАСЕЛЕННЯ АВСТРАЛІЇ. АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ

Мета:

– повторити та систематизувати знання про природу Австралії; формувати уявлення про особливості сучасного населення Австралії, його склад і розміщення; сприяння розумінню особливостей заселення Австралії; вдосконалювати практичні вміння характеризувати країну материка – Австралійський Союз за картами атласу;

– розвивати вміння свідомо використовувати мовні засоби відповідно до завдань комунікації; формулювати, аргументувати та відстоювати свою думку;

– виховувати самостійність, уважність, працелюбність,

повагу до думки інших.

Обладнання: політична карта світу, підручники, атласи, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть наводити приклади видів господарської діяльності в Австралії, господарських зв’язків з Україною; характеризувати головні риси населення та його господарської діяльності; пояснювати особливості заселення материка.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Робота в парах

Прийом “Картографічна розминка”

Учні ставлять один одному питання

за картою.

Перевірка домашнього завдання (учні обмінюються зошитами і розгадують кросворди, які підготували вдома).

Прийом “Бліцопитування”

– Які чинники впливають на формування клімату Австралії?

– Чому природна зона пустель і напівпустель займає значні площі на материку?

– Чим обумовлена неповторність та своєрідність органічного світу Австралії?

– Як в Австралії вирішують проблему нестачі водних ресурсів?

– Пригадайте, представники яких країн освоювали Австралію.

– Що таке густота населення? Як визначити середню густоту населення країни?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом “Відстрочена відгадка”

Ось і добігає кінця наше дослідження найменшого, але дуже загадкового материка Австралія. За планом вивчення материка останнім пунктом є характеристика його населення та політичної карти. Ви, мабуть, вже звикли до того, що Австралія постійно дивувала нас своєю природою. А чи очікуєте ви чогось надзвичайного в останньому пункті нашої мандрівки материком? Які факти дають вам підставу на такі очікування?

(Відповіді учнів.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Населення Австралії

Робота з мультимедійною презентацією

Уважають, що корінні жителі Австралії – аборигени – з’явилися на материку близько 40 тис. років тому. На думку вчених, вони потрапили сюди з Південно-Східної Азії. їх відносять до особливої австралійської раси. Австралоїди мають коричневий колір шкіри, темне, злегка кучеряве волосся, темні очі. До початку колонізації материка в Австралії проживало близько 0,5 млн аборигенів. їхні численні племена були розкидані величезною територією, вони говорили різними мовами, вели кочовий спосіб життя. Вони не мали постійних помешкань і домашніх тварин, займалися полюванням і збиральництвом. Із приходом колоністів їх відтіснили на незручні землі півночі й заходу країни, примусили жити у спеціальних поселеннях – резерваціях. Лише в другій половині XX ст. корінні жителі були визнані громадянами країни й одержали право на вільне пересування. Однак їхня кількість істотно зменшилася.

Нащадки переселенців із Великобританії та Ірландії – англо – австралійці становлять 80 % жителів материка. У січні 1788 р. біля берегів Австралії пришвартувалися 11 вітрильних кораблів, які доправили перших каторжників і їхній конвой. Каторжани, відбувши до кінця покарання, облаштовувалися на континенті. У середині XIX ст. перевезення засланих було припинене, і до Австралії почали прибувати вільні жителі Британських островів. Відкриття в XIX ст. золота і розвиток вівчарства привабили до Австралії вихідців з інших країн Європи та Азії – німців, італійців, греків, голландців, китайців. Є в Австралії й українці. їхня кількість становить близько 32,2 тис. осіб. Більшість із них проживають у великих містах – Сіднеї, Мельбурні, Аделаїді.

Загалом в Австралії проживають близько 24 млн осіб. Густота населення на материку дуже низька, розміщено воно нерівномірно. Основна частина населення проживає в містах, розташованих на східному та південно-східному узбережжі.

Прийом “Проблемне питання”

Якими причинами обумовлений нерівномірний розподіл населення на материку?

Висновок 1. Сучасне населення країни складається з декількох етнічних груп: нащадків переселенців із Великобританії та Ірландії, переселенців з інших країн Європи й Азії і корінних жителів – аборигенів.

2. Австралійський Союз

Продовження роботи з мультимедійною презентацією

Австралійський Союз. Це одна з найбільших за площею держав світу. Від кінця XVIII ст. Австралія була колонією Великої Британії, але за порівняно короткий проміжок часу перетворилася на високорозвинену країну. Цьому сприяли знайдені тут поклади корисних копалин і природні умови, сприятливі для розвитку сільського господарства. Провідне місце в економіці країни належить промисловості. Австралія є одним із найбільших у світі виробників мінеральної сировини, значну частину якої вона продає іншим країнам. Розвинуте автомобілебудування, електроенергетика, металургія, нафтопереробна, хімічна, харчова галузі. Понад сто років Австралія вважається одним із найбільших виробників вовни та продуктів харчування – пшениці, м’яса, цукру, фруктів, меду. Провідне місце посідає вівчарство.

В Австралії добре розвинутий туризм. Мільйони людей з усієї земної кулі приїжджають помилуватися унікальною природою цієї країни.

Близько 90% австралійців проживає в містах, найбільшими з яких є Сідней і Мельбурн. Столиця країни – невеличке місто Канберра (353 тис. жителів) – розташоване між Сіднеєм і Мельбурном за 100 км від океанського узбережжя. Канберра спеціально проектувалася як столиця. Це – політико-адміністративний і культурний центр країни. У ньому немає промислових підприємств, відсутні хмарочоси, проте дуже багато зелені, ростуть дерева й чагарники, привезені з різних країн світу.

Висновок 2. Австралійський Союз – єдина держава на материку. Вона належить до економічно розвинутих держав світу.

3. Українці в Австралії. Зв’язки України з Австралією

Виступи учнів з повідомленнями

Висновок 3. В Австралії проживає українська діаспора, діють театральні групи та секції, творчі колективи, українська церква. Україна та Австралія співпрацюють у сферах новітніх технологій та інформаційних систем, медицини, науки та культури.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом “Географічний практикум”

Завдання. Скласти в зошитах характеристику Австралійського Союзу за картами атласу, текстом підручника та типовим планом. Результати оформити у вигляді таблиці.

Назва країни

Географічне положення

Природні багатства

Населення

Господарство

Прийом “Експрес-тест”

1. Яке місто є столицею Австралійського Союзу?

А Мельбурн;

Б Аделаїда;

В Канберра;

Г Сідней.

2. У якій частині Австралії зосереджена більша частина населення Австралії?

А На півночі;

Б на заході;

В на південному сході;

Г на північному заході

3. Провідною галуззю тваринництва Австралії є:

А свинарство;

Б вівчарство;

В кролівництво;

Г верблюдництво.

4. Найбільшу етнічну групу населення в Австралії становлять нащадки:

А англійців;

Б аборигенів;

В французів;

Г українців.

5. До якої раси належать корінні мешканці австралійського континенту?

А Австралоїдів;

Б негроїдів;

В європеоїдів;

Г монголоїдів.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

– Чи справдилися ваші очікування на початку уроку щодо населення Австралії?

– Які відкриття для себе ви сьогодні зробили?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Позначити на контурній карті найбільші міста Австралії.

3. За бажанням: скласти опис туристичного маршруту визначними пам’ятками (природи або історії) Австралії.

4. Повторити параграфи підручника, підготуватися до письмової контрольної роботи за темами “Південна Америка. Австралія”.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

Цікаві факти про Австралію

Тільки в Австралії діє медична служба “літаючий лікар”. Вони надають невідкладну допомогу хворим, які живуть у віддаленій від міста місцевості. Ця служба – своєрідний символ країни. Адже це говорить про високий рівень медицини і життя взагалі.

Австралія – країна овець. 2010 року в країні було нараховано понад 80 мільйонів цих тварин.

Виходить, що чисельність “овечого населення” понад у три рази перевищує людське.

Тут найбільші у світі пасовища. Найбільше з них носить назву Анна Крик і займає територію в 35000 км2.

Столиця Канберра – місто маленьке і нічим не примітне, на відміну від Сіднея або Мельбурна. Тоді чому ж вона? Це своєрідний компроміс. Місто розташоване посередині між Мельбурном і Сіднеєм. Як кажуть, щоб не було протиріч.

У горах Австралії снігу більше, ніж у Швейцарських Альпах. Справа в тому, що на території Австралійських Альп випадає величезна кількість снігу, набагато більша ніж у Швейцарії. Тому тут дуже популярний зимовий відпочинок.

Континент ув’язнених: Англія використовувала віддалений “острів” для заслання злочинців. Тому ті, хто пережили тривале морське плавання в брудних корабельних трюмах, фактично стали першими жителями цієї країни. Отже, чверть населення Австралії – нащадки британських ув’язнених.

Одне з найдивовижніших і прекрасних будівель у світі – це Сіднейський Оперний театр. Його відкриття відбулося 1973 року за наказом королеви Вікторії. Цю незвичайну будівлю вважають найкрасивішою спорудою двадцятого століття.

Телевізійна Вежа в Сіднеї – найвища конструкція всієї Південної півкулі Землі. Її висота вражає – 309 метрів! Тисячі відвідувачів щорічно піднімаються на Вежу, щоб мати можливість з оглядового майданчика милуватися панорамою міста та одним з найбільших у світі одноарковим мостом – Гарбор Бридж.

Також у Сіднеї розташований найбільший у світі акваріум. Величезна кількість підводних тунелів нікого не залишить байдужим. Тут є на що подивитися – понад шість тисяч видів різних представників морських глибин!


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: НАСЕЛЕННЯ АВСТРАЛІЇ. АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ