НАСІНИНА – ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН – ОРГАНИ І ОРГАНІЗМБіологія – універсальний довідник

БУДОВА КВІТКОВОЇ РОСЛИНИ. ФУНКЦІЇ ЇЇ ОРГАНІВ

ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

НАСІНИНА – ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН

Функції насінини. Насінина – високоспеціалізований орган розмноження і поширення рослин на земній поверхні. Крім того, маючи підвищену стійкість до несприятливих зовнішніх умов, насінина забезпечує збереження рослин на зайнятій ними території в екстремальних умовах. За настання сприятливих умов (тепло, волога, повітря) насінина проростає і дає початок новій рослині.

Будова насінини.

Насінина – складний орган; умовно можна виділити такі його частини: зародок, запасаюча тканина (тканини), шкірка. У дозрілій насінині спеціальної запасаючої тканини може і не бути. У цьому випадку запасні речовини нагромаджуються у клітинах зародка, найчастіше в його сім’ядолях, перших зародкових листках (мал. 3).

НАСІНИНА   ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН   ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

Мал. 3. Насіння: А – маку, Б – березки польової; В – гарбуза; Г – пшениці; Г – цибулі; Д – частухи.

1 – шкірка; 2 – ендосперм; 3 – зародок з двома сім’ядолями; 4 – зародок з однією сім’ядолею.

Зародок: Е – дводольний; Є – однодольний; а –

сім’ядоля; б – зародкова брунька; в – зародкове стебло; г – зародковий корінь; опл. – оплодень

Зародок – мініатюрна рослина з вегетативними органами: зародковим пагоном (зародкове стебло, сім’ядолі, зародкова брунька) і зародковим коренем.

Запасними речовинами у клітинах ендосперму (запасаюча тканина) або у клітинах сім’ядолей є жири, білки, вуглеводи, органічні кислоти, мінеральні сполуки. Води в дозрілій насінині дуже мало (до 12% загальної маси), а це при сповільненому обміні речовин підвищує його стійкість до несприятливих кліматичних впливів.

Шкірка насінини (вона, звичайно, складається з декількох шарів клітин) захищає зародок від механічних ушкоджень, від проникнення мікроорганізмів та інших несприятливих впливів зовнішнього середовища.

Значення шкірки у поширенні насіння. Підвищена стійкість шкірки до травних ферментів забезпечує збереження насіння у травній системі тварин, які поїдають соковиті плоди. Викидаючи неперетравлені залишки їжі, тварини поширюють таким чином насіння.

Завдяки клейкій і слизуватій поверхні шкірки насінини прилипають до шерсті тварин, взуття, одягу людини, і це стає умовою поширення таких рослин. Волоски на шкірці сприяють поширенню насіння вітром (насіння верби, іван-чаю). Соковиті клітини з запасними речовинами на поверхні насінини приваблюють птахів (насіння граната, магнолії) і комах (насіння копитняка, рясту), що стають їх розповсюджувачами.

Умови проростання насіння і формування проростка. Проростання насіння можливе за наявності води, повітря (кисню) і сприятливих для росту температурних умов. Розрізняють насіння з надземним і підземним проростанням. Вираз “надземне і підземне проростання насіння” не варто розуміти в буквальному значенні слова.

Надземним називають таке проростання насіння, коли у повітряне середовище виносяться сім’ядолі (мал. 4). Вони зеленіють і беруть участь у повітряному живленні: поглинають із повітря вуглекислий газ і утворюють у хлорофілоносних клітинах органічні речовини на основі енергії сонячного світла. Таке проростання насіння в огірків, капусти, липи, клена.

При підземному проростанні насіння сім’ядолі залишаються в грунті (наприклад, у пшениці, дуба, гороху, красолі) (див. мал. 4).

НАСІНИНА   ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН   ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

Мал. 4. Проростки. Надземне проростання насіння у липи (А), копитняка (Б); цибулі (В), гарбуза (Г).

Підземне проростання насіння в ірисів (Г), дуба (Д), красолі (Е).

1 – головний корінь;

2 – бічний корінь;

З – підсім’ядольне коліно;

4 – сім’ядолі;

5 – зелені листки;

6 – надсім’ядольне коліно;

7 – лускоподібні листки;

8 – додатковий корінь;

9 – шкірка


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Деградація природи це.
Ви зараз читаєте: НАСІНИНА – ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН – ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ