НАСІННИЙ І ПОСАДКОВИЙ МАТЕРІАЛ

Сад і город (енциклопедія)

НАСІННИЙ І ПОСАДКОВИЙ МАТЕРІАЛ

Для вирощування городніх культур використовують як насіння (висівання), так і розсаду (садіння).

Конкретні рекомендації щодо висівання або садіння овочевих культур будуть подані у відповідних розділах. Але деякі загальні відомості про підготовку посадкового матеріалу наводяться нижче.

Усе насіння, за винятком насіння огірків, має бути обов’язково свіжим, що пролежало не більше року. Справа в тому, що в насіння, яке пролежало більше двох років, різко знижується схожість.

Після 5 років зберігання схожість насіння сумнівна. Однак знижену схожість має й насіння овочів, вирощене влітку, що було вологим і холодним. Тому насіння необхідно перевірити й підготувати до сівби.

Спочатку відбирають великі повні насінини. Для цього насіння невеликими порціями висипають у 3-5% – ний розчин кухонної солі й трохи перемішують. Великі наповнені насінини осідають на дно, легкі й порожні спливають, і їх викидають. Після відбору насіння розчин зливають, насіння промивають кілька разів у чистій воді й просушують. Після цього насіння необхідно перевірити на схожість. Для цього відбирають сто насінин

(якщо насіння велике, як у бобових, кукурудзи, кавунів, гарбуза, то їх потрібно брати менше). На дно блюдця чи тарілки кладуть шар марлі або тонкої тканини, зверху викладають насіння, зволожують його, на насіння кладуть знову шар паперу або марлі, ще раз змочують водою, накривають склом (блюдцем, склянкою і т. д.) і ставлять у тепле місце з температурою близько 20 °С. Насіння весь час має бути вологим, але не занадто. Протягом 10 днів підраховують пророслі насінини. Кількість пророслих насінин на кожні 100 штук і становитиме відсоток схожості. Наприклад, перевіряємо 100 огіркових насінин. Зійшло 73. Отже, відсоток схожості становить 73 %.

Друга необхідна операція при підготовці насіння овочевих культур – загартування. Найчастіше проводять загартування насіння помідорів та огірків. Це підвищує холодостійкість і врожайність теплолюбних рослин, їхню витривалість до різких коливань температури. Загартування можна проводити двома способами: насіння зволожують, дають набубнявіти при кімнатній температурі (насіння огірків набухає 1 добу, насіння помідорів – З доби). Набубнявіле насіння переносять на 12 год у холодне приміщення з температурою 4-1…+5 °С. Через 12 год насіння знову поміщають у кімнатну температуру й процедуру повторюють за 10-20 днів до садіння в грунт. Можна поміщати насіння в сніг при температурі -1…-З °С, тоді загартування проводять протягом 3 днів. Загартування набубнявілого насіння огірків проводять за 10 днів до посіву.

Другий спосіб загартування – набубнявіле насіння витримують протягом б год при кімнатній температурі (18-20 °С), а потім поміщають на 18 год у холодне місце при температурі 0…-2 °С. У такий спосіб насіння огірків загартовують протягом 5-7 днів, а насіння помідорів – протягом 12 днів.

У зв’язку з тим, що багато хвороб овочевих культур уражають насіння, перед висіванням його потрібно протруювати.. Найпростіший спосіб для протруювання насіння огірків, помідорів, кабачків, патисонів – де витримування його в 1%-ному розчині марганцевокислого калію протягом 20 хв, після чого насіння промивають у чистій воді. Насіння помідорів можна обробляти також таким розчином: марганцевокислий калій – 10 г, борна кислота – 2 г, мідний купорос – 1г, вода – 10 л. Насіння обробляється в цьому розчині протягом 15 хв, після чого його промивають у чистій воді.

Щоб прискорити проростання насіння, його замочують і пророщують перед посівом. Для насіння різних городніх культур необхідна різна кількість води. Для квасолі, гороху, буряка, моркви потрібно 110 г води на кожні 100 г сухого насіння, для огірків – 50 г води на 100 г насіння, для помідорів, перцю, баклажанів – 70 г води на 100 г насіння, для капусти, кавунів, цибулі – 60 г води на 100 г насіння. Насіння городніх культур, яке проростає повільно, замочують на 1-2 доби, а насіння, що проростає швидко, – на 8-12 год. Температура пророщення +18…+20 °С, воду під час пророщування потрібно змінити двічі-тричі. Тривалість пророщування деяких городніх культур див. у табл. 6.

Таблиця 6

Цибуля 3-5 діб

Морква 3-5 діб

Петрушка 3-5 діб

Капуста 1-3 доби

Салат 1-3 доби

Огірки 1-3 доби

Гарбуз 1-3 доби

Кабачки 1-3 доби

Помідори 3-4 доби

Буряк 3-4 доби

Для прискорення появи сходів, підвищення врожайності насіння яровизують. Яровизацію насіння капусти починають за 22 дні до посіву, моркви, петрушки й цибулі – за 15-20 днів до посіву, буряка – за 10-12 днів до посіву. Спочатку насіння потрібно намочити при кімнатній температурі в скляному, глиняному або емальованому посуді. Співвідношення обсягу води до обсягу насіння – 1:1, а для насіння капусти – 0,5:1. У перший день насіння потрібно перемішувати щогодини, а в наступні – кожні 8-12 год. Коли насіння всотає всю воду, посуд зверху накривають вологою тканиною й постійно змочують її. Замочування насіння продовжують доти, доки не проросте 3-5 % усього насіння. Як тільки насіння наклюнеться, його виносять на лід. Насіння капусти витримують на льоді при температурі 0.. .+3 °С, петрушки, моркви й цибулі – -1…+1 °С, протягом 10-15 днів, насіння буряка яровизують при температурі -1…+1 °С протягом 7-10 днів. При яровизації на льоду насіння слід щодня перемішувати. До проростання насіння потрібно злегка зволожувати, а після цього підсушувати.

Ще один спосіб підвищення врожайності гарбу30вих культур (огірків, кавунів, динь, гарбузів) – прогрівання. Його можна виконувати кількома шляхами. Прогрівають насіння на сонці на свіжому повітрі, розстеляючи шаром 2-5 см і помішуючи. Можна прогрівати насіння при високій температурі (особливо корисно це для огірків) протягом не більше 3 год. Але вона має бути не більше ніж 50-60 °С, причому краще підвищувати поступово, починаючи з 15-20 °С і доводячи до максимуму протягом 1-2 год.

Сучасні способи обробки насіння – це дражирування та обробка мікроелементами й стимуляторами росту. Дражирування – це обволікання насіння поживними сумішами з рідкою клейкою речовиною. Дражирують зазвичай дрібнонасінні овочі. Найчастіше – насіння моркви, петрушки, цибулі, буряка, салату.

Поживна суміш виготовляється з торфу, перегною й дернової землі. Усі складові добре просушують і просівають. Як клейку речовину використовують проціджений розчин свіжого коров’яку (1 частина коров’яку на 7-10 частин води), поліакриламід (2 г на 10 л води).. До поживної органічної суміші додають мінеральні добрива: суперфосфат, азотні й калійні добрива, мікродобрива. Перед дражируванням насінини обов’язково протруюють, потім зволожують клейким розчином, доки вони не почнуть вільно відокремлюватися одна від одної. На 1 кг насіння беруть 100-150 г розчину. Потім невеликими порціями (50-100 г) додають суху суміш, причому після кожної порції насіння знову збризкують поживним клейким розчином. Операцію повторюють доти, поки насіння не буде схоже на драже завбільшки 3-4 мм – для дрібного насіння (ріпа, морква, петрушка, кріп, щавель, селера, салат, естрагон), 5-6 мм – для середнього насіння (перець, капуста, цибуля, помідори, баклажани), 10 мм і більше – для великого насіння (квасоля, горох, гарбуз, кукурудза, кавуни, дині, огірки, буряк, спаржа, ревінь, редис, редька).

Норми використання мінеральних добавок:

– насіння моркви й петрушки – 13-15 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші;

– насіння салату – 5,5-8 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші;

– насіння огірків – 2-3 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші;

– насіння буряків – 4-5 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші;

– насіння помідорів – 16-20 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші.

Мікродобрива додають у наступних пропорціях: на 1 л розчину – 40 мг сульфату марганцю, 10 мг мідного купоросу, 40 мг борної кислоти, 300 мг молібденовокислого амонію, 200 мг сульфату цинку. На кожен кілограм насіння потрібно 4-10 кг сухої суміші й 3-5 л клейкого розчину.

Як стимулятори росту можна використовувати мікроелементи. Насіння замочують протягом доби при температурі близько 20 °С у розчині борної кислоти, марганцевокислого калію, мідного купоросу, сульфату цинку, молібденовокислого амонію, метиленового синього. Після витримки насіння в розчині його сушать і висівають.

Концентрація розчинів мікроелементів:

– борна кислота – 0,1-0,3 г на 1 л води;

– марганцевокислий калій – 0,5-1 г на 1 л води;

– мідний купорос – ОД г на 1 л води;

– сульфат цинку – 0,5 г на 1 л води;

– молібденовокислий амоній – 0,5-1 г на 1 л води;

– метиленовий синій – 0,3-0,5 г на 1 л води.

Як стимулятор росту можна використовувати витяжку з деревного попелу, яку готують у такий спосіб: 200 г деревного попілу заливають відром води, настоюють 2 доби, потім настій зливають і замочують насіння протягом 6 год. Городники використовують також сечу тварин і розчин коров’яку. 1 частина коров’яку береться на 10 частин води, 1 частина сечі – на 2-4 частини води.

Насіння огірків і помідорів можна витримувати для підвищення врожаю в розчині питної соди: 1 г соди розчиняють у 200 г води й витримують насіння протягом доби.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: НАСІННИЙ І ПОСАДКОВИЙ МАТЕРІАЛ